Brno - Řízení auta bez řidičského průkazu je společensky nebezpečný trestný čin, a to bez ohledu na to, jestli řidič, který nemá řidičské oprávnění, nezpůsobí na silnicích žádný problém.
Nejvyšší soud zaujal tento postoj v případě muže z Brna, který řídil, přestože mu několik měsíců předtím policisté řidičské oprávnění odebrali.
V jeho kauze podala k soudu dovolání Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.
Neohrozil a nepil
Městský i Krajský soud v Brně rozhodly, že se muž dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, a byl odsouzen na čtyři měsíce s podmínečným odkladem na měsíců dvacet.
Za trestný čin řízení bez řidičského průkazu, které je trestným činem od června 2006, muž odsouzen nebyl, vyhnul se tak přísnějšímu trestu.
Podle soudů by za trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění neměl být postihován člověk, kterému byl v minulosti řidičský průkaz vydán - a to i přesto, že mu ho úřady odebraly.
Trestní postih se připouští pouze u osoby neřidiče, která nikdy nezískala řidičské oprávnění, vyplynulo z verdiktu soudů.
Řidič navíc podle nich nespáchal při jízdě žádný jiný přestupek, nebyl opilý. Podle soudů navíc stát stejně plánuje, že řízení auta bez řidičského průkazu nebude trestný čin, ale pouze přestupek.
Vesecká zasahuje
S takovým verdiktem ale nesouhlasila Nejvyšší státní zástupkyně a poslala dovolání k Nejvyššímu soudu.
Ten nyní nařídil, aby se Městský soud v Brně případem znovu zabýval.
Podle senátu Nejvyššího soudu vedeného soudcem Janem Engelmannem je jednoznačné, že zákon považuje jízdu bez řidičského průkazu za natolik společensky nebezpečné jednání, že za ni musí hrozit trestní postih.
"Nemůže obstát ani argumentace, že obviněný byl zadržen při běžné silniční kontrole, kdy nespáchal jiný přestupek a nebyla zjištěna přítomnost alkoholu v jeho krvi. Zcela nepřiléhavá je pak zmínka, že 'v připravované novele trestního zákona má být tento trestný čin vypuštěn'," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.
Chráněná bezpečnost
O to, zda je řízení bez řidičského průkazu trestné, se strhne boj i mezi politiky.
V novém trestním zákoníku už řízení vozidla bez řidičského oprávnění ministerstvo spravedlnosti nezařadilo mezi trestné činy, ale jen mezi přestupky - s tím, že tyto případy, které většinou končí podmínkou, zahlcují soudy.
S tím ale nesouhlasí poslanci ani ministerstvo dopravy.
Ze statistik vyplývá, že od června 2006 (kdy se stalo řízení bez řidičského oprávnění trestným činem) do konce letošního dubna už policie zadržela za volantem bez řidičáku 32 709 lidí, přičemž 28 445 začala za tento přečin stíhat.
Odsouzeno bylo 9204 řidičů. Ve vězení pak skončilo 783 lidí. Ostatním řidičům soud vyměřil podmínku, obecně prospěšné práce či peněžitý trest.