Nečase přijal papež. Češi zvou Benedikta na Velehrad

Tereza Šídlová
25. 5. 2012 14:00
Premiér mluvil ve Vatikánu i o církevních restitucích
Papež Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu premiéra Nečase.
Papež Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu premiéra Nečase. | Foto: Reuters

Praha - Papež Benedikt XVI. v pátek přijal českého premiéra Petra Nečase.

Ten je ve Vatikánu na cyrilometodějských oslavách, a měl tak možnost papeži osobně říct, že by jej Češi rádi přivítali na vyvrcholení oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů na české území, které se odehrají příští rok na Velehradě.

Šlo by už o druhou návštěvu papeže Benedikta XVI. v Česku, ten ji zatím však nepotvrdil.

Nečas si papeže mohl naklonit příslibem církevních restitucí, které po letech sporů čekají na schválení v českém parlamentu a patří mezi priority Nečasova kabinetu. Hlasovat se o nich má na červnové schůzi Poslanecké sněmovny.

Nečas ve Vatikánu prohlásil, že není rozumné odkládat chystané majetkové vyrovnání církví kvůli hospodářské krizi.

Český ministerský předseda jedná i s dalšími představiteli Vatikánu. Například se svým vatikánským „protějškem", kardinálem státním sekretářem Tarcisiem Bertonem, který má na starosti politické a diplomatické věci.

Smlouva roky u ledu

"Tento návrh zákona skutečně narovnává vztahy mezi státem a církvemi, všemi, nejen katolickou církví. Vlastně dojde de facto k odluce státu od církví, mizí naprosto nesmyslný stav, kdy duchovní jsou placeni jako státní úředníci," řekl ministerský předseda ve Vatikánu.

Složitějším okamžikem jednání mohlo být téma česko-vatikánské smlouvy, která je již devět let „u ledu". Český parlament dokument, který má řešit postavení církve ve společnosti, v roce 2003 odmítl.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg loni mluvil o tom, že smlouva potřebuje úpravy. Právě taková zůstává česká pozice i pro aktuální jednání s Vatikánem: smlouvu je prý potřeba aktualizovat.

Přestože jednání s Vatikánem mohou mít na první pohled spíš duchovní rozměr, představitelé Česka a Vatikánu mají i další společná témata, a to čistě z oblasti diplomacie a politiky, jako při ostatních mezistátních návštěvách.

Na řadu by mohla přijít i témata jako arabské jaro, situace na Blízkém východě nebo nedávná návštěva Benedikta XVI. na Kubě, kde česká diplomacie tradičně a dlouhodobě podporuje místní disidenty.

Koncert cimbálovky

Nečas před setkáním s papežem položil květiny na hrob kardinála Josefa Berana v podzemí baziliky sv. Petra, zastavil se u oltáře sv. Václava a uctil památku sv. Cyrila u jeho hrobu v bazilice sv. Klimenta.

Večer jej čeká koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a cimbálové kapely Hradišťan.

Na Velkou Moravu přišli Cyril a Metoděj z Byzance na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Znamenalo to počátek šíření křesťanství v českých a moravských zemích.

Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury, vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti, připomněl nedávno kardinál Dominik Duka, který Nečase ve Vatikánu doprovází.

Předseda české vlády je ve Vatikánu po třech letech. Před ním zde pobýval premiér úřednické vlády Jan Fischer.

 

Právě se děje

Další zprávy