Mons - V České republice a Nizozemsku se bude v dubnu konat cvičení sil nových jednotek velmi rychlého nasazení NATO. Novinářům přítomným na základně Severoatlantické aliance v belgickém Monsu to podle agentury AFP sdělil jeden z vojenských činitelů NATO. Další část cvičení se údajně uskuteční v červnu v Polsku.
Na vytvoření sil velmi rychlé reakce se členové Aliance dohodli loni v září s ohledem na nové bezpečnostní prostředí, které vzniklo v Evropě kvůli konfliktu na Ukrajině.
Cvičení nazvané Nobel Jump se uskuteční od 7. do 10. dubna v Nizozemsku a České republice. Bude prý zaměřeno na "rychlou přípravu a nasazení složek" těchto jednotek, které by měly dorazit na místo krize či vnější agrese v rozmezí od 48 hodin do sedmi dnů.
Druhé cvičení Nobel Jump 2 bude podle činitele NATO většího rozsahu a konat se bude od 9. do 19. června v Polsku, ve výcvikové oblasti Żagań na západně země. Aliance bude podle něj při simulované krizi testovat kapacitu nasazení aliančních jednotek z Německa, Nizozemska, Norska a České republiky.
Ještě větší cvičení za účasti 25 000 vojáků z téměř všech členských zemí se pak uskuteční v říjnu a listopadu na Pyrenejském poloostrově.
"Rok 2015 bude významným rokem pro manévry NATO. Ještě nikdy od konce studené války jsme neměli naplánováno tolik vojenských cvičení," citoval německý magazín Spiegel nejmenovaného činitele NATO.
Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg v únoru uvedl, že jednotka rychlé reakce bude uskupením v síle brigády, které bude mít okolo 5000 vojáků, s prvkem speciálních sil a leteckou i námořní podporou. Vznik tohoto "hrotového uskupení" označovaného jako síly s velmi rychlou reakční dobou je součástí alianční odpovědi na nové hrozby.
Německo, Nizozemsko a Norsko jsou hlavními zeměmi už nyní vznikající prozatímní podoby nového uskupení. Němci nabídli podle diplomatů až 2700 vojáků včetně letectva a námořnictva, Nizozemci asi 2500 a Norové až 1000. Součástí prozatímních nových sil má letos být i 150 českých vojáků.