Česko má od úterý dva policejní prezidenty, Martina Červíčka a Petra Lessyho. Tato země má tak mizerný zákon o služebním poměru, že je tak absurdní stav možný. Má tak mizerné politiky, že toto dvojvládí dopustili, i když o něm dopředu věděli. Ví se velmi dlouho, že je norma o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů napsána špatně, že jsou vysocí funkcionáři včetně hlavy policie takřka neodvolatelní, ale nikdo s tím nic neudělal. Takže jsme nyní světoví komici, naši policii momentálně řídí jak plukovník Lessy, který byl v srpnu 2012 odvolán, tak generál Červíček, který byl v srpnu 2012 jmenován.
Je jasné, že za to nikdo nebude popotahován, trestán, u nás jsou takové věci normální. O změnu služebního poměru se nepokusil ani minulý ministr vnitra Jan Kubice, i když věděl, že je katastrofálně špatná. Se zákonem nic neudělala ani vláda Jiřího Rusnoka - vláda Zemanových „odborníků".
V roce 2012 se věci jevily jinak než dnes
Dnes se zdá, že Lessy neměl být odvolán, ale v roce 2012 věci vypadaly jinak. Lessy byl obviněn inspekcí, že se dopustil pomluvy svých podřízených, šéfa zlínské policie Bedřicha Koutného a jeho náměstka Jaroslava Vaňka. Existovalo k tomu dosti věrohodné svědectví Lessyho tehdejší mluvčí Pavly Kopecké. Zákon o služebním poměru říká: „Příslušník musí být propuštěn, jestliže porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru".
Jde tedy o znaky trestného činu, nikoli o jistotu, že byl trestný čin spáchán. Tento paragraf byl mnoha policisty kritizován jako gumový, nicméně platil. Chtěl bych vidět soud, který by rozhodl, že Kubice Lessyho propustil nezákonně. Ty znaky trestného činu tam totiž nepochybně byly. Nešlo jen o pohled Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale taky o posouzení dozorujícího státního zástupce. Soud v první instanci pak důkazy neshledal dostatečnými, soud druhé instance se meritem věci vůbec nezabýval a řekl, že Lessy nemůže být trestán dvakrát.
Policejní prezident je nejen hlavní manažer policie, ale taky její výkladní skříň. Lessy byl stejně mizerná výloha, jako je mizerný služební zákon. Proslavil se tím, že nedržel slovo dané Kubicemu (slíbil, že odejde, a neodešel), ale také tím, že odmítal snížit počet zbytečných řídicích funkcí v policii. Každý „řaďák" v policii vám řekne, že jich je moc dodnes.
Ale nejen to, Lessy byl instalován podle více svědectví za bývalého ministra vnitra Radka Johna pod dozorem nechvalně známého šéfa nechvalně známých Věcí veřejných Víta Bárty. V nedávné době byl zatčen hlavní analytik protikorupční policie Jan Petržílek, který byl do této klíčové funkce dosazen za Petra Lessyho a pravděpodobně na přání Víta Bárty. Pro mnohé špičkové policisty je Lessy jako hlava policie nepřijatelný.
Jeho zpětvzetí nedoporučili ani experti vnitra, poradní komise ministra vnitra Martina Peciny. Tito znalci služebního poměru prý nechtějí psát odůvodnění návratu Lessyho do policie. To je dost vážná věc, ale Pecina na ni nedbá. Lessyho vzal zpátky, protože se prý ničeho nedopustil. Absurdní.
Zapletl se s protagonisty klientelistických afér
Paradoxem je, že odmítl odstoupit i generál Martin Červíček. Argumentuje logicky: je v čele sboru legálně. Ani Červíček ale nemá ve své funkci co dělat. To je další absurdita. Bývalý vysoký policejní důstojník Tomáš Almer, donedávna šéf policejních zvláštních činností (odposlechy atd.), o Červíčkovi říká: „Zapletl se s protagonisty klientelistických afér." Policie o tom zjevně má konkrétní záznamy. Podle hodnověrných zdrojů to ví i vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Červíček nyní tvrdí, že ministr Pecina po něm chtěl, aby odvolal šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Červíček to odmítl. Pokud je to pravda, Pecina hraje svoji nepěknou hru.
Takže nejenže máme nyní dvě hlavy policie, ale obě nijak pěkné a nijak žádoucí. Děsivé je, že ten stav Martin Pecina, Zemanův ministr vnitra, v klidu potvrdil. Pokud se jeden ze dvou prezidentů postu nevzdá, může to trvat pěkně dlouho. (Ale není nemožné, že Lessymu jde jen o obrovské výsluhy, na které by měl jako policejní prezident po řádném odchodu z policie až do smrti nárok.)
Proč ho Pecina do čela policie vrátil? Proč nenechal rozhodnutí na příštím ministru vnitra, jak se toho dožadoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka? O tom se dá jen spekulovat.
Jedno vysvětlení se nabízí ihned: Martin Pecina nechtěl právě to, aby si hlavu policie volil Sobotka. Ministr vnitra je Zemanův člověk, to je věc stoprocentně jistá. Zeman se pokusil Sobotku sestřelit z čela ČSSD a neuspěl. Prezident měl vždy zájem o klíčové funkce v bezpečnostních složkách - jako premiér udělal v jejich vedení brutální čistky.
Každopádně platí, že Lessyho návrat do obsazeného čela policie je skandální, absurdní a k ničemu dobrému nepovede.