Praha - Národní divadlo získá housle z roku 1909, které byly vyrobeny v dílně maďarského výrobce hudebních nástrojů Mihály Reményiho. Vzácný nástroj divadlu daruje mecenáška současného umění Altenburg Kohl a její Nadace DrAK.
Nástroj předá příští úterý při představení Leoše Janáčka Její pastorkyňa.
„Daru paní Dr. Altenburg Kohl si velmi vážíme. Její aktivity jsou zářným příkladem podpory kultury a umění od soukromých dárců. Věc, která je přirozená v západní Evropě a USA, je v České republice ve stadiu zrodu," uvedl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.
Housle budou svěřeny koncertní mistryni Lucii Švehlové, která na nich odehraje představení Její pastorkyňa. Výběr houslí pro Národní divadlo trval několik měsíců. Sama Švehlová si na nástroji nejvíce pochvaluje krásnou zvukovou barvu a znělost.
Nejde o první dar
Kdo je Dadja Altenburg Kohl
- Narodila se v Praze, po studiu medicíny odešla do Německa
- Roku 1980 založila v Německu soukromou lékařskou praxi, zároveň působí v rodinné farmaceutické firmě
- Je členkou představenstva a ředitelkou firmy Kohl Medical
- Od roku 1991 působí v Česku, podílela se na založení farmaceutické firmy Pragofarm
Housle byly vyrobeny v respektované dílně Mihály Reményiho, který navázal na technologie výroby Stradivariho a Guarneriho. Nástroje této dílny získaly řadu ocenění a vyznamenání, Mihály Reményi je také autorem řady patentů a zlepšovacích návrhů. Podnik nyní vede zakladatelův vnuk.
Altenburg Kohl a její nadace věnuje Národnímu divadlu už třetí dar. V předchozích letech podpořila Mozartovu inscenaci Don Giovanni a představení Dobře placená procházka v režii Miloše Formana.
Letos podpoří ještě baletní představení Causa Carmen v choreografii Matse Eka.
„Tak, jako před 140 přinášeli lidé základní kameny a sbírky na vybudování Národního divadla, tak i my nyní navazujeme na tuto tradici," říká mecenáška.
Galerie Montanelli
V Německu je Kohl kurátorkou několika galerií. V Praze roku 2003 založila Galerii Montanelli, která je zaměřena na současnou českou a evropskou tvorbu. Pořádá zde pravidelné autorské, skupinové a tematické výstavy. Zatím jich bylo na tři desítky.
Roku 2006 založila Nadaci DrAK, jejímž cílem je podpora kulturních a duchovních hodnot, obecně prospěšných cílů a projektů v oblasti kultury a vědy. Nadace se soustředí na zlepšování podmínek pro prezentaci českého umění doma i v zahraničí.