Nejchudším dětem zaplatí ministerstvo obědy. Hlad neprospívá soustředění, říká Valachová

Markéta Hronová Markéta Hronová
4. 12. 2015 9:14
Tisíce dětí ve školách nechodí na obědy, protože jejich rodiče na ně nemají peníze. Ministerstvo školství to chce napravit. Vyčlenilo 30 milionů korun na obědy ve škole těm nejchudším dětem. Peníze dostanou přes neziskové organizace. Ministryně Kateřina Valachová už oznámila, že bude usilovat o to, aby měli obědy zdarma všichni předškoláci v rámci zavedení povinného posledního roku školky.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyři tisíce dětí se letos díky projektu Obědy pro děti najedly se svými spolužáky ve školní jídelně. Nezisková organizace manželů Tykačových Women for women už "krmí" děti z rodin, které si nemohou dovolit zaplatit ani dotovaný školní oběd, více než dva roky. A přibývá jich.

Ministerstvo školství projekt nejprve podpořilo, nyní se rozhodlo přispět na obědy dětí ze základních škol částkou 30 milionů korun. Děti budou vytipovávat školy ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Ty poté úhradu oběda zajistí prostřednictvím škol nebo školních jídelen.

"Školní stravování by mělo být součástí školní docházky. Přestože školní obědy dětem dotujeme, jsou rodiny, které si ani zbylou část nemůžou dovolit doplácet, a jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu,“ vysvětlila záměr ministryně školství Kateřina Valachová.

Ministryně už oznámila, že bude usilovat o to, aby měli obědy zdarma všichni předškoláci v rámci zavedení povinného posledního roku v mateřské školce. Postupně by ráda platila obědy dětem až do třetí třídy na základní škole. 

"Pro mě je to absolutní minimum. Vzdělávání je od toho, aby fungovalo společně," připomíná Valachová. Jídelny mají podle ní naučit děti žít zdravým životním stylem. Chce znovu s odborníky řešit, jaká jídla by se ve školních jídelnách měla pro děti vařit. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy