Nepostradatelný internet. Používá ho osm z deseti Čechů

ČTK ČTK
30. 12. 2014 12:10
Oblíbené jsou i sociální sítě. Pravidelně je navštěvují dvě třetiny internetových uživatelů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Počet uživatelů internetu v Česku se oproti roku 2008 zvýšil o čtvrtinu na 79 procent.

Lidé na něm tráví také výrazně více svého času, v porovnání s rokem 2005 téměř dvojnásobek. Vyplývá to z celosvětového průzkumu World Internet Project, který v tuzemsku proběhl v květnu a červnu letošního roku.

Mezi mladými do 30 let, ekonomicky aktivními a vysokoškolsky vzdělanými, užívají internet již téměř všichni. Věková skupina 15 až 29 let stráví na internetu za týden průměrně 30 hodin.

Mezi uživateli je internet nejdůležitějším zdrojem zpráv pro tři čtvrtiny z nich. Dokládá to i fakt, že více než polovina z nich sleduje internetové zpravodajství alespoň jednou za den.

Výzkum také ukazuje, že čeští uživatelé informacím na internetu věří. Čtyři z pěti uživatelů důvěřují většině informací dostupných online. I nadále však platí, že televize zůstává v české populaci nejdůležitějším zdrojem zpráv i zábavy.

Dvě třetiny českých uživatelů internetu pravidelně navštěvují sociální sítě, čtvrtina alespoň jednou denně něco okomentuje. Mladí uživatelé navíc poměrně často online komunikaci s jinými lidmi preferují před osobní komunikací. Mladí také častěji uvádějí, že internet je nepostradatelný pro jejich sociální život a že by bez něj ztratili mnoho kontaktů.

Avšak ne všichni Češi používající internet jsou schopni nastavit základní zabezpečení počítače proti krádeži informací a nastavit připojení počítače k internetu. Více než 90 procent českých uživatelů internetu ale má někoho, kdo jim s těmito úkoly může pomoci.

Bezpečnost na internetu je přitom důležitým tématem a její narušení je známou situací asi pro pětinu uživatelů. Tato narušení však nejsou vnímána jako závažný problém. Třetina českých uživatelů uvádí, že jejich počítač byl v posledním roce zasažen virem, deset procent uživatelů se setkalo s phishingem, tedy podvodnou snahou získat citlivé osobní nebo bankovní údaje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy