Ve vedení "ministerstva sportu" může usednout Hulinský, jehož Babiš označil za kmotra

Jiří Pšenička
20. 2. 2019 15:07
Národní sportovní agentura ještě ani nevznikla, ve vládních kruzích se však už řeší, kdo by ji měl řídit. Téměř jisté je, že předsedou bude bývalý hokejový brankář a poslanec za ANO Milan Hnilička, který je favoritem premiéra Andreje Babiše. Ve hře jsou však také dva posty místopředsedů. Podle zdrojů Aktuálně.cz by jeden z nich mohl obsadit vlivný sociální demokrat Petr Hulinský, jehož Babiš kdysi označil za pražského kmotra.
Petr Hulinský.
Petr Hulinský. | Foto: Ludvík Hradilek

"Nic o tom nevím," říká k možné nominaci samotný Hulinský. Soudí, že se teď ještě neřeší personálie, když příslušný zákon, na jehož základě má agentura vzniknout, není stále schválen (nejspíše v březnu jej čeká třetí čtení). Přitom jednoznačně neřekl, zda by o takovou pozici ve státní správě stál. Zdůrazňuje, že nyní žije spokojeně mimo politiku, a přitom podotýká, že z ní odešel na rozdíl od jiných lidí s čistým štítem - nemá na krku žádné trestní stíhání.

Hulinského jméno je v souvislosti s agenturou zmiňováno jak v politických kruzích, tak i mezi funkcionáři některých sportovních organizací. "Také jsem o nominaci Petra Hulinského slyšel," říká vlivný šéf České unie sportu Miroslav Jansta, jenž je sám členem ČSSD. Nechce sice sdělit, co si o případné kandidatuře myslí, prozradil však, že už o celé věci mluvil i s šéfem ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Ani on se však k nominaci Hulinského nechce vyjadřovat. "Jakékoliv úvahy o případném personálním obsazení Národní sportovní agentury jsou předčasné," reagoval na dotaz Hamáček.

V podobném duchu hovoří i favorizovaný kandidát na šéfa agentury Hnilička. "V současné době nás čeká jednání v garančním výboru a následně jednání ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Plně se teď soustředím na vznik agentury a řešit jakékoliv personální obsazení je v tuto chvíli předčasné," uvedl Hnilička. Agentura má vedle managementu dát práci asi osmdesátce úředníků.

V jednom pytli s "kmotrem" Pochem

Petr Hulinský byl v minulosti poslancem, nicméně klíčovou roli sehrál v hlavním městě, kde byl mnoho let zastupitelem a svého času také náměstkem primátora. Byl i předsedou pražské ČSSD. V roce 2011 rezignoval, když byly zveřejněny informace o podezřelých milionových darech z pražských městských firem, v jejichž orgánech Hulinský působil. Peníze určené na postižené sportovce putovaly přes neznámé a netransparentní firmy založené Hulinského spolupracovníky. Objevilo se podezření, že mohly být zneužity. To Hulinský důrazně odmítl a žádné porušení zákona nakonec prokázáno nebylo.

Hulinský  je zmiňován i v odposleších telefonních hovorů z roku 2007 mezi někdejším klíčovým zákulisním hráčem pražské politiky Romanem Janouškem a primátorem za ODS Pavlem Bémem. Z tajně pořízené nahrávky vyplývá, že Janouškem, později odsouzený za způsobenou dopravní nehodu, měl s Hulinským nadstandardní vztahy. Kontroverzní lobbista Hulinského nazývá "finančním magnátem".  

Nynější premiér Andrej Babiš v roce 2014 ve sporu s tehdejším premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou nazval Hulinského kmotrem. Stejně jako nynějšího europoslance Miroslava Pocheho. "Pražští kmotři jsou právě v ČSSD. Hulinský je náměstek ministra a Poche na kandidátce do Evropského parlamentu," uvedl tehdy Babiš.

V letech 2014 až 2016 byl Hulinský za ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) náměstkem odpovědným za oblast sportu. Pak přešel na ministerstvo vnitra. Nový ministr za ANO Lubomír Metnar se v prosinci 2017 rozhodl jeho náměstkovský post zrušit. Hulinský má za sebou i aktivní sportovní kariéru a ke sportu má stále velmi blízký vztah. Léta se věnuje teakwondu a spoluzakládal Český svaz Taekwondo WTF. V pražských Záběhlicích vlastní a s rodinou provozuje bowlingové a relaxační centrum Na Ovčíně.

Hulinský nicméně není jediným sociálním demokratem, o kterém se v zákulisí hovoří, že by mohl ve vedení Národní sportovní agentury zasednout. Část ČSSD by podle zdrojů Aktuálně.cz na postu místopředsedy zase ráda viděla někdejší vládní mluvčí z éry Jiřího Paroubka Lucii Orgoníkovou (dceru exposlankyně Hany Orgoníkové). Ta v minulosti mimo jiné řídila kabinet ministra Chládka, potom byla náměstkyní lidoveckého vicepremiéra Pavla Bělobrádka, nyní je kancléřkou na pražské ČVUT.

Video: Bém a Hulinský Prahu podvedli, žalobci jsou ale s politiky propojení a ČSSD je dominantní, říká Michálek

Pavel Bém zastupitelstvu řekl, že projekt Opencard bude výdělečný, i když věděl, že výdělečný nebude, důkazy jsme připravili na zlatém podnosu, říká pražský zastupitel za Piráty Michálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy