Tak šel čas s Babišem a Sobotkou. Změna se plíží

Přehledný průvodce povolebním děním v komentářích Aktuálně.cz. Co vy na to?!
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

26.10. Mohlo to být horší

Vyhrála touha po změně. Přijde?

Volby dopadly dobře = jak chtěli voliči. Vrhli nás ke změně.

Dobře volby dopadly mimo jiné i v tom, že k vládnutí nejsou třeba komunisté. Ta strana se nedokázala rozloučit se stalinismem, změnit k lepšímu.

Ještě jedna dobrá zpráva: žádná strana nevyhrála strašně moc, nikdo to nedrží pevně v rukou, takže nám nejspíš nehrozí žádná vláda pevné ruky. To je příjemné zjištění pro liberálně orientované voliče.

27.10. Prosíme, rychle

Vláda (SPOZ) musí skončit co nejdřív, tak makejte

Za normální situace má vláda, jejíž valná část postoupila takový volební výsledek, podat demisi. Jenže to dnes není proveditelné, protože vláda bez důvěry už v demisi je.

Takže nezbývá než apelovat na ,,soudnost" nebo ,,zvyklosti", co se dělá a co už ne. Vláda musí dovládnout jako zcela úřednická. Pouze dohlédnout na administrativu a na to, aby státu nevznikaly škody.

28.10. Oranžový puč

Sebevraždu ČSSD v přímém přenosu řídí Zeman a Hašek

V demokracii běžný postup by byla rezignace po špatném výsledku (jako to udělal v roce 2010 všemi proklínaný Jiří Paroubek). Sobotka ale nevede stranu v běžné situaci.

Ve které demokracii prezident v kampani propaguje svoji stranu a zároveň rozbíjí svoji bývalou partaj? Na tom není nic standardního, normálního. Je to krajně nenormální.

1.11. Pravice na dně

Česká pravice přistála v pekle. Let k nebi bude těžký

V roce 2011 to vypadalo, že vznikne nová pravicová strana, kterou by založili nespokojení čeští průmyslníci. Tehdy jim ten nápad vyfoukl Andrej Babiš - a fantasticky uspěl!

To ale neznamená, že by nová pravicová strana u nás neměla za čtyři roky šanci na dobrý výsledek. Po konzervativním postoji bude nejspíš velká žízeň.

4.11. Zeman lustruje

Zeman místo Šloufa lustruje Babiše, to jsou paradoxy

Pokud by Babiš nesměl kvůli lustračnímu osvědčení do vlády, znamenalo by to svým způsobem popření výsledků voleb. Podstatná část z těch 927 tisíc lidí hlasovala pro ANO s tím, že stojí o to, aby předseda strany zastával nějakou funkci ve výkonné moci. Babiše volili "v dobré víře", že je to možné.

Dobrá otázka pro Ústavní soud. Co je víc, výsledek voleb (s jeho politickými a mocenskými důsledky), nebo výsledek lustrace?

8.11. Odsouzeni k vládě

ČSSD mezi Sobotkou a Velkým Pučistou

Volby odsoudily Sobotku a Babiše, ať vládnou. Bez lidovců to nepůjde. Jakmile jedna ze stran zradí, dejme tomu se začne šprajcovat klub poslanců ČSSD, nějaká skupinka začne vládu vydírat, jako to dělali rebelové v ODS, pak musí jít ANO a lidovci ihned pryč z vlády a se vší pravděpodobností přijdou předčasné volby.

Stejně by měla postupovat ČSSD, kdyby ona byla vydírána.

10.11. Tanec teprve začíná

Jeden narcis a banda okresních manažerů

Odpor vůči Sobotkovi bude mít dva silné pilíře: Miloše Zemana na Hradě a zemanovce ve Sněmovně.

Zeman není závislý na Haškovi či Tejcovi, to Hašek a Tejc byli zcela závislí na Zemanovi. On byl a je v té partičce pánem. A dá se dost snadno vytušit, že Zeman stojí za rozhodnutím Haška nesložit poslanecký mandát.

19.11. Modré Savo

ODS šilhá po novém profesorovi

Teď to vypadá, že ideje nejsou třeba. Hlavně to tu dát do pořádku a řídit stát jako firmu. (Jen aby nás ten stát "nevyhodil z práce", co bychom si pak počali? Kam bychom se vrtli?)

Jenže ono to bez idejí nejde. Nejde dělat politiku bez hlubší představy o smyslu společnosti, o jejím řízení, o tom, co nás ohrožuje zvenčí i zevnitř. O tom, kam chceme jít.

21.11. Jde o víc

Sobotka a Babiš jdou v Klausových stopách

Vybudovat slušný stát dá fušku. Má na tu těžkou práci Bohuslav Sobotka sílu? Důvěru voličů dostal. Uvědomuje si, kde leží klíčová místa?

Zatím na to výstupy ze schůzek budoucí koalice nevypadají. Pořád dokola slyšíme jen daně, daně, daně a církevní restituce. Ve skutečnosti jde o víc. Povyšování ekonomiky vysoko nad právo nás přivedlo do srabu, ve kterém žijeme.

25.11. ANO na financích

Babiš řídí Sobotku. Na vnitro chce Kubice II

Nabízí se paralela s vládou nebohého expremiéra Petra Nečase. Jeho ODS taky pustila finance z rukou. Ujal se jich rovněž velmi zdatný politik, skutečný vůdce TOP 09 Miroslav Kalousek. Byl to on, kdo udával ekonomické tempo vlády, nikoli ODS.

Sobotka pouští z rukou nejsilnější ekonomický nástroj. Ale upřímně: zbývá mu něco jiného? Asi těžko. Chce přece vládnout.

27.11. Lustrace nerušit

Estébáci ve svobodné zemi do vlády nepatří

Andrej Babiš a jeho ANO 2011 dostali hodně hlasů ve volbách. Ačkoliv se psalo o tom, že slovenský Ústav paměti národa Babiše vylustroval jako agenta StB. Je argumentem ke zrušení lustráku to, že na něj kašle x procent voličů? Ne.

Je velký rozdíl mezi tím, koho lidé ve volbách zvolí, a mezi tím, koho stát jmenuje do funkce.

3.12. Nač ten spěch?

Bělobrádek nevydírá, brzdí Babiše a Sobotku

Socialisté a babišovci nám sugerují, že je potřeba spěchat, že vláda musí být upečena co nejdříve. Nač ten kvap?

Státní rozpočet mohou poslanci upravit a přijmout i bez nové vlády. Zemanovu legální, ale nelegitimní vládu tu máme nasazenou už od 10. července, vládne půl roku. Těžko tedy tvrdit, že je strašně naspěch.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 44 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy