Soud: Odposlechům musí předcházet poznatky, ne spekulace. Ve Dvořákově kauze byly povoleny nezákonně

ČTK ČTK
10. 1. 2017 14:05
Nejvyšší soud zveřejnil usnesení v kauze bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka, ze kterého vyplývá, že příkazu k odposlechu musí předcházet přesvědčivé poznatky. Dvořák si v srpnu 2015 vyslechl za korupci a porušení služebních povinností pravomocný souhrnný trest dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky plus zákaz činnosti na šest let. Usnesení soudu se ale týká jen odposlechů, nikoli Dvořákovy viny.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Brno – Příkazu k odposlechu musí předcházet přesvědčivé poznatky z důvěryhodného zdroje, nestačí spekulace, i když vedené "užitečným záměrem". Nezákonně povolený odposlech pak také nelze zákonným způsobem prodloužit. Obojí plyne ze zveřejněného usnesení Nejvyššího soudu (NS) v kauze bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka, který dostal podmíněný trest za korupci a porušení služebních povinností. Usnesení NS se týká jen odposlechů, nikoli Dvořákovy viny.

Usnesení je výsledkem specifického typu řízení, v němž člověk po pravomocném skončení kauzy může požádat o přezkoumání zákonnosti odposlechů. Soud rozhodl v listopadu loňského roku, od úterý je v justiční databázi k dispozici i plné odůvodnění.

Zatím není zřejmé, jak se usnesení NS projeví ve Dvořákově kauze. Dvořák si v srpnu 2015 vyslechl za korupci a porušení služebních povinností pravomocný souhrnný trest dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky plus zákaz činnosti u policie a ve státní správě na šest let. Podal odvolání, o kterém NS zatím nerozhodl. Zveřejněné usnesení se týkalo pouze odposlechů a jejich zákonnosti, nikoliv viny a trestu.

Policie v roce 2008 návrh na odposlechy podložila podezřením, že Dvořák ovlivňuje policejní zakázky na dodávku pohonných hmot. Podle NS ale policie mohla již tehdy jednoduše zjistit, že Dvořák ze své pozice zakázky ovlivnit nemohl. Policie sice díky odposlechům získala jiné poznatky, které vedly k trestnímu stíhání, avšak podle NS "není přípustné, aby teprve na základě a prostřednictvím povoleného odposlechu byly získávány informace o tom, zda se odposlouchávaná osoba dopustila protiprávního jednání".

"Takový poznatek musí vydání příkazu k odposlechu předcházet, přičemž je třeba, aby byl validní, což znamená, že musí pocházet ze spolehlivého zdroje a musí být dostatečně přesvědčivý. (...) V žádném případě se nemůže jednat o pouhou spekulativní konstrukci, byť vedenou tzv. 'užitečným záměrem'," stojí v usnesení.

Příkaz k odposlechu vydala soudkyně Okresního soudu v Liberci v roce 2008. Poté jej prodloužila soudkyně krajského soudu, a i tento krok je podle NS vadný, protože nelze zákonně prodloužit odposlech prováděný na základě nezákonného příkazu.

Trest dostal Dvořák hlavně za korupci, která souvisela s dopravním projektem zaměřeným na zvýšení bezpečnosti u škol. Bývalý okresní ředitel policie si podle obžaloby řekl na začátku roku 2009 o úplatek nejméně 250 tisíc korun. Jinak hrozil, že projekt zastaví. Odposlechy byly pro rozhodnutí o vině klíčové. Další verdikt se týkal také zneužívání pracovníků údržby při stavebních pracích pro soukromé účely.

Už předtím byl Dvořák potrestán podmínkou za zneužití pravomoci úřední osoby ve třech případech, konkrétně za krytí dopravního přestupku politika a zjišťování informací a čísel pro soukromé účely. Původně byl obžalován také z dalších skutků, některé se ale neprokázaly. Po celou dobu Dvořák jakoukoli vinu popíral. Kauza je podle něj uměle vytvořená tak, aby ho zlikvidovala.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy