Odposlechy? Šíbři se k nim snaží dostat metodami StB

Martin Fendrych Martin Fendrych
4. 9. 2013 11:00
Komentář: V policii není vyhráno. Pořád platí, že poctivý policajt je muž určený k likvidaci.
Šíbři všeho druhu by strašně rádi věděli, jestli jsou odposloucháváni nebo sledováni.
Šíbři všeho druhu by strašně rádi věděli, jestli jsou odposloucháváni nebo sledováni. | Foto: Thinkstock

Co se děje v policii? Zvenčí to vypadá, že se mění k lepšímu. Že jde konečně proti mafiánům, politici nepolitici. Jenomže ona žádná jedna policie neexistuje. Tvoří ji něco přes 38 tisíc mužů a žen, různé osudy. Stovky složek. Celorepublikové útvary. Ty se dají sledovat nejlépe - obsluhují ony známé velké kauzy, na něž se upírá pozornost médií a díky tomu i veřejnosti. A vidět je samozřejmě policejní prezidium, kde se rozhoduje o klíčových postech.

Protimafiánská policie (ÚOOZ) je teď slavná. Udělala zátah na Úřadu vlády, vyšetřuje kauzu Nagyová a kmotři a čelí ataku politiků. Na tamní detektivy jsou podány desítky trestních oznámení a docházejí na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Proti nim stojí nejlepší místní obhájci. Jakmile nějaká část policie, nějaký policajt začne dělat to, co má, čelí mnohočetným atakům.

Přicházejí i zevnitř. Po celá léta zůstával neinfikován Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování (ÚZČ SKPV). Má na starosti nasazování odposlechů, sledování osob a věcí, specializované úkony. Útvar léta řídil Tomáš Almer. Zmodernizoval ho, zkomplikoval možnost, aby odtud byly informace vyneseny ven. Jakmile kdokoli vznese dotaz (dejme tomu: Je pan XY odposloucháván? Má nasazen prostorový odposlech?), je to protokolováno a přístroje, počítače, ten dotaz zaznamenají. I kdyby se tázal třeba šéf útvaru, bude to protokolováno.

Poctivý policajt? Stále dál muž určený k likvidaci

Almer loni v čele útvaru skončil. Vystřídal ho Vladimír Šibor. V bezpečnostní komunitě byla tato výměna kvitována s potěšením. Šibor je expert, byl Almerův zástupce, útvar zná dokonale a má dobrou pověst. Jinými slovy: nehrozí, že by byl tento klíčový útvar zneužit.

Jenomže český zákon policie (poctivý policajt = muž určený k likvidaci) platí i ve vedení ÚZČ SKPV. Jakmile Almer oznámil, že od policie odejde, ihned si na jeho židli začali brousit zuby šíbři: Tam musíme mít svého člověka! V tomto útvaru pracoval Stanislav Hájek. Byl tlačen na Almerovo místo. Jenomže vedení útvaru Hájka nechtělo; báli se ho. Je o něm známo, že má a měl čilé kontakty s Danielem Benešem, generálním ředitelem ČEZ. Je podezírán, že má spojení minimálně na jednoho kmotra.

Hájek byl vyšetřován inspekcí (GIBS). Údajně v souvislosti s únikem výpisu telefonních hovorů, tam o něj inspektoři „zakopli". Inspekce ale - z nejasných důvodů, jak říkají někteří policisté - vyšetřování odložila. Dál se Hájek (zřejmě díky kontaktům s Benešem) objevil i v kauze Nagyová, kterou vyšetřuje ÚOOZ. Podivuhodné jsou také, opět podle věci znalých policajtů, jeho majetky.

Proč GIBS vyšetřování Hájka odložila (otázkou je, co vzejde z vyšetřování ÚOOZ), není známo. Ví se však, že inspektoři chodili dokladovat na Úřad vlády, spadali pod premiéra a podle více informací za minulé vlády často dokladovali šéfce sekretariátu Petra Nečase (ODS) Janě Nagyové (ODS). Pak by bylo jasné, odkud vítr fouká. Nagyová měla také čilé kontakty s Danielem Benešem.

Pane plukovníku, pojďte si dýchnout

Hájek nakonec z Útvaru zvláštních činností odešel. Nikoli od policie, jen jinam. Stal se přes všechna podezření zástupcem šéfa kriminálky v Liberci. To je významný výkonný policejní post. Podle zdrojů z policie se nesmířil s tím, že se nestal šéfem ÚZČ SKPV.

Ostatně podle týchž informačních zdrojů se to nelíbilo ani policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi. To bohužel není dobré znamení. Červíček byl údajně velmi rozezlen, že Almera střídal Šibor, a ne Hájek.

Útvar zvláštních činností se tak podle některých svědectví podobá ÚOOZ v době, kdy protimafiánskou složku policie řídil Jan Kubice. Časté anonymy, které jsou vyšetřovány, snaha nacpat do útvaru lidi zvenčí, kteří zřejmě mají vynášet informace, občas dostane šéf útvaru ráno ve vchodu dýchnout, jestli není opilý. (Samozřejmě se proti tomu nedá nic namítnout, je „normální" že se kontroluje střízlivost, ale Šibor není pijan, každý to ví.)

Takové věci unavují, otravují a zabírají čas. Teď se na stranu těch, kteří do útvaru kopou, postavil také Vít Bárta (VV). Na svých stránkách zveřejnil „anonym", který píše o poradě ÚZČ SKPV 3.-5. prosince 2012. S útvarem se tam loučil Tomáš Almer. Předával funkci Vladimíru Šiborovi. Anonym píše, že Almer nechal v dílnách útvaru vyrobit žezlo za 25 tisíc korun, že na „mejdan" pozval své kamarády, že on, Šibor a ekonomický náměstek „nechali zfalšovat prezenční listinu" atd. Je to celé nechutné, ale nepřekvapuje, že Vít Bárta anonym ochotně zveřejnil. Nikdy se nesmířil s tím, že jeho vyslanec v policii Petr Lessy byl odvolán. Anonym vyšetřuje GIBS, metla na policajty.

Oblíbené estébácké metody

Ve skutečnosti 3.-5. prosince 2012 v hotelu Jánošík ve Špindlerově mlýně probíhala porada, na kterou byli pozváni mimo jiné lektoři a experti z policejních škol (dnes nepolicisté), kteří tam jednali o práci. Jsou to bývalí policisté ÚZČ SKPV, kteří mají podepsánu mlčenlivost a kteří s útvarem úzce spolupracují na různých projektech. Navíc byl na poradu pozván policejní prezident (místo něj se dostavil náměstek pro kriminálku Václav Kučera); bylo by uhozené udělat si z porady rozlučkový mejdan...

Ono žezlo se má stát symbolem útvaru. Provází ho heslo Spravedlnost a osvícenost, smyslem hesla pak je „nikomu nestranit". Policejní útvary často mívají jakési zástavy. Žezlo v útvaru samozřejmě zůstalo. Vít Bárta na svých stránkách zveřejnil i fotografii Almera s oním žezlem. Typické je, že se jedná o fotomontáž. Fotografie Almera je 8 let stará a žezlo je do ní vmontováno - jiné, než které má nyní útvar jako zástavu...

Jak už bylo řečeno, onen anonym vyšetřuje GIBS (neuvěřitelné, čím se musí toto těleso zabývat). Dá se předpokládat, že výsledkem bude: nic se nestalo. Ale takové vyšetřování zabírá čas vedení útvaru i zaměstnanců, nesmírně otravuje. To je přesně smysl anonymů, které na útvar míří: znechutit, donutit lidi z vedení, aby to zabalili a šli do civilu. Ty metody jsou staré a známé, StB by se nemusela stydět.

Mafiáni mají naděláno v kaťatech

Oč jde? Část mafiánů spojených s politiky má teď naděláno v kalhotách. Touží mít v útvaru svého člověka, pokud možno co nejvýš. Tyto snahy úzce souvisejí s akcí olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a s nejistotou, co na koho policie má. Koho poslouchá, sleduje, kdo se má bát. Představují si, že jim jejich „trojský kůň" bude předávat informace. Jak uvedeno výše, není to tak jednoduché. Ale pokud by do útvaru přišel nový, poddajný nebo koupený šéf a pokud by si přivedl pár lidí (také expertů, kteří ovládají programy), pak by samozřejmě šlo informace z ÚZČ SKPV tahat. Dnes to nejde, ale všechno se dá změnit.

Jak vidíme, s policií to na klíčových místech nejde k lepšímu. Naopak si zjevně touží udržet staré móresy. Potěšující je, že se toho zřejmě nijak neúčastní Martin Pecina, ministr vnitra v demisi. Aspoň to.

 

Právě se děje

Další zprávy