Praha - Nemocnice loni přišly takřka o tři stovky sester. Některé zdravotnictví zcela opustily, jiné si našly klidnější práci v ambulancích, kde naopak počty sestřiček vzrostly o více než šest set.
Vyplynulo to z přehledu dat, která – vůbec poprvé elektronicky - shromáždil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) spadající pod ministerstvo zdravotnictví.
Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) je situace sester alarmující. „Tento trend není z roku na rok. Minimálně od roku 2010 můžeme pozorovat setrvalý sestup počtu sester v nemocnicích, naproti tomu vzrůstá počet sester v ambulantní péči. Sestry odcházejí z náročných pracovišť – jednotek intenzivní péče, lůžkových oddělení – spíše do ambulantní péče, kde mají mnohdy možnost pracovat na jednu směnu, ta práce je méně stresující a méně náročná,“ uvedl Němeček.
Doplnil, že situaci nepomáhá ani posilující ekonomika a rekordně nízká nezaměstnanost, díky čemuž si sestry mohou více vybírat, jestli zůstanou ve zdravotnictví, nebo půjdou pracovat třeba do banky.
Podle ministra je tedy potřeba zásadní opatření udělat spíše v případě sester než lékařů. Sám si nejvíce slibuje od slíbeného zvýšení platů o 10 procent a také od plánované reformy vzdělávání, které by sestry zbavilo povinnosti mít vysokoškolské vzdělání.
„U sester celkově nevidíme velké výkyvy, ale uvnitř resortu dochází k přelivu kapacit v neprospěch té velmi potřebné akutní péče,“ doplnil šéf ÚZIS Ladislav Dušek.
Počty lékařů se naopak nijak nepropadají, což je v rozporu s tím, co uvádí Česká lékařská komora a odboráři. Podle nich se české nemocnice vybydlují a kvalita péče o pacienty je ohrožená. Z řady nemocnic se navíc často ozývají informace o omezování péče nebo dočasném zavírání oddělení.
Problémy s personálem ale podle Němečka měly některé špitály vždycky. „V menších nemocnicích jsme vždycky řešili počty doktorů. U malých oborů v malých nemocnicích skutečně stačí, když vám jeden nebo dva dají výpověď a je to poměrně problém,“ podotkl ministr.
Šéf ÚZIS Dušek ale přiznal, že možnost jeho ústavu ověřit počty, které jednotlivé nemocnice vyplnily do výkazů, je omezená. „Referenční data resort doteď nemá,“ uvedl. Změnu by měl přinést registr zdravotnických pracovníků, na kterém ÚZIS po nedávném schválení potřebného zákona momentálně pracuje.