Nečas žádá státního zástupce, aby ho vyslechnul

Domácí Domácí
2. 7. 2013 18:30
Nechce, aby čekání na jeho výslech prodlužovalo vazbu stíhaným lidem
Petr Nečas na bruselském summitu. Na svém posledním.
Petr Nečas na bruselském summitu. Na svém posledním. | Foto: Reuters

Praha - Odstupující premiér Petr Nečas písemně vyzval státního zástupce, aby byl vyslechnut ve věci obviněných v kauze údajného sledování a v kauze údajné korupce poslanců.

Podle svých slov by byl velmi nerad, aby neprovedení jeho výslechu mohlo sloužit jako záminka pro další omezení osobní svobody obviněných v případě rozhodování o trvání vazby.

Předseda vlády zdůraznil, že je kdykoli plně k dispozici orgánům činným v trestním řízení pro případné svědectví, sdělil mluvčí vlády Jan Hrubeš.

"Z médií je mi známo, že současně vedené vyšetřování se vztahuje i k mé osobě, kdy jsem působil jako předseda vlády. Jsem přesvědčen, že mohu poskytnout relevantní informace k činnosti v chodu úřadu, která je orgány činnými v trestním řízení pokládána za trestnou. Z doslechu jsem nabyl vědomost, že soudce odůvodňoval omezení osobní svobody stíhaných potřebou vyslechnout předsedu vlády," uvedl mimo jiné Petr Nečas v dopise státnímu zástupci.

 

Jak dále dodává, obvinění jsou od počátku zahájení trestního stíhání ve vazbě z obavy, že by mohli působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Premiér v demisi se tudíž domnívá, že jeho výslech by mohl uspíšit propuštění stíhaných osob.

Podle policie Nečas slíbil trojici exposlanců ODS úplatek a údajně také zajistil jeho poskytnutí. Spekulovalo se proto, že by se i on mohl dostat do hledáčku policie.

Podle kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny však zatím žádná žádost o vydání některého z poslanců v souvislosti s případem nepřišla.

Kvůli kauzám kolem Nagyové Nečas odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS.

Ve čtvrtek bude o případu na policii vypovídat šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS), již dříve tak učinil ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09),  podle něhož šlo stejně jako podle Nečase jen o politický obchod.

Trojice bývalých poslanců ODS - Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa - čelí obvinění, že složila mandáty za slib dalších výhod, čímž měla porušit zákon. Do případu jsou zapleteni také někdejší náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček a Jana Nagyová.

Ta figuruje i ve druhé kauze, kde čelí obvinění spolu se třemi vojenskými zpravodajci kvůli tomu, že se měla podílet na nelegálním sledování Nečasovy manželky Radky a dvou dalších lidí. Obviněni jsou vedle Nagyové také zpravodajec Jan Pohůnek, bývalý šéf Vojenské rozvědky Ondrej Páleník a jeho nástupce Milan Kovanda, který je jako jediný stíhán na svobodě.

 

Právě se děje

Další zprávy