Nejpopulárnějším politikem zůstává Babiš. Zástupci ČSSD se propadli, nejvíce Chovanec

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 11. 2016 13:13
Podle průzkumu STEM zůstává nejpopulárnějším politikem Andrej Babiš. Na druhém místě je Martin Stropnický před premiérem Bohuslavem Sobotkou. Všem sledovaným politikům klesla popularita. Výjimkou je předseda STAN Petr Gazdík, který si nepatrně polepšil. Velký propad oblíbenosti zaznamenali představitelé ČSSD. Vůbec největší propad Milan Chovanec, kterého vnímá kladně pouze 30 procent. V květnu to přitom bylo 52 procent.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha – Ministr financí Andrej Babiš zůstává stále podle průzkumu STEM nejpopulárnějším českým politikem. A to i přes to, že přišel oproti květnovému šetření o nepatrné množství pozitivních hodnocení. Aktuálně ho kladně hodnotí 58 procent lidí. O druhé a třetí místo se dlouhodobě přetahují premiér Bohuslav Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický. Momentálně je na tom o jedno procento lépe Stropnický.

Po krajských a senátních volbách obecně o něco klesla popularita všech politiků. Nejvíce je to evidentní u zástupců ČSSD. Například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přišel o 10 procent stejně jako ministr průmyslu Jan Mládek a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Jednoznačně nejhorším je v tomto ohledu ale Milan Chovanec. Toho v květnu pozitivně vnímalo 52 procent dotázaných, v listopadu je to už pouze 30 procent.

Propad oblíbenosti politiků pomohl Tomio Okamurovi, který je podle aktuálního průzkumu na čtvrtém místě. Páté místo udržel předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jediným ze sledovaných politiků, který si oproti květnu polepšil, je předseda STAN Petr Gazdík. Zlepšení je ale pouze jednoprocentní, momentálně ho pozitivně hodnotí 31 procent lidí. 

Na chvostu oblíbenosti se stále drží s devíti procenty Alexandra Udženija. Jen o něco lépe na tom je Marek Ženíšek (10 %), Miroslav Lidinský (10 %) a Miroslav Kalousek (12 %).

Pořadí popularity politických osobností (v procentech):

Pořadí Politik Květen 2016 Říjen 2016
1. Andrej Babiš (ANO) 60 58
2. Martin Stropnický (ANO) 51 43
3. Bohuslav Sobotka (ČSSD) 53 42
4. Tomio Okamura (SPD) 38 38
5. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) 36 35
6. Lubomír Zaorálek (ČSSD) 43 33
7. Michaela Marksová (ČSSD) 40 32
8. Jaroslav Faltýnek (ANO) 33 32
9. Marian Jurečka (KDU-ČSL) 35 31
10. Dan Ťok (za ANO) 38 31
11. Karla Šlechtová (ANO) 36 31
12. Petr Gazdík (STAN) 30 31

Zdroj: STEM

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 25 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy