Svitavy - Zatímco si Vlastimil Pechanec odpykává ve vězení 17letý trest za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona, uspořádají jeho sympatizanti z řad krajní pravice už třetí ročník pochodu na jeho podporu.
Protest otevřeně podporovaný neonacistickým hnutím Národní odpor se uskuteční tuto sobotu ve Svitavách na Pardubicku, kde v roce 2001 k zabití třicetiletého Absolona došlo.
Pořadatelé akce tvrdí, že se Pechanec stal obětí justičního omylu, a žádají obnovu jeho procesu. Sejít se jich má podle oznámení svolavatele okolo dvou stovek a dohlížet na ně bude zhruba padesát policistů.
Ať radši v poklidu projdou
Přestože je svolavatelkou pochodu Iveta Machová z Ostravy - která už v minulosti oficiálně zaštiťovala některé neonacistické akce - a podporuje ho i Národní odpor, má město jen velmi omezené možnosti, jak pochodu extremistů zamezit.
"My se musíme řídit současnými zákony, které nám neumožňují shromáždění zakázat. Z oznámení nelze vyvozovat, že se jedná o příslušníky nějakého hnutí, skupiny či organizace," vysvětluje mluvčí města Kamil Vařeka. V předchozích letech ale tvořili většinu účastníků pochodu příznivci krajní pravice.
Aby mohly Svitavy o zákazu pochodu vůbec uvažovat, musely by do tří dnů od oznámení pochodu najít zákonný důvod, který by neonacistům průchod městem znemožňoval.
Proto se bude městský úřad soustředit především na to, aby vše proběhlo bez jakýchkoliv incidentů. Zasáhne pouze v případě, že při akci dojde k porušení zákona.
Výjimkou tak zůstávají některá neuskutečněná shromáždění pravicových extremistů v Praze a Plzni, kterým magistráty těchto měst v posledním roce zamezily. Oba úřady pak ale musely podstoupit - a v některých případech neúspěšně - soudní řízení.
Města se tak logicky bojí nepříjemných soudních tahanic s nejistým výsledkem.
Politolog: Chybí tu právní jistota
Opatrný postoj svitavské radnice chápe i politolog Miroslav Mareš. "Je obtížné najít v současných zákonech nějakou právní jistotu. Problémem je například prokázat, že je nahlášený účel v rozporu se zákonem."
Ačkoliv se sám jako odborník na pravicový extremismus podílel na analýze, která přispěla k zákazu pražského prvomájového pochodu neonacistů, připouští, že ne každý má takové možnosti nechat si rychle vypracovat posudek, jako to udělalo hlavní město.
Kvůli současné právní úpravě je podle něj postoj Svitav nejlepším řešením. "Vzhledem k zákonům by bylo nejlepší nechat je v poklidu projít městem a situaci monitorovat. Zákaz předem či rozhánění bez právního důvodu by mohly mít problematický efekt," myslí si Mareš.
Sedmé výročí uvěznění
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v sobotu na východě Čech schylovalo k nějakým násilnostem. Sami extremisté na stránkách Národního odporu vyzývají účastníky akce k dodržování zákonů ČR.
Protest pořádají u příležitosti sedmého výročí Pechancova uvěznění, ke kterému došlo v červenci 2001. Za mřížemi by měl strávit ještě deset let.
Podle výroku soudu zabil Pechanec Absolona dvěma ranami nožem na jedné ze svitavských diskoték. Jeho čin byl podle rozsudku rasově motivovaný.