Politikář: Hašek a Sobotka budou pít krev bratrství

Jan Lipold Jan Lipold
8. 11. 2013 16:20
"Můj bílý bratr je silný jako medvěd a chytrý jako prérijní liška."
Foto: Aktuálně.cz
  • Politikář je pravidelná páteční rubrika sesterského deníku Insider, ve které účtujeme s politiky a politikou
  • Insider jej redakci Aktuálně.cz poskytl v plném rozsahu

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Jsme rádi. Staré dobré pravidlo, že problémy se odstraní správným pojmenováním, stále funguje. Například Dopravní podnik města Prahy důrazně odmítl pomluvy, že dostal za cinklou zakázku na metro čtyři miliardy korun pokuty. Vždyť šlo přece jen o „korekci způsobilých výdajů projektu." Taková lapálie!

Politici nezůstávají pozadu. Michal Hašek neodstoupil z jedné z 29 funkcí kvůli tomu, že v televizi pohovořil s frekvencí 0,55 lži za minutu, nýbrž proto, že se stal "terčem nevídané mediální kampaně".

Obáváme se, že tohle nikam nevede. Abychom se v tom neztratili, je potřeba celý systém zásadně zjednodušit. Přejmenovávat se proto nebudou činy, ale jejich pachatelé. A začne se rovnou na nadcházejícím ÚVV ČSSD, to je dobrá příležitost k podání rukou, smíření, usebrání a takovým těm věcem na neděli.

"Můj bílý bratr je silný jako medvěd a chytrý jako prérijní liška."
"Můj bílý bratr je silný jako medvěd a chytrý jako prérijní liška." | Foto: Aktuálně.cz

Aby potvrdili nerozbornou jednotu strany, vyřídí si do té doby přítel Hašek a přítel Sobotka nové papíry, řekněme na jména Rozbroj a Kýhos. Případně Slavoj a Záboj. Vinnetou a Old Shatterhand. A kapky jejich krve se smísí s čistou vodou čistého bratrství. Howgh!

Vida ten očistný rituál, stratég Miroslav Kalousek se rozhodl v politice vystupovat pod uměleckým příjmením Škrdlant. To si každý dvakrát rozmyslí, chlubit se pořád: Zastavili jsme Škrdlanta!

Pokud ani tohle nepomůže, bude třeba administrativní mimikry nahradit radikálnějšími postupy, jako jsou operativní změny politických pohlaví.

Blíží se desátého, den výplaty, a tak se možná také vy zamýšlíte, zda už poslancům dorazily poslanecké prebendy. Například jestli poslanec Andrej Babiš už dostal cestovní náhrady (vnitrostátní letenky se již neproplácejí, ale to se jej netýká), příspěvek na kancelář, na telefon a zejména příspěvek na ubytování (na ten nemají nárok Pražáci, ale AB bydlí až v Průhonicích).

Pokud by miliardář blahosklonně pokynul rukou a toto dobrodiní odmítl, varujeme ho, že byrokratický aparát Kanceláře Poslanecké sněmovny je pověstný svou zarputilostí a že pořádek musí bejt. Jsi poslanec? Máš, cos chtěl? Tak mlč - a čerpej!

Hostem naší nové rubriky s názvem Tesat je tento týden Zdeněk Škromach: „Každý konec je začátkem něčeho nového. Hezké sny." (Zdroj: Facebook, 23 hodin 15 minut.)

Občanská demokratická strana na leden svolala obrodný XXIV. sjezd. Jedním dechem bezelstně dodala, že "není třeba vyrábět novou scénu, protože produkce použije tu z minulého kongresu." V pořádku: zákulisí bylo vždycky důležitější než kulisy. Ať žijou herci!

Bohuslav Svoboda na téma kádrové budoucnosti ODS konečně vystřelil bonmot hodný gynekologa: "Když si nepořídíme děti, vymřeme."

Ministr kultury Jiří Balvín se vytratil do Indie, podle oficiálních informací s úmyslem „prohloubení vztahů českého a indického filmového průmyslu". Slibná jednání na ose Balvín-Bollywood ztroskotala ve chvíli, kdy hindští producenti zjistili, že už zde působí Zdeněk Troška a pro další Bollyvřesky není na tržišti místo. Večeře při svíčkách se příliš nevydařila. Hezký víkend.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy