Komentář: Sobotka a Babiš jdou v Klausových stopách

Martin Fendrych Martin Fendrych
Aktualizováno 21. 11. 2013 17:25
Sobotka a další vyjednavači už zase kladou ekonomiku na první místo. Omyl.
Bude Bohuslav Sobotka budovat ekonomiku, nebo právní stát? Půjde ve stopách Václava Klause?
Bude Bohuslav Sobotka budovat ekonomiku, nebo právní stát? Půjde ve stopách Václava Klause? | Foto: Reuters

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v podvečer pověřil Bohuslava Sobotku jednáním o sestavení vlády. Jak je dnes předseda ČSSD silný? Haškovský puč vyhrál, ale vyjednávání o vládě a o jejím smyslu bude náročné. ANO 2011 je nabito energií z fantastického výsledku ve volbách a lidovci zase neustále opakují, že se bez vlády v klidu obejdou.

Za zády Sobotkovi číhají Michal Hašek, Jeroným Tejc a jejich kumpáni. Čekají na chyby. Jakmile se ve vyjednávání s ANO objevila možnost, že by ČSSD neprosadila progresivní zdanění, pučisté se ihned ozvali. Hašek: „Já osobně bych považoval ústup od progresivního zdanění za chybu." Tejc: „Progresivní zdanění je natolik vlajkovou lodí, že bychom měli v jednání pokračovat. Je to samozřejmě odpovědnost těch, kteří vyjednávají." Sobotka má neustále dýku v zádech. To jeho pozici oslabuje.

Na síle mu nepřidávají ani čerstvé maléry ve straně. Vražda Romana Housky znovu obnažila jednu obří bolest, která ČSSD spojuje s ODS: strana, jež suverénně ovládá kraje, je napojena na mafiány. Senátor Vladimír Dryml (dříve ČSSD, pak SPOZ, odkud byl vyloučen) řekl: „Smrt Romana Housky jasně ukázala odvrácenou tvář ČSSD spojenou se záhadným financováním kampaní a napojením na evropské peníze i podporu podivných krajských projektů. Šlo o velmi významného člena ČSSD a ukazuje se, že mafiánské praktiky vyplouvají na povrch. Nyní aby se bála také bývalá hejtmanka kraje Jana Vaňhová." (Jak známo, Vaňhová s Houskou žila.)

Andrej Babiš je nepochybně o dost silnější osobnost než předseda ČSSD.
Andrej Babiš je nepochybně o dost silnější osobnost než předseda ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Do toho běží soud s exhejtmanem Davidem Rathem, který také mluví o černém financování kampaní ČSSD.

Lítá v tom sám

Velkou Sobotkovou slabinou je majetkové vyrovnání s církvemi. Předseda oranžových v předvolební kampani sliboval, že zreviduje „církevní restituce". Pro ANO 2011 to není žádné zásadní téma. A KDU-ČSL nevidí důvod na zákonu o vyrovnání a na podepsaných smlouvách s církvemi nic měnit. Katolík Sobotka v tom lítá sám.

Před týdnem pravil: „Jediná cesta, která existuje, je změna smluv." Jinými slovy: bez souhlasu církví se nic nedá změnit. Ve středu, těsně před prvním jednáním s církvemi, přitvrdil. Dohodu s církvemi o případném omezení náhrad předseda ČSSD nazval jen „první cestou", které ovšem dává přednost. Pokud by však nevyšla, chtěl by redukci restitucí prosadit změnou zákona, neboť má ve Sněmovně k dispozici „poměrně velké množství hlasů poslanců a stran". (Pokud by se změnil zákon, stejně by zůstaly smlouvy.)

Sobotka je v pasti volebních slibů a žene se do dvojího maléru. První je další oslabení právního státu. Druhý - přijde o lidovce. Pro ty je nepřijatelné, aby si ČSSD hledala jiné hlasovací spojence ve Sněmovně.

Sobotkovu pozici komplikuje také fakt, že ANO by klidně kývlo na další předčasné volby. Jenomže ty by ČSSD uškodily. Jednak je strana viditelně rozštípnutá a nové volby by to jen zdůraznily: Hašek nebo jiný zemanovec by šel proti Sobotkovi. A za druhé by to byl Sobotkův konec. Pokud nesloží vládu, prohraje. Soupeři řeknou: To bylo řečí, a podívejte, jak dopadl. Prohra by to byla nejen pro ČSSD, ale i pro zemi. Nepotřebujeme volby, variant, jak složit vládu, je víc, stačí, aby se politici dohodli.

Vražda Romana Housky hlavního oranžového vyjednavače taky oslabuje. Obnažuje zranitelná ledví ČSSD.
Vražda Romana Housky hlavního oranžového vyjednavače taky oslabuje. Obnažuje zranitelná ledví ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Ještě jeden aspekt Sobotkovi nehraje do karet. Speciálně voliči levice musí být krajně nespokojeni se zásahem ČNB „proti deflaci". Ten sporný krok všecko zdraží. Přitom levě orientovaná část veřejnosti od Sobotky (a on je pro ně nyní odpovědný za politiku, on je vítěz voleb) očekává, že se jim bude žít lépe, ne hůře.

Podstata leží jinde

Pro nás je podstatné, co stát skutečně potřebuje změnit, o co by měla nová vláda usilovat, jaké má mít cíle. Tady okamžitě vyskočí otázka: Je skutečně největším malérem státu majetkové vyrovnání s církvemi? Nestrkají snad i nevěřící houfně své babičky a dědečky do církevních hospiců? Nepočítají, že jim církevní zařízení pomohou?

Ne ne, gigantický malér Česka nejsou lidem nesnášené církve, ale vytunelované a rozkradené nikoli už stamiliardy korun, nýbrž podle expertů více než bilion až dva. Na to se přece čeká: jak zastavit rozkrádání, jak se na jednu stranu zbavit podezřelých velkých i malých zakázek, a na druhou stranu umožnit, aby se využily (nikoli rozkrádaly a rozfrncávaly) štědré eurodotace.

Dál by stát měl udělat jasno v tak podivných, pro stát zaručeně nevýhodných transakcích, jako bylo vyvedení společnosti I&C Energo z polostátního ČEZu do rukou maďarské skupiny MOL v roce 2008. (Organizoval bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman a po letech tu transakci konečně vyšetřuje policie.) Plus desítky a stovky dalších malérů. Viz například hospodaření Lesů ČR atd.

Kývne nejvyšší český katolík Dominik Duka na změnu smluv se státem? Sobotka by rád.
Kývne nejvyšší český katolík Dominik Duka na změnu smluv se státem? Sobotka by rád. | Foto: Martin Holcman

Pro další vývoj země je klíčové, jak silná a nezávislá bude justice a policie. Jak nezávislé ty dvě složky budou na partajích, na šíbrech a kmotrech, na byznysu. Všimněme si, že v minulých letech nebyly souzeny některé podezřelé akce zavražděného politika ČSSD Romana Housky. Proč? Vyšetřování se táhlo, trestné činy byly promlčeny.

Jiný děsivý příklad - policie zatkla bývalého agenta BIS, později hlavního analytika protikorupční policie Jana Petržílka. Podezírá ho, že předal Vítu Bártovi (VV) tajné odposlechy Romana Janouška a Pavla Béma, které pořídila BIS. Nyní se objevují další vážná podezření - Petržílek údajně mohl informovat podezřelé kmotry, že u nich proběhne domovní prohlídka. Drsné.

Toto přece má být naprosto zásadní věc, kterou bude příští vláda řešit. Církevní restituce nikoho nijak neohrožují, ale policie (v daném případě dokonce špičky policie) pracující pro druhou stranu ano.

Právní stát, právní stát...

Základem vyjednávání příštího programu vlády by měl být jednoznačně právní stát. Podle výstupů z jednání ČSSD a ANO, ale i ČSSD a KDU-ČSL se o toto zatím nejedná. Není divu, Andrej Babiš chce stát vést jako Agrofert, jako se dělá byznys. O.K., pěkné. Ale řízení firmy a věci jako kvalita justice spolu nemají nic společného.

Vynucováním práva nekončíme. V nepěkné kondici se nachází školství, speciálně to vysoké. Vzpomeňme kauzu s právnickými tituly (Plzeň), bleskově vystudované politiky či „studenty", které spolužáci ve škole jakživo neviděli (Jana Nagyová). Tohle by mělo v normální zemi skončit. Vyjednává se i o takových věcech? Pokud ne, mělo by.

Pavel Bělobrádek a jeho lidovci nemají zájem měnit církevní restituce. A necpou se do vlády.
Pavel Bělobrádek a jeho lidovci nemají zájem měnit církevní restituce. A necpou se do vlády. | Foto: Vojtěch Marek

Zásadní věc: politici (někteří ovšem předstírají, že nejsou politici) už zase tvrdí, že na prvním místě je ekonomika, finance. Třeba jestli je nutné hýbat s daněmi. Povyšování ekonomiky vysoko nad právo nás přivedlo do srabu, ve kterém žijeme. Doufejme, že Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek nepůjdou v hluboko prošlapaných stopách Václava Klause. Takové vydupané cesty končí tím, že se musí vyhlásit amnestie pro tuneláře.

Další klíčová oblast - a ta souvisí mimo jiné s nákupy politika-miliardáře Babiše - média. Nezávislost médií by měla být předmětem jednání o vládě. Co Česko dnes potřebuje nejméně, je nějaký místní Berlusconi. Předseda strany jako vlastník médií představuje riziko. Spojit se s ním ve vládě vyžaduje záruky, že média nebudou zneužívána, ochočena. Stejně nebezpečné je i to, když kupříkladu majitel reklamních agentur zároveň vlastní tisk a televize. - Neotrocká média tvoří základ demokracie. Není známo, že by o takovém tématu padlo při vyjednáváních jediné slůvko.

Vybudovat slušný stát dá fušku. Má na tu těžkou práci Bohuslav Sobotka sílu? Důvěru voličů dostal. Uvědomuje si, kde leží klíčová místa? Zatím na to výstupy ze schůzek budoucí koalice nevypadají. Pořád dokola slyšíme jen daně, daně, daně a církevní restituce. Ve skutečnosti jde o víc.

 

Právě se děje

Další zprávy