Nepoužívejte nás jako fíkový list, vzkazuje Rekonstrukce státu Babišovi

Iva Studená Iva Studená
5. 6. 2019 16:04
Několik hodin před zatím největší demonstrací za nezávislost justice se premiér Andrej Babiš a ministryně spravedlnosti Marie Benešová sešli se zástupci Rekonstrukce státu. Společně jednali dvě hodiny o přijetí sedmi pojistek pro nezávislou justici. Babiš jednání označil jako úspěšné a podle něj již neexistuje žádný důvod k protestům. Proti tomu se však ohradili zástupci platformy. Jednání podle nich nepřinesla žádné výsledky a lidé by měli i nadále demonstrovat.
Zástupci Rekonstrukce státu odcházejí z jednání s premiérem Andrejem Babišem a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou 4. června 2019
Zástupci Rekonstrukce státu odcházejí z jednání s premiérem Andrejem Babišem a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou 4. června 2019 | Foto: Radek Bartoníček

"Dnes jsme seděli s paní ministryní Benešovou a s Rekonstrukcí státu, řešili jsme zákony. Není důvod protestovat," sdělil Babiš serveru Novinky.cz. Podle svých slov s platformou dvě hodiny řešil návrhy, jak změnit českou justici. 

Podle Pavla France a Josefa Karlického z Rekonstrukce státu však jednání nic nového nepřinesla. Premiér i ministryně totiž požadavky platformy odmítli. "Včerejší jednání neprobíhala vůbec dobře. Pan premiér odmítl naše požadavky s tím, že k ohrožení justice nedochází a není tedy potřeba dělat žádné rychlé kroky," sdělil Franc. 

Slova premiéra, že již není třeba demonstrovat, jej proto rozčílila. "Andrej Babiš by neměl používat v této situaci Rekonstrukci státu a mě osobně jako fíkový list. Lidé mají stále důvod demonstrovat. Vláda doposud nepřijala žádnou ze sedmi pojistek pro nezávislost justice," vzkázal Franc.

Premiéra vyzval, aby okamžitě realizoval všechny části připraveného dokumentu a následně zvážil výměnu ministra spravedlnosti za osobu, která bude mít větší veřejnou důvěru. Pak teprve podle něj bude ukončení protestů myslitelné.

Chceme činy, ne slova

O něco kladněji hodnotili zástupci platformy jednání s ministryní Benešovou. Ačkoli zpočátku spolu s premiérem požadavky odmítla, na konci jednání oznámila, že žádost o rychlé kroky zváží a projedná v rámci resortu i se státními zástupci a soudci. Ani s takovým výsledkem ale nejsou zástupci platformy příliš spokojeni. "Chceme jasné činy, nikoliv pouze slova," dodal Franc.

Po úterní schůzce mají společná jednání pokračovat na konci června, kdy by se měly rozebírat konkrétní návrhy. Výzvu Sedm pojistek pro nezávislou justici předložila platforma vládě již 30. dubna.

VIDEO: Bezprostřední reakce Rekonstrukce státu po setkání s Andrejem Babišem a Marií Benešovou

Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy