Stíhání Babiše nic nepřekáží. Žádná nová žádost o vydání nebude, rozhodl Šaroch

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 3. 1. 2020 14:50
Stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo může pokračovat. Poslanecká sněmovna nebude muset znovu jednat, zda vydá premiéra policii. Rozhodl o tom dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch poté, co nejvyšší žalobce Pavel Zeman obnovil Babišovo obvinění. Možnost, že bude znovu potřeba žádat sněmovnu o vydání premiéra, zmiňovali někteří právníci.
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž).
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž). | Foto: Denis Chripák

"Dozorový státní zástupce neshledává důvody pro repetitivní žádost, neboť je nadále vedeno stejné trestní stíhání, k němuž byl obviněný vydán," řekl Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Babiš je obviněný ze dvou trestných činů kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování areálu Čapí hnízdo. Aktuálně.cz požádalo premiéra o stanovisko k nejnovějšímu vývoji, předseda vlády zatím nereagoval.

Kauza se vrátila do rukou státního zástupce Jaroslava Šarocha poté, co loni 4. prosince nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil jeho rozhodnutí o zastavení stíhání. Nejvyšší žalobce obnovil obvinění premiéra Babiše a jeho blízké spolupracovnice Jany Mayerové. V jejich případech podle něj Šaroch nedostatečně doložil věcné okolnosti kauzy, stejně jako špatně vyhodnotil důkazy po právní stránce.

Po zásahu nejvyššího žalobce Zemana vyvstala otázka, zda není nutné znovu požádat Poslaneckou sněmovnu o vydání premiéra ke stíhání. Na tuto možnost upozornil ústavní právník Jan Kudrna. "Možná není zcela nepochybné, že je na základě rozhodnutí Pavla Zemana možné pokračovat v popisovaném trestním stíhání předsedy vlády bez nového souhlasu Poslanecké sněmovny," napsal Kudrna v textu pro HN.

Fáze jako před zastavením stíhání

Obdobně mluvil i bývalý žalobce a advokát Jan Vučka. Sám nejvyšší žalobce Zeman při vysvětlení svého závěru zmínil, že dozorový státní zástupce Šaroch bude muset tuto otázku posoudit. "Řízení považuje za totožné, protože pro daný skutek už bylo jednou rozhodnuto o vydání. Nedošlo k tomu, že by bylo zahájeno nové řízení," přiblížil nyní Aktuálně.cz mluvčí pražských žalobců Cimbala Šarochův verdikt.

"Vrací se to znovu do fáze, jako by nebylo vydáno rozhodnutí o zastavení trestního stíhání," dodal mluvčí. Cimbala také Aktuálně.cz upozornil, že Šaroch zmíněnou otázku vyjasnil ještě na sklonku loňského roku. Jeho rozhodnutí nemá formální podobu, zmínil dále mluvčí. V praxi to znamená, že proti němu Babiš nemůže brojit stížností. Vyšetřování pokračuje standardními úkony.

Státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi nejsou kvůli práci na Čapím hnízdu přidělovány další případy.
Státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi nejsou kvůli práci na Čapím hnízdu přidělovány další případy. | Foto: ČTK

Šaroch se přiklonil k variantě, o níž hovořila trojice Aktuálně.cz oslovených expertů. Nikdo z nich neshledal důvod pro novou žádost o vydání premiéra do rukou policie. "Pokud Poslanecká sněmovna vydala svého člena ke stíhání pro skutek opřený o právní kvalifikaci, tak se mi nezdá důvodné, aby ho vydávala znovu. Trestní stíhání zkrátka běží poté, co byla odstraněna protizákonná překážka," uvedl třeba ústavní právník Jan Kysela.

Babišovo možné účastenství

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman ve svém 63stránkovém odůvodnění jasně vymezil, kudy se bude muset policie při objasňování role premiéra Babiše a Jany Mayerové při pokračujícím vyšetřování ubírat. Například jim uložil důkladně prověřit, zda projekt skutečně potřeboval dotaci 50 milionů korun. Také je nutné doložit či vyvrátit, zda Babiš neřídil celou konstrukci potenciálního podvodu z pozadí s využitím svých příbuzných.

"Znakem této formy účastenství je jednání pachatele, který s vědomím nezákonnosti plánovaného cíle k jeho dosažení využije třetí osoby, která sama jedná v omylu nebo bez vědomého zavinění," stojí v Zemanově usnesení. V rozhodné době akcie firmy žádající o dotaci držely Babišovy dvě děti z prvního manželství, další vlastnila jeho žena Monika a jeho švagr.

Premiér Babiš na zásahu Zemana ocenil, že potvrdil zastavení stíhání právě jeho choti, dcery Adriany a svého švagra. "Zatažení mojí rodiny do celé té sprosté a vylhané kauzy byla od začátku neuvěřitelná prasárna. Opravdu jsem teď šťastný, že alespoň moje rodina je z toho venku. A co se týče mě? Očekával jsem, že mě jen tak nepustí. Jsem politik, vydržím to," napsal na sociální síti Facebook.

Podle policie se premiér zásadním způsobem podílel na zastření skutečného vlastníka farmy, aby jeho tehdejší holding Agrofert získal dotaci pro malé a střední firmy, na kterou by neměl nárok. Druhou klíčovou aktérkou je Babišova zmíněná spolupracovnice Jana Mayerová, která mu s dotacemi radila dlouhodobě. Ve vyčleněné větvi případu dozorový žalobce Šaroch dále rozhoduje, zda zastaví stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Jak šel čas s Čapím hnízdem

Od prvního podnětu ve věci možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo uběhly v listopadu 2019 už čtyři roky, podívejte se na základní body časové osy případu:

  • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
  • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
  • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
  • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
  • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
  • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
  • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy