Nečas se ministrům omluvil za Nagyovou, tleskali mu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
29. 6. 2013 16:03
I když není jisté, kdy se Nečasův tým sejde naposledy, premiér v demisi se už rozloučil
Momentka z jedné z posledních schůzí Nečasova kabinetu.
Momentka z jedné z posledních schůzí Nečasova kabinetu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministři v demisi se sice zcela jistě sejdou ještě příští týden, ale to už prý rozloučení pojmou jen velmi krátce. I proto - kromě debaty, jakým způsobem odejít - došlo tuto středu na oficiální slova rozloučení.

Atmosféru na vládě popisuje ve svém aktuálním vydání deník Insider, který oslovil několik dosluhujících ministrů.

"Odstupující premiér nám všem poděkoval za dlouholetou spolupráci a řekl, že pokud někomu nějakým způsobem ublížil, nebylo to úmyslné. A že všem děkuje za to, co jsme společně odpracovali a co jsme zvládli," řekl jeden z nich.

Další jeho slova potvrzuje a dodává, že odcházející premiér se také svým kolegům omluvil za "aféru Nagyová", která je vlastně společně smetla.

"Řekl, že ho mrzí, co se stalo, a abychom přijali omluvu za to, že i peripetie jeho osobního života způsobily, že tu sedíme - dnes, nebo příští týden - naposled. Začali jsme tleskat a bouchat do stolů. Jako poděkování za tuto omluvu."

Pak si vzal slovo Karel Schwarzenberg, také poděkoval za spolupráci všem a odcházejícímu premiérovi speciálně za velice přátelské a věcné vedení.

"Myslím, že použil formulaci, jako že doufá ve více štěstí do budoucnosti pro nás všechny. A směrem k Petru Nečasovi řekl, že každý jednou v životě dostane pořádně přes kebuli a že mu přeje, aby se z toho zotavil," rozpomíná se na Schwarzenbergova slova jeden z jeho vládních kolegů. "A také řekl, že by byla věčná škoda, kdyby se Nečas úplně z veřejného života stáhl," uzavírá tentýž zdroj.

Pak se přihlásila i vicepremiérka Karolína Peake, jejíž lavírování posledních dnů zmátlo i některé její stranické kolegy (jak přiznali už během týdne Insideru).

Zdroje z vlády líčí, že ve středu ale vypadala, jako by chtěla podtrhnout, že ve veřejném životě víceméně končí.

Zdroj Insideru k tomu podrobněji říká: "Pokud si dobře vzpomínám, řekla něco ve smyslu, že chce poděkovat za všechno dobré i zlé, co jsme spolu prožili, protože obojí ji prý obohatilo a s obojím odchází do dalšího života - a tady použila slov: ať již politického, nebo spíše toho soukromého."

Přečtěte si další informace o atmosféře na vládě v placeném deníku Insider: Je Rusnok kamarád, nebo spíš soudruh? I to se řešilo na vládě.

 

Právě se děje

před 25 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 45 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 51 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy