Ulice osvítí lampy za 1,5 miliardy. Pokud EU řekne ano

Pavel Baroch
6. 8. 2012 15:00
O evropské peníze by naopak měly přijít spalovny na biomasu a jiné obnovitelné zdroje
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo životního prostředí Tomáše Chalupy se chystá nabídnout obcím stamiliony korun na modernizaci veřejného osvětlení.

Chce použít až 1,5 miliardy korun z evropského programu životní prostředí. Ministerští úředníci už kvůli tomu zahájili jednání s Bruselem, protože v žádné z dotačních kapitol položka "podpora veřejného osvětlení" zatím není.

"Záměr rozšířit nabídku poskytovaných dotací v prioritní ose 3 o intervenci na podporu veřejného osvětlení byl představen členům Monitorovacího výboru Operačního programu Životní prostředí dne 25. června," potvrdil informace Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

"Tím bylo zahájeno vyjednávání s Evropskou komisí, která musí navrhovanou změnu programového dokumentu nejprve schválit," dodal.

O stamiliony přijdou obnovitelné zdroje

Ministerstvo už ovšem neuvedlo, že peníze na nové pouliční lampy, rekonstrukci veřejného osvětlení, na elektrické rozvody a další příslušenství chce vzít z jiné kapitoly operačního programu - z podpory obnovitelných zdrojů energie.

To znamená, že nebude tolik peněz například na obecní výtopny na biomasu.

Ministerstvo si od nového dotačního programu - pokud ho Brusel schválí - slibuje energetické úspory ve městech a obcích.

Energetická náročnost klesne o 7,5 %

"V České republice existuje značný potenciál pro realizaci projektů v této oblasti, v posledních letech však neexistoval žádný významný a přímý zdroj podpory pro tuto oblast," uvedlo ministerstvo v neveřejné zprávě s názvem Návrh na rozšíření Operačního programu Životní prostředí o podporu veřejného osvětlení, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"Pro očekávanou alokaci ve výši 1,5 miliard korun by bylo možné dosáhnout úsporu elektrické energie ve výši zhruba 44 gigawatthodin, což představuje snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení o přibližně 7,5 procent," stojí dále v dokumentu, podle něhož by se uspořilo ročně více než 51 tisíc tun oxidu uhličitého.

Foto: Petr Vyoral

Podrobnosti chystaného programu - například předpokládanou procentuální výši podpory - ministerstvo nesdělilo a na detailní otázky Aktuálně.cz neodpovědělo. Zdůvodnilo to tím, že v tuto chvíli je předčasné hovořit o detailech pro poskytování dotací, protože bruselští úředníci na tento plán zatím oficiálně nekývli.

LED osvětlení má smůlu

Lidé z nevládních organizací, kteří měli možnost se s ministerským plánem seznámit podrobněji a nyní k němu sepisují připomínky, uvedli, že jedna z variant počítá s finanční podporou až 95 procent z celkových nákladů.

Julia Sokolovičová, ředitelka kanceláře asociace ekologických organizací Zelený kruh uvedla, že navrhovaný program je nastavený spíše pro větší města a obce. Navíc jsou v něm chyby. Například se nepředpokládá podpora LED osvětlení, ačkoli patří k nejúspornějším.

Sokolovičová sice myšlenku podpory úsporného veřejného osvětlení nezavrhuje, ale nezamlouvají se jí okolnosti, jak k tomu ministerstvo přistupuje.

Když na jednání příslušného výboru padl návrh, že se přesune výrazná část z obnovitelných zdrojů právě na pouliční lampy, zdůvodnilo to podle ní ministerstvo i tím, že o dotace pro zelené zdroje energie není zájem.

Foto: Ludvík Hradilek

Chyběla propagace

Sokolovičová připomněla, že podle stanovených pravidel musí napřed ministerstvo zorganizovat patřičnou propagaci tohoto dotačního titulu, než se rozhodne z něj přesunout stamiliony.

"A propagace žádná nebyla, to je jasné porušení pravidel," řekla Aktuálně.cz Sokolovičová.

Dodala, že ministerstvo vůbec neporovnalo, kolik energie, oxidu uhličitého a dalších škodlivin by se ušetřilo, kdyby se stovky milionů korun určené nově pro veřejné osvětlení ponechaly pro obnovitelné zdroje.

Na otázku, proč se mají evropské peníze na podporu úsporného veřejného osvětlení vzít právě z obnovitelných zdrojů, ministerstvo životního prostředí neodpovědělo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy