Poslanci schválili Babišův a Hniličkův plán, vznikne speciální úřad pro sport

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 13. 3. 2019 12:55
Většina Poslanecké sněmovny schválila ve středu dopoledne vznik Národní agentury pro sport, o které mluvil premiér Andrej Babiš a nynější poslanec ANO Milan Hnilička od roku 2017. Šéfem agentury se patrně stane Hnilička, ze kterého udělal Babiš loni v březnu vládního zmocněnce pro sport. Poslanci rozhodovali také o tom, zda agentura bude sídlit v Praze, Bruntále, Žďáru nad Sázavou nebo Ostravě. Nakonec vybrali Prahu.
Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička poté, co sněmovna schválila vznik Národní sportovní agentury
Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička poté, co sněmovna schválila vznik Národní sportovní agentury | Foto: Radek Bartoníček

Pro bývalého hokejového brankáře Milana Hniličku je to zatím největší politický úspěch. Jako poslanec hnutí ANO a vládní zmocněnec pro sport prosadil ve středu schválení zákona o podpoře sportu, který přinese vznik Národní sportovní agentury. Tato agentura, které by měl šéfovat Hnilička, bude mít v oblasti sportu výsadní postavení a půjdou přes ni miliardy korun, určené pro sport. 

Předseda by si měl vybrat své dva zástupce a jako poradní orgán by měl Národní radu pro sport. Celkově se pro agenturu počítá s asi 80 zaměstnanci, z nichž polovina by měla přijít z ministerstva školství, kde se sportu věnují doteď. Hnilička tvrdí, že právě taková agentura výrazně pomůže rozvoji sportu v zemi.

"Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu, který ve spolupráci s krajskými a obecnými samosprávami zajistí systematickou, cílenou a účelně vedenou pomoc a podporu sportu na všech úrovních," avizuje Hnilička, který po konci brankářské kariéry pracoval jako generální manažer hokejové reprezentace.

Pro novinku v zákonech hlasovalo hnutí ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a část klubu ODS. Naopak jasně proti byli piráti, TOP 09 a STAN. 

Piráti se obávají, že peníze namísto podpory volnočasového sportu pro širokou veřejnost skončí hlavně u těch, kdo peníze dále přerozdělují. Problematické je podle Pirátů to, že na rozhodování o přidělování dotací se budou zřejmě podílet velké sportovní asociace, které jsou zároveň příjemci dotací.

"Vznik této zbytečné instituce na přidělování grantů se nám zastavit nepovedlo, tak jsme aspoň navrhli umístit její sídlo do Bruntálu," napsal poslanec pirátů Tomáš Vymazal na Twitter. 

Poslanci STAN odmítli novelu podpořit kvůli tomu, že nebyly přijaty návrhy, které by financování zprůhlednily. "Pokud se z agentury stane jen divize ministerstva školství a o penězích budou zase neprůhledně rozhodovat bafuňáři, nemá nový zákon smysl," uvedl předseda Starostů Petr Gazdík.

O zlepšení situace ve financování sportu mluví Hnilička dlouho, faktickou moc něco měnit ale dostal po setkání s předsedou ANO a premiérem Andrejem Babišem v roce 2017. Babiš mu umožnil kandidaturu do sněmovny a zároveň pro něj zřídil post vládního zmocněnce pro sport. Babiš o sportu mluví často, známé jsou jeho sliby o vzniku hokejových hal nebo haly pro rychlobruslařku Maritnu Sáblíkovou a další, kteří by se chtěli tomuto odvětví věnovat.

Podivné přidělování dotací se mi příčí

Hnilička vysvětluje svůj příklon k Babišovi tím, že už se nemohl dívat na to, jaké poměry ve sportu panují. "Už mě nebaví se dívat na to, jakým směrem se sport v Česku ubírá. Naše děti čím dál méně sportují. Pohybová gramotnost našich dětí je žalostná. A tělocvik se stal jedním z nejméně oblíbených předmětů. Naše národní sporty se úspěšně propadají světovými žebříčky," vysvětloval poslancům své motivy pro účinkování v politice. Jediné sporty, které se ještě dnes vyrovnají světové špičce, jsou podle něj vesměs založeny na individuálním přístupu jedince a jeho rodiny, téměř nezávisle na systému státní podpory.

Hnilička slibuje, že vznikem agentury skončí praktiky typu podivného přidělování dotací, nebo dokonce případy, které vyšetřuje policie. "Co mě opravdu štve, je to, když slyším a čtu o nových a nových kauzách při přidělování sportovních dotací. Tohle se mi příčí, protože vidím, jak to degraduje celé sportovní prostředí, jak to znedůvěryhodňuje všechny ty, kteří v tomto sportu poctivě pracují a dělají to s láskou a velkou obětí na úkor svého volného času, svých rodin a nejbližších a často s použitím svých vlastních peněz, které opravdu nejsou malé," tvrdí bývalý hokejový reprezentant.

Samotný vznik Národní agentury pro sport se ale nerodil lehce, první verzi vláda Hniličkovi vrátila a také při projednávání ve sněmovně doznala tato novela zákona řadu změn. I tak je ale Hnilička přesvědčený, že sněmovna schválila dobrý návrh.

Společně s ním věří ve zlepšení situace celá řada poslanců, kteří pro novou agentury zvedli ruku, například Stanislav Juránek z KDU-ČSL. "Vznik agentury očekává sportovní prostředí. Agentura jako taková lépe rozdělí finance do sportovního prostředí a rozdělení bude pod větší kontrolou veřejnosti. Zároveň se stane místem, kde se bude připravovat koncepce sportu a bude se tady také ošetřovat rejstřík sportovců a sportovních organizací," tvrdí Juránek, podle kterého budou mít v agentuře klíčové místo sportovci.

Chceme pozvednout český sport, bez podpory Andreje Babiše bych tu nebyl, říká Milan Hnilička, poslanec ANO a vládní zmocněnec pro sport. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy