Nejhonosnější nádraží v zemi po desetiletích úpadku odhalí svůj secesní půvab

Nejhonosnější nádraží v zemi po desetiletích úpadku odhalí svůj secesní půvab
Secesní Hlavní nádraží (Wilsonovo) v Praze od architekta Josefa Fanty.
Rekonstrukcí by měla projít i obě boční křídla budovy, na obnovu čekají vnitřní prostory i opadávající či již zcela zničené venkovní fasády. Kvůli nedodržení termínu ale Správa železnic, která je vlastníkem budovy, vypověděla smlouvu italské společnosti, která budovu rekonstruovala.
Koncové pavilony jsou čtyřpodlažní, v jednom je císařský (prezidentský) salonek s původním vybavením. Salonek má kapacitu 50 hostů, velký salon dokonce 180. Budova od počátku disponovala také kancelářemi. Sál v levém křídle budovy (na snímku), při pohledu z Vrchlického sadů zdobí gigantický státní znak.
Historická odjezdová hala a hlavní vstup do budovy v současnosti slouží cestujícím, kteří přestupují na autobusy dálkové dopravy. V prostorách bývalých pokladen vznikla v 90. letech 20. století kavárna, na památku architekta nazvaná Fantova kavárna - jak bylo patrno ze snímku na této začátku galerie.
Kulturní sál ve 2. patře budovy je sídlem divadelního souboru ProDivadlo. Původnímu účelu stále slouží salonky pro významné hosty, které jsou několikrát do roka přístupné v rámci komentovaných prohlídek. Interiéry i exteriéry Fantovy budovy jsou využívány také filmaři. Na snímku chodba, která sloužila jako čekárna.
Foto: Pavel Švec
Pavel Švec Magdalena Synková Pavel Švec, Magdalena Synková
Aktualizováno 16. 4. 2023 16:59
Budova Hlavního nádraží v Praze, které nese čestné jméno po americkém prezidentovi W. Wilsonovi, je největší a zároveň nejskvostněji zdobené nádraží v Česku. Dokončeno bylo v roce 1909 podle projektu architekta Josefa Fanty. Několik posledních let prochází výstavná budova rozsáhlou rekonstrukcí, která se chýlí ke konci. Podívejte se na dosud nepřístupná místa a výzdobu, kterou ukrývá.
 

Právě se děje

Další zprávy