Nejchudším dětem zaplatí ministerstvo obědy. Hlad neprospívá soustředění, říká Valachová

Markéta Hronová Markéta Hronová
4. 12. 2015 9:14
Tisíce dětí ve školách nechodí na obědy, protože jejich rodiče na ně nemají peníze. Ministerstvo školství to chce napravit. Vyčlenilo 30 milionů korun na obědy ve škole těm nejchudším dětem. Peníze dostanou přes neziskové organizace. Ministryně Kateřina Valachová už oznámila, že bude usilovat o to, aby měli obědy zdarma všichni předškoláci v rámci zavedení povinného posledního roku školky.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyři tisíce dětí se letos díky projektu Obědy pro děti najedly se svými spolužáky ve školní jídelně. Nezisková organizace manželů Tykačových Women for women už "krmí" děti z rodin, které si nemohou dovolit zaplatit ani dotovaný školní oběd, více než dva roky. A přibývá jich.

Ministerstvo školství projekt nejprve podpořilo, nyní se rozhodlo přispět na obědy dětí ze základních škol částkou 30 milionů korun. Děti budou vytipovávat školy ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Ty poté úhradu oběda zajistí prostřednictvím škol nebo školních jídelen.

"Školní stravování by mělo být součástí školní docházky. Přestože školní obědy dětem dotujeme, jsou rodiny, které si ani zbylou část nemůžou dovolit doplácet, a jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu,“ vysvětlila záměr ministryně školství Kateřina Valachová.

Ministryně už oznámila, že bude usilovat o to, aby měli obědy zdarma všichni předškoláci v rámci zavedení povinného posledního roku v mateřské školce. Postupně by ráda platila obědy dětem až do třetí třídy na základní škole. 

"Pro mě je to absolutní minimum. Vzdělávání je od toho, aby fungovalo společně," připomíná Valachová. Jídelny mají podle ní naučit děti žít zdravým životním stylem. Chce znovu s odborníky řešit, jaká jídla by se ve školních jídelnách měla pro děti vařit. 

 

Právě se děje

Další zprávy