Naši klekli na FAU, říká Babiš na nahrávce o firmě, kterou přivedla finanční správa do konkurzu

Táňa Králová, Tomáš Pergler
27. 8. 2017 18:22
Případ opavské firmy FAU, kterou neoprávněným zásahem zlikvidovala finanční správa, zaznamenal zajímavý zvrat. Na nahrávce, již v neděli zveřejnil twitterový účet Skupina Šuman, předseda hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš prozrazuje, že na firmu, vlastnící zásobníky na pohonné hmoty v areálu Prechezy, dceřiné firmy Agrofertu, vyvíjel s podřízenými tlak.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Reuters

Praha - Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš vyvíjel s podřízenými tlak na firmu FAU, která vlastní zásobníky na pohonné hmoty v areálu dceřiné společnosti koncernu Agrofert. Babiš o tom mluví na nahrávce, kterou v neděli zveřejnil twitterový účet Skupina Šuman.

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na nahrávce, k níž nejsou k dispozici informace o místě či datu pořízení.

Firma FAU vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy, která patří do holdingu Agrofert. Jak v pátek informovaly Hospodářské noviny, FAU nedávno vyhrála soudní spor nad finanční správou, která firmu zajišťovacími příkazy připravila o finance a tím ji přiblížila ke konkurzu.

"Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 97 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zmrdům," uvedl také Babiš na nahrávce. Zmínil také podnikatele Tomáše Pitra, který byl zmiňován v souvislosti s obchody FAU v médiích. "Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 milionů korun."

Agrofert, jehož akcie Babiš začátkem roku převedl na dva svěřenské fondy, ještě v pátek popíral, že by měl s kauzou cokoli společného. "Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali," reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Zdůraznil, že firma FAU má v areálu Prechezy pouze svůj vlastní autonomní pozemek a vlastní provoz.

Jenže podle jiných zdrojů měl Agrofert o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, zájem. "Jednatel FAU pan Csabi mi sdělil, že byl v minulosti ze strany Prechezy kontaktován ohledně prodeje areálu. Firma ho ale nechtěla prodat," řekl právní zástupce FAU Alfréd Šrámek.

Jak HN informovaly, na opavskou firmu FAU, která obchodovala s pohonnými hmotami, si finanční správa došlápla vloni v září přes zajišťovací příkazy. Obstavila jí majetek a během pár hodin ji zlikvidovala. Zajišťovacími příkazy vymáhali úředníci daň z přidané hodnoty za jeden obchod hned dvakrát.

Poprvé chtěli po FAU jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů. Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu.

Krajský soud v Ostravě nyní označil postup finanční správy za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Berní správa se proti rozhodnutí brání kasační stížností.

 

Právě se děje

Další zprávy