Ve vedení "ministerstva sportu" může usednout Hulinský, jehož Babiš označil za kmotra

Jiří Pšenička
20. 2. 2019 15:07
Národní sportovní agentura ještě ani nevznikla, ve vládních kruzích se však už řeší, kdo by ji měl řídit. Téměř jisté je, že předsedou bude bývalý hokejový brankář a poslanec za ANO Milan Hnilička, který je favoritem premiéra Andreje Babiše. Ve hře jsou však také dva posty místopředsedů. Podle zdrojů Aktuálně.cz by jeden z nich mohl obsadit vlivný sociální demokrat Petr Hulinský, jehož Babiš kdysi označil za pražského kmotra.
Petr Hulinský.
Petr Hulinský. | Foto: Ludvík Hradilek

"Nic o tom nevím," říká k možné nominaci samotný Hulinský. Soudí, že se teď ještě neřeší personálie, když příslušný zákon, na jehož základě má agentura vzniknout, není stále schválen (nejspíše v březnu jej čeká třetí čtení). Přitom jednoznačně neřekl, zda by o takovou pozici ve státní správě stál. Zdůrazňuje, že nyní žije spokojeně mimo politiku, a přitom podotýká, že z ní odešel na rozdíl od jiných lidí s čistým štítem - nemá na krku žádné trestní stíhání.

Hulinského jméno je v souvislosti s agenturou zmiňováno jak v politických kruzích, tak i mezi funkcionáři některých sportovních organizací. "Také jsem o nominaci Petra Hulinského slyšel," říká vlivný šéf České unie sportu Miroslav Jansta, jenž je sám členem ČSSD. Nechce sice sdělit, co si o případné kandidatuře myslí, prozradil však, že už o celé věci mluvil i s šéfem ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Ani on se však k nominaci Hulinského nechce vyjadřovat. "Jakékoliv úvahy o případném personálním obsazení Národní sportovní agentury jsou předčasné," reagoval na dotaz Hamáček.

V podobném duchu hovoří i favorizovaný kandidát na šéfa agentury Hnilička. "V současné době nás čeká jednání v garančním výboru a následně jednání ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Plně se teď soustředím na vznik agentury a řešit jakékoliv personální obsazení je v tuto chvíli předčasné," uvedl Hnilička. Agentura má vedle managementu dát práci asi osmdesátce úředníků.

V jednom pytli s "kmotrem" Pochem

Petr Hulinský byl v minulosti poslancem, nicméně klíčovou roli sehrál v hlavním městě, kde byl mnoho let zastupitelem a svého času také náměstkem primátora. Byl i předsedou pražské ČSSD. V roce 2011 rezignoval, když byly zveřejněny informace o podezřelých milionových darech z pražských městských firem, v jejichž orgánech Hulinský působil. Peníze určené na postižené sportovce putovaly přes neznámé a netransparentní firmy založené Hulinského spolupracovníky. Objevilo se podezření, že mohly být zneužity. To Hulinský důrazně odmítl a žádné porušení zákona nakonec prokázáno nebylo.

Hulinský  je zmiňován i v odposleších telefonních hovorů z roku 2007 mezi někdejším klíčovým zákulisním hráčem pražské politiky Romanem Janouškem a primátorem za ODS Pavlem Bémem. Z tajně pořízené nahrávky vyplývá, že Janouškem, později odsouzený za způsobenou dopravní nehodu, měl s Hulinským nadstandardní vztahy. Kontroverzní lobbista Hulinského nazývá "finančním magnátem".  

Nynější premiér Andrej Babiš v roce 2014 ve sporu s tehdejším premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou nazval Hulinského kmotrem. Stejně jako nynějšího europoslance Miroslava Pocheho. "Pražští kmotři jsou právě v ČSSD. Hulinský je náměstek ministra a Poche na kandidátce do Evropského parlamentu," uvedl tehdy Babiš.

V letech 2014 až 2016 byl Hulinský za ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) náměstkem odpovědným za oblast sportu. Pak přešel na ministerstvo vnitra. Nový ministr za ANO Lubomír Metnar se v prosinci 2017 rozhodl jeho náměstkovský post zrušit. Hulinský má za sebou i aktivní sportovní kariéru a ke sportu má stále velmi blízký vztah. Léta se věnuje teakwondu a spoluzakládal Český svaz Taekwondo WTF. V pražských Záběhlicích vlastní a s rodinou provozuje bowlingové a relaxační centrum Na Ovčíně.

Hulinský nicméně není jediným sociálním demokratem, o kterém se v zákulisí hovoří, že by mohl ve vedení Národní sportovní agentury zasednout. Část ČSSD by podle zdrojů Aktuálně.cz na postu místopředsedy zase ráda viděla někdejší vládní mluvčí z éry Jiřího Paroubka Lucii Orgoníkovou (dceru exposlankyně Hany Orgoníkové). Ta v minulosti mimo jiné řídila kabinet ministra Chládka, potom byla náměstkyní lidoveckého vicepremiéra Pavla Bělobrádka, nyní je kancléřkou na pražské ČVUT.

Video: Bém a Hulinský Prahu podvedli, žalobci jsou ale s politiky propojení a ČSSD je dominantní, říká Michálek

Pavel Bém zastupitelstvu řekl, že projekt Opencard bude výdělečný, i když věděl, že výdělečný nebude, důkazy jsme připravili na zlatém podnosu, říká pražský zastupitel za Piráty Michálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy