Největší revoluce od Edisona ušetří rodinám tisíce

Pavel Baroch
1. 9. 2012 10:35
Od září končí klasické žárovky. V třípokojovém bytě se ušetří 2800 Kč, v domě 4500 Kč
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Evropská unie dotáhla své tříleté tažení proti neekologickým žárovkám do cíle. Od 1. září se nesmí prodávat žádné klasické žárovky, obchody mohou pouze doprodat staré zásoby.

Je to největší změna v osvětlení po 133 letech, kdy Thomas Alva Edison rozsvítil první žárovku. Domácnosti na tom díky úsporným zářivkám vydělají, v rodinném rozpočtu zůstane ročně několik tisíc korun.

Nejprve Brusel vyřadil z trhu v roce 2009 stowattové žárovky, o rok později následovaly pětasedmdesátiwattové a od loňského září žárovky s příkonem 60 wattů. Teď končí i ty nejslabší. Unie si od toho slibuje, že celá Evropa ušetří elektřinu, peníze i životní prostředí.

"Podle propočtů EU se díky této legislativě sníží ročně emise oxidu uhličitého o 15 milionů tun a spotřeba elektrické energie o 40 miliard kilowatthodin, což přibližně odpovídá roční spotřebě Rumunska," uvedl Juraj Krivošík, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn.

Z historie žárovek

  • První žárovku rozsvítil Thomas Alva Edison 21. října 1879.
  • Už před ním ale dělal pokusy se žárovkou Heinrich Göbel.
  • První žárovka v českých zemích se rozsvítila v roce 1880 v Robertově cukrovaru v Židlochovicích.
  • Od 1. září 2009 začal postupný zákaz žárovek v Evropské unii.
  • Od 1. září 2012 končí všechny klasické žárovky, obchody už mohou jen doprodat staré zásoby.

V rodinném domě ušetří 4500 korun

Redakce Aktuálně.cz si od SEVEn nechala vypočítat dva modelové příklady úspor pro čtyřčlennou rodinu, která žije v třípokojovém bytě, respektive v rodinném domě.

Po výměně klasických "edisonek" za úsporné zdroje vyšla roční úspora v třípokojovém bytě na zhruba 2800 korun a v rodinném domě dokonce na 4500 korun. Základem výpočtu je průměrná cena elektřiny 4,50 korun za kilowatthodinu a tři hodiny svícení denně.

"Cena světelných zdrojů je spíše v horním průměru, ne nejlevnější zdroje na trhu," řekl Aktuálně.cz Krivošík. Dodal, že ve výsledné částce je započítaná i investice do účinnějšího osvětlení.

Jde o nejkratší návratnost v rámci většiny energetických úspor a provozních nákladů, jakou můžeme v běžné domácnosti najít. Konkrétní kalkulace samozřejmě záleží na ceně elektřiny, žárovky, denním využití, ale obecně se investice vrátí do několika měsíců - půl až tři čtvrtě roku," konstatoval Krivošík.

Klausova kritika

Rozhodnutí Bruselu vyřadit klasické žárovky má své odpůrce, mezi něž patří i prezident Václav Klaus. Když před třemi lety začal jejich postupný zákaz, uvedl Klaus, že je hloupost, když lidem někdo diktuje, co si mají koupit či kolikrát denně rozsvítit.

Foto: Ludvík Hradilek

"Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek," citovaly Klause v roce 2009 Lidové noviny.

Juraj Krivošík ze SEVEn uvedl, že klasické žárovky jsou příkladem energeticky nejméně účinného spotřebiče, jaký byl v domácnostech běžně používaný.

"Pouze méně než osm procent energie se spotřebuje na světlo, zbytek je teplo, které nepotřebujeme,  a to dokonce ani v zimě, protože topení elektřinou je drahé a u stropu zbytečné," řekl Aktuálně.cz Krivošík. 

Evropská unie si podle Krivošíka v odborných studiích potvrdila, že jde o ekologicky vhodné řešení a že na trhu existuje množství technologií, které mohou obyčejné žárovky dostatečně nahradit.

Zákaz energeticky náročných ledniček

Krivošík připomněl, že zákaz klasických žárovek je součástí legislativy takzvaného Ekodesignu, která se vztahuje i na jiné výrobky. Například od 1. července se mohou prodávat jen chladničky v energetické třídě A+ a lepší.

"Principem legislativy je stanovit normy minimální energetické účinnosti tak, aby zákazníci měli širokou nabídku kvalitních výrobků, ale aby za jejich provoz neplatili zbytečně moc peněz," dodal Krivošík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy