Politikář: Papež vypálil rybník Sobotkovi s Babišem

Jan Lipold Jan Lipold
29. 11. 2013 16:45
Insider: S důvěrou nebude problém. Zvýšení minimální mzdy a almužny je přece totéž.
Foto: Jiří Kropáček

Politikář - Není lepšího období pro sestavování vlády, než advent, čas vnitřního zklidnění a především očekávání Spasitele. Tedy vzhůru, ať pod stromečkem najdeme odpovídající výsledek!

Jenže. Než se Sobotka s Babišem k něčemu rozhoupali, hbitě je předběhl papež a tento týden zveřejnil apoštolskou exhortaci Evangelii Gaudium, což ve skutečnosti není nic jiného, než vládní programové prohlášení. Navíc obšlehnuté od Rusnokovců, jak prozrazuje už samotný název „Radost evangelia". Nebo snad naše vláda odborníků nemá svůj mravní kodex, ve kterém se praví, že „radost, humor a nadhled nám umožňují nebrat se příliš vážně a pomáhají překonat možnou frustraci z nelehkého boje"? Samozřejmě, že ano, tato encyklika stále visí na vlada.cz.

Čtěme tedy a zamysleme se, v této předadventní době, nad tím, co nám Rusnokovo evangelium říká: „Je důležité vnímat sebe sama i každého okolo. Porozumění a vcítění se je základem kvalitních mezilidských vztahů." Nebo: „Naše spolupráce je založena na vzájemné toleranci, důvěře a respektu, podporujeme se navzájem." „Blokování dohody jen z důvodu lpění na své pravdě není přípustné."

Tohle už je zkrátka biblická kvalita a každému myslícímu člověku je snad jasné, že celá ta prostá a soucitná image papeže Františka ve skutečnosti jen vaří z myšlenkového bohatství zrozeného ve Strakovce a na billboardech SPOZu.

A teď, co z toho plyne. Poté, co zkrachoval lánský puč, se rýsuje scénář, směřující jinou cestou k témuž cíli: odstavit Bohuslava Sobotku a udržet u moci co nejdéle vládu zavázanou nikoli parlamentu, ale v prvé řadě prezidentovi. Protože však prorok Rusnok dlí v demisi, musí být premiérem jmenován někdo jiný, a to, ano, nejvyšší pontifik a nadstranický odborník František.

S důvěrou by neměl být problém. Papež, zdůrazňující, že „všichni občané potřebují důstojnou práci, vzdělání a zdravotní péči" a že „nespoutaný kapitalismus je novou tyranií", si od začátku chytře buduje most k ČSSD a KSČM, ba k ekumenickému Úsvitu. Mezi zvýšením minimální mzdy a zdvojnásobením výdajů na almužny chudým přece není v principu žádný rozdíl. A kdo říká, že církve by neměly být bohaté, to je náš člověk!

Když díky tomu existenci papeže zaznamenal i odborář Zavadil, který před volbami působil dojmem, že by si o kostel neopřel ani kolo, není v podstatě co řešit.

Zbylé hlasy dodají lidovci, jakkoli prvním krokem kabinetu bude zrušení církevních restitucí. Ale jak správně připomíná předseda Bělobrádek, je třeba se řídit politickým kompasem zvěčnělého Josefa Luxe: „Tančit můžete jen s tím, kdo je v sále."

Františkovo lustrační osvědčení je čisté (spolupráce s vojenskou juntou se nepotvrdila). Ministranti, kteří si osvědčili, jako například Zdeněk Ahój Žák, budou moci pokračovat.

Andrej Babiš si může tak maximálně stoupnout na náměstí a rozdávat vánočky. Do aleluja. Do příštího konkláve. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy