Miloš Zeman oznámil, že v únoru poletí do ruského Soči na zimní olympijské hry, pobude tam čtyři dny a zúčastní se dokonce recepce hlav států, kterou pořádá prezident Vladimir Putin spolu s ministrem sportu. Debatuje se u nás, zda česká hlava země má do Soči jet. Zda by nebylo rozumnější, aby dal prezident neúčastí najevo nesouhlas s tím, jak Rusko podupává práva menšin a lidská práva obecně.
Bojkot Soči oznámil německý prezident Joachim Gauck. Do Ruska nepojedou ani prezident Francie Francois Hollande a jeho ministr zahraničí Laurent Fabius. Nepojede místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová. Nepojede americký prezident Barack Obama, viceprezident USA Joe Biden ani žádný člen současné americké vlády.
Důvody jejich bojkotu? Světoví politici otevřeně neříkají, proč neletí, to považují za nediplomatické. Ale je naprosto jasné, proč se do Soči nehrnou. O demokracii západního typu nelze v Rusku mluvit. Odehrávají se tam pogromy na menšiny, za protesty proti režimu (nebo proti jeho cézaropapistickému spojení s pravoslavnou církví) se snadno dostanete za mříže, platí dosti neuvěřitelný zákon namířený jednoznačně proti homosexuálům. V platnost vešel letos v červnu, drtivou většinou ho schválily obě ruské parlamentní komory a poté podepsal Vladimir Putin.
Neskutečný nárůst násilí vůči gayům
Zákon zakazuje propagaci homosexuality mezi mládeží pod pokutou až do 600 tisíc korun. Mezi nezletilými zapovídá šířit informace, které „jsou zaměřeny na formování netradičních sexuálních vztahů neplnoletých". Týká se nejen Rusů, ale i cizinců. Norma má katastrofické následky. Wes Adams, ředitel organizace All Out, která brání práva LGBT komunity, následky popisuje: „Během posledního roku jsme byli svědky neskutečného nárůstu násilí vůči gayům. A to rozhodně v nejbližší době jen tak nevymizí."
To je zjevně důvod, proč německý prezident Gauck odmítl jakékoli oficiální návštěvy Ruské federace. To je důvod, proč tam nejedou i další světoví státníci. Najdou se i jiné silné argumenty, kupříkladu to, jak Moskva využívá složité hospodářské situace Ukrajiny, aby co nejvíc oddálila nebo dokonce znemožnila podpis ukrajinské přidružovací dohody s Evropskou unií.
Miloš Zeman přesto do Soči jet chce. „Já mohu na případné tiskové konferenci klidně říci, že s tímto vystupováním, ač sám heterosexuál, nesouhlasím, protože si myslím, že sexuální orientace je soukromou věcí každého z nás a že by se vůbec neměla plést do politiky," pravil. Podobně jako český prezident odmítá bojkot britský premiér David Cameron. Nepřátelství ruské vlády vůči gayům je podle něj lepší řešit na místě. Německá kancléřka Angela Merkelová zase míní, že víc než bojkot Rusku pomůže pozornost světové veřejnosti upřená na tamní problémy. A pojede tam.
Pokud by chtěli, budou si moci Zeman, Merkelová a Cameron jít zaprotestovat do zón k tomu vyhrazených. (Každý si na ruské olympiádě přijde na své.) Mezinárodní olympijský výbor sdělil, že v Soči budou zřízeny speciální protestní zóny. To jsou takové moderní obdoby Potěmkinových vesnic (dnes Putinovy vesnice).
Snad pak naši eurotrojku nezavřou; ono totiž není jasné, jestli protest proti ruskému antihomosexuálnímu zákonu není zároveň propagací netradičních sexuálních vztahů mezi mladistvými. Na druhou stranu můžeme čekat, že Putin nechá po vzoru Pekingu protestzóny umístit někam mimo. Když se konala olympiáda v Číně, byla místa vyhrazená pro oficiální protesty několik kilometrů daleko od sportovišť.
Putinovské pojetí politiky
Víme (zvlášť 18. prosince, v den, kdy před dvěma roky zemřel Václav Havel), že Zemana budou kritizovat havlovci. Mylně. Zeman na Putinovu olympiádu jednoznačně patří. Ne proto, že by byl homofobem, tím jistě není. Ale proto, že on je a byl velkým přítelem Ruska, že se cítí na ruské ambasádě jako doma, jeho současné i minulé okolí je a bylo na putinovské Rusko napojené. Donedávna to byl Miroslav Šlouf, dál sem patří bývalý velitel tankové divize Zdeněk Zbytek, Vratislav Mynář, Martin Nejedlý a další.
Nejen to. Zemanovo pojetí politiky, jeho tíhnutí k prezidentokracii, prezidentskému systému, k vládě silného jedince se do Soči a Moskvy hodí. Zastánci lidských práv, zastánci bojkotu mohou namítnout: vždyť ale Zeman není na Hradě, v úřadu, sám za sebe, má reprezentovat stát. Ano, tak by to mělo být. Jenomže od jeho nástupu do úřadu jsme se mnohokrát přesvědčili, že to tak nebere. Zeman pěstuje postoj „stát jsem já", vy se přizpůsobte. Dosud nejvýraznějším, nejhmatatelnějším důkazem je Sněmovnou nechtěná vláda premiéra Jiřího Rusnoka.
Ideálním řešením by bylo, kdyby Miloš Zeman do Soči odjel a už v Rusku zůstal. To však bohužel nehrozí.