Nejvyšší státní zastupitelství řeší dva podněty ohledně Babišova možného střetu zájmů

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2020 13:03
Nejvyšší státní zastupitelství se zabývá dvěma podněty k podání správní žaloby ohledně možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Shromažďuje podklady, rozhodnutí nelze očekávat v nejbližších měsících, uvedlo zastupitelství. Věc se týká řízení původně vedeného Městským úřadem v Černošicích. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: Václav Vašků

Zastupitelství na Twitteru uvedlo, že komplexní posouzení věci si vyžádá kromě shromáždění úplného spisového materiálu řadu dalších podkladů, mimo jiné oficiální překlad auditu Evropské komise. Nutná také podle něj zřejmě bude i spolupráce s evropskými orgány.

"Rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství proto nelze očekávat v horizontu nejbližších měsíců," uvedlo zastupitelství. Lhůta pro případné podání správní žaloby je podle zastupitelství tři roky od nabytí právní moci napadeného rozhodnutí.

"V okamžiku, kdy nejvyšší státní zástupce dospěje k závěru, zda podá, či nepodá správní žalobu, oznámí toto rozhodnutí zavčas vhodnou formou sdělovacím prostředkům," sdělilo zastupitelství.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý řekl, že podněty podala nezisková organizace Transparency International ČR a senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil tím, že holding v únoru 2017 vložil do svěřenského fondu. Černošický městský úřad, pod který spadají Průhonice, kde premiér žije, loni v lednu Babišovi uložil za přestupek proti zákonu o střetu zájmů v této souvislosti pokutu 200 000 korun.

Premiér se odvolal a případ převzal krajský úřad, který v březnu rozhodnutí Černošic zrušil. Podle krajského úřadu byly v postupu černošických úředníků procesní i další nedostatky. Černošice v srpnu rozhodly napodruhé stejně. Krajský úřad pak řízení pravomocně zastavil loni v září.

Premiér je ve střetu zájmů, tvrdí Transparency a Wagenknecht

Podnět černošickému úřadu poslala Transparency International ČR, podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Také Wagenknecht opakovaně vystupuje proti Babišovi, kvůli holdingu Agrofert tvrdí, že je premiér ve střetu zájmů.

Babiš už dřív uvedl, že věc byla vyprovokovaná na základě udání "zkorumpované neziskovky Transparency International a udavačů z Pirátů."

"Je to úplně nesmyslné od počátku, protože pokud v naší zemi jsme zavedli speciální zákon proti Babišovi lex Babiš a já jsme postupoval podle toho zákona, takže nemůžu mít žádný střet zájmů," řekl už dřív premiér. Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle svých kritiků se ale od holdingu Agrofert, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy