Nové mechanismy proti daňovým únikům výběr DPH nezlepšily

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2015 12:33
Daňové úniky na DPH rostou od roku 2011 a předloni vystoupaly na 105 miliard korun, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zavedení nových mechanismů proti daňovým únikům nepřineslo lepší výběr daně z přidané hodnoty, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Daňové úniky na DPH rostou od roku 2011 a předloni vystoupaly na 105 miliard korun. O závěrech prověrky za roky 2011 až 2013 dnes informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo financí v kontrolovaném období 2011 až 2013 vedli Miroslav Kalousek a Jan Fischer. "Údaje, které jsem měl k dispozici v letech 2012 až 2013 na ministerstvu financí, říkaly něco jiného, než tvrdí závěr zprávy NKÚ. Zajímala by mě metodika, kterou NKÚ postupoval," řekl Kalousek.

Takzvaná mezera DPH, která je rozdílem mezi teoretickým výběrem daně při splnění všech daňových povinností všemi subjekty a skutečným inkasem DPH, podle NKÚ předloni stoupla na 25,7 procenta. "Od roku 2011 mezera DPH stále roste a podle údajů Evropské komise se pohybuje nad evropským průměrem," uvedl úřad.

Chybí zpětná vazba

Generální finanční ředitelství podle NKÚ nesledovalo účinnost nových opatření proti daňovým únikům u DPH a zveřejňovalo pouze informaci o jejich pozitivním dopadu, nepodepřenou žádnými údaji. "Vládě a zákonodárnému sboru tak chybí zpětná vazba pro odpovídající reakci," upozornil úřad.

Nová opatření proti daňovým únikům neměla podle NKÚ větší dopad například proto, že změny zákona o DPH nabývaly účinnosti už několik dní po svém schválení, takže finanční úřady neměly dost času se na ně připravit. "Například na ověření 518.000 bankovních účtů měly finanční úřady jen tři měsíce a kontroloři zjistili, že to v dané lhůtě nestihly," podotkl NKÚ. Podle něj pokulhávalo také rozhodování o nespolehlivosti plátců, když ke konci loňska úřady zveřejnily jen 156 takových firem.

Ustanovení o možnosti dostat zpět odvedenou DPH při insolvenci dlužníka podle NKÚ vyvolalo mnoho soudních sporů kvůli nejednoznačnosti výkladu zákona. Rozhodnutí v této věci poskytl až Nejvyšší správní soud. Pozitivní efekt mělo naopak zavedení režimu přenesení daňové povinnosti, v němž nepřiznává DPH při poskytnutí služeb nebo dodání zboží prodejce, ale odběratel.

Nejvíce úniků je kvůli zkresleným údajům

NKÚ také vyčíslil podíl faktorů, které se podílejí na únicích při výběru DPH. Nejvíce se na nevybrané DPH podíleli podnikatelé úmyslně zkreslující údaje, a to ze 40 procent. Ostatní daňové úniky nebo chyby v daňových přiznáních jsou za 28 procenty úniků a nelegální a stínová ekonomika tvoří sedm procent. Čtvrtinu nevybrané daně představuje přírůstek nesplacených nedoplatků.

Šéf NKÚ Miloslav Kala v dnešním rozhovoru pro server Podnikatel.cz upozornil, že připravovaná elektronická evidence tržeb je zaměřená na stínovou ekonomiku, která tvoří zmíněných sedm procent. "I kdyby se prostřednictvím elektronické evidence tržeb povedlo z těch sedmi procent dostat půlku zpátky, tak klíčový problém to rozhodně neřeší. Tím ale nechci bagatelizovat elektronickou evidenci tržeb. Zatím ovšem nevíme, jaké budou náklady na informační systém, jaké budou náklady na provoz systému a ochranu systému," uvedl Kala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy