NKÚ zkontroluje Českou televizi. Čeká na silnější kompetence

Josef Pravec
9. 4. 2015 20:19
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala si chce posvítit na Českou televizi. Kontrola hospodaření ČT a dalších veřejnoprávních institucí ale bude možná až po rozšíření působnosti NKÚ.
Sídlo NKÚ.
Sídlo NKÚ. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad se časem chystá na kontrolu hospodaření České televize. "Pokud jde o televizi, tak se určitě nechystáme posuzovat, zda při natáčení nějakého seriálu nepoužili zbytečně drahé vybavení ateliérů. Budeme hledat odpovědný přístup," řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom prezident NKÚ Miloslav Kala.

Kontrola nepřijde hned. V plánu kontrolní činnosti na rok 2015 není a NKÚ teprve čeká na rozšíření kompetencí, o kterém bude v příštích týdnech rozhodovat parlament.

Pokud úprava projde, začne kromě obcí prověřovat i instituce, kde se pracuje s veřejnými penězi, ať jde o zdravotní pojišťovny, ČTK, nebo právě Českou televizi.

Kala upozorňuje, že na tyto veřejnoprávní instituce, včetně ČT, má "několik šanonů různých udání". A podotýká, že výstup budoucí kontroly v České televizi se stane důležitou informací pro občany, z nichž část dnes nechce platit koncesionářské poplatky.

Kvůli poplatkům se tlak na Českou televizi stupňuje už dnes. V minulosti ji za vysoké náklady - letošní televizní rozpočet byl schválen ve výši skoro sedmi miliard korun a větší část jeho příjmů, téměř šest miliard, tvoří povinně placené poplatky - kritizovala pravice.

Nyní zrušení této kvazidaně a s tím spojené zeštíhlení podporuje hlavně prezident Miloš Zeman. Tvrdí, že ČT stejně neplní stanovené zadání, je hlásnou troubou TOP 09 a stává se "špatnou komerční televizí".

Česká televize v zastoupení své tiskové mluvčí Alžběty Plívové prezidentova slova označila za bezprecedentní útok na nezávislost televize, Zeman nicméně má mocné spojence. Ostatně i Miloslava Kalu do funkce jmenoval právě on.

Důležitější ale je, že s vysíláním ČT je nespokojen šéf ANO Andrej Babiš, a to kvůli sérii reportáží o Agrofertu, který vlastní, a o údajném střetu jeho zájmů jako politika a podnikatele v jedné osobě. Babišovu ANO se nelíbí ani hospodaření televize, o níž mluví jako o "černé schránce", a zvažuje návrh na snížení koncesionářských poplatků. Kromě toho usiluje o významné postavení v Radě České televize.

Veřejnoprávní televizi naopak brání premiér Bohuslav Sobotka. Jeho ČSSD je znepokojena Babišovou mediální mocí a v řadě věcí je ve sporu s prezidentem Zemanem.

Sobotka soudí, že právě poplatky jsou zárukou, že ČT zůstane nezávislá jak na zájmech mocných oligarchů, tak na jakékoliv vládě a bude moci nezávisle hájit veřejný zájem. Omezení financování by podle něj poškodilo demokracii, svobodu slova i českou kulturu.

Kala ale ujišťuje, že kontrola NKÚ v České televizi by vášně mohla částečně utlumit. "Jak říká můj švýcarský kolega: Když jdeme někam na kontrolu, tak i proto, aby se daňový poplatník zbavil obavy, že se prostředky státu zneužívají," prohlásil v rozhovoru pro týdeník Ekonom prezident NKÚ.

Více o tématu si můžete přečíst v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy