Nepravý web přeskočil ministerský. Úřad jedná s Googlem

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 1. 2011 16:00
Web, který dělá reklamu na registr dlužníků, dostává ve vyhledávačích přednost
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvu spravedlnosti dělá starosti webová stránka, která se tváří jako oficiální web úřadu a přitom ji provozuje firma vlastnící Centrální registr dlužníků (CERD).

CERD už podobně mnoho let využívá i další názvy ministerstev, u ministerstva spravedlnosti ale vyhledavač Google začal nabízet nepravý web jako první výsledek, pokud kdokoli vyhledává ministerstvo spravedlnosti.

"Ministerstvo spravedlnosti o existenci stránek www.ministerstvo-spravedlnosti.cz ví a důrazně se ohrazuje proti tomu, že jejich provozovatel vytváří dojem souvztažnosti stránek s oficiálním webem ministerstva," uvedla mluvčí resortu Tereza Palečková.

Úřad teď vyhodnocuje právní důsledky, které by mohlo počínání firmy, která dělá na stránkách reklamu vlastnímu Centrálnímu registru dlužníků, vyvolat.

"Standardní právní postup komplikuje skutečnost, že společnost provozující výše uvedený web je registrována v zahraničí, konkrétně v USA. Ministerstvo v této souvislosti dále jedná také s firmou Google, která v současnosti zpracovává analýzu této situace," dodává mluvčí.

Falešný web se Googlu víc "líbí"

Podle odborníků se stala jednoduchá věc: nepravý ministerský web má pro Google lepší parametry - vhodně vybranou doménu, které je názvu úřadu podobnější než pravá doména justice.cz a více odkazů z jiných stránek.

Těch samotný CERD provozuje mnoho. Jen s napodobeninami ministerských webů se setkalo třeba ministerstvo financí, dopravy nebo vnitra. Jednání s firmou o odstranění stánek ale skončila neúspěchem.

"Bohužel ze strany provozovatele podobných stránek nevyplynula žádná vůle k dohodě," říká mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

CERD už využil umění dobře prodat svou stránku na vyhledávačích i v případě své hlavní činnosti. Nabízí výpisy o bezdlužnosti pro žadatele o úvěr. Jak už ale Aktuálně.cz dříve upozornilo, s CERD nespolupracují banky a podobný výpis za několik stokorun je k ničemu.

Jak to funguje? Aby člověk dostal další půjčku, nesmí mít záznam v "registru dlužníků". Nebo musí získat "potvrzení o bezdlužnosti". Takto jim to alespoň říkají někteří zprostředkovatelé úvěrů či jejich zaměstnanci.

Zájemce si pak na internetu najde "registr dlužníků" - díky dobře vybranému názvu služby a vhodné doméně hned narazí právě na Centrální registr dlužníků. Web působí seriozně a člověk, který není odborníkem přes finance, si zřejmě bez pochybností objedná jeho služby.

Služba dokáže zmást i běžného vysokoškoláka. Přesto nemá nic společného se "skutečnými" registry BRKI, NRKI a Solus, které využívají a uznávají tuzemské banky nebo splátkové či leasingové společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy