Nebeské úkazy 2023: Částečné zatmění Měsíce, dva letní superúplňky i zákryt Venuše

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
2. 1. 2023 18:03
I v letošním roce se vyplatí občas vzhlédnout k obloze. V průběhu roku nastane několik zajímavých úkazů, které bude možné pozorovat pouhýma očima. Ať už se bude jednat o částečné zatmění Měsíce, meteorické roje, nebo třeba superúplněk. Aktuálně.cz přináší přehled nejzajímavějších astronomických úkazů roku 2023.
Foto: Shutterstock.com

Podívaná na Venuši s Měsícem a planetami

I pro laického pozorovatele bez dalekohledu bude v prvních měsících nového roku jednoduché najít planetu Venuši, která bude zářit na večerní obloze. Ještě zajímavější podívaná ale nastane, když se v její blízkosti vyskytne Měsíc nebo některá z planet. 

Nejdříve bude 22. ledna po západu Slunce možné pozorovat Venuši nad jihozápadem a kousek nad ní Saturn. "Obě planety budou na pozemské obloze od sebe pouhý jeden úhlový stupeň, takže je hravě zakryjete ukazováčkem na natažené ruce," uvádějí astronomové z Hvězdárny a planetária Brno.

K oběma planetám se následně 23. ledna připojí i Měsíc. "Všechna tři tělesa si samozřejmě k sobě budou blízko jen při pohledu z naší planety. Měsíc uvidíme ve vzdálenosti asi 384 tisíc kilometrů, Venuši 229 milionů kilometrů, a Saturn bude dokonce 1,5 miliardy kilometrů daleko," popisují astronomové.

O měsíc později, 22. února, bude možné sledovat úzký srpek Měsíce, pod ním Venuši a nad ním Jupiter. Ti, co tou dobou budou v Jižní Americe, navíc uvidí, jak Měsíc zakryje Jupiter. Astronomové radí namířit na všechny tři objekty jakýkoliv dalekohled. "Na povrchu Měsíce budou patrné krátery. Z kotoučku Venuše bude Sluncem osvětlena jen jedna polovina a Jupiter ozdobí čtyři největší měsíce a také tmavé pásy v jeho atmosféře," popisují. 

Za zmínku stojí i datum 1. a 2. března, kdy se k sobě přiblíží Venuše a Jupiter natolik, že je půjde zakrýt malíčkem na natažené ruce. Ve čtvrtek 30. března se k Venuši přiblíží Uran. K zahlédnutí této planety už je ale potřeba alespoň menší dalekohled. Takto vybavený pozorovatel pak bude moct zahlédnout jeho světle modrý odstín. 

Venuše se na jaře zaslouží i o několik dalších zajímavých podívaných. Kolem 11. dubna bude vpravo od ní možné pozorovat Plejády, seskupení několika slabších hvězd. Po západu Slunce 22. května bude možné vidět Venuši, Měsíc, Mars i hvězdy Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců. 

 

Právě se děje

Další zprávy