Nařčení z korupce Babišovi prošlo. Omlouvat se nemusí, Transparency spor prohrála

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 21. 2. 2020 10:42
Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omluvit české pobočce neziskové organizace Transparency International, rozhodl Krajský soud v Praze. Předseda vlády neziskovku opakovaně nařkl z korupce. Organizace mapující veřejnou správu a s ní spojené kauzy kvůli tomu na Babiše podala žalobu, kterou však soud zamítl. Rozsudek není pravomocný, organizace zvažuje odvolání.
Foto: ČTK, Aktuálně.cz

Soudce Vladimír Sommer Babišova nařčení vyhodnotil coby vyjádření svobody projevu, na kterou má premiér právo. "Platí, že pokud jde o kritiku záležitostí veřejného zájmu, poskytuje Ústavní soud i Evropský soud pro lidská práva názorům zaznívajícím v takových debatách velmi silnou ochranu," přednesl jeden z hlavních argumentů svého verdiktu soudce. 

"Soud to celé postavil na tom, že je svoboda slova, která premiérovi dovoluje lhát a napadat kritiku ze strany občanské společnosti. Je to negativní signál i vůči ostatním členům občanské společnosti. Počkáme na písemné vyhotovení rozhodnutí, odvolání budeme intenzivně zvažovat," reagoval bezprostředně na rozsudek kmenový právník Transparency International Petr Leyer.

Transparency se žalobou bránila proti 17 premiérovým výrokům, které zazněly od 15. srpna 2018 do 7. června 2019. Ve zmíněných případech mluvil Babiš o neziskovce jako o zkorumpované. Vztah mezi oběma stranami se vyhrotil v létě 2018, kdy organizace poslala kvůli Babišovi podnět Evropské komisi kvůli jeho střetu zájmů. Od té doby ji předseda vlády začal pravidelně spojovat s korupcí.

"Podstata sporu je jednoduchá. Pan Babiš nás v momentě, kdy Transparency International učinila právní kroky k řešení jeho obřího střetu zájmů, začal napadat. V první chvíli působil zmateně jako obvykle, pak mu ale marketéři poradili tři věty, které stále opakuje. Ty věty jsou lživé," prohlásil na posledním jednání soudu před vynesením rozsudku ředitel české pobočky Transparency David Ondráčka.

Babiš chtěl prý poukázat na financování neziskovky

"Skoro ve všech zemích, kde působíme, jsme zvyklí na to, že nás politici napadají. Občas ale kritika přesáhne přijatelnou míru, což se v tomto případě stalo, a proto jsme podali žalobu. Myslím si, že premiér nemá lhát. Zejména v situaci, kdy je jasné, že je to z jeho strany účelová lež," dodal tehdy.

Premiérův advokát Jiří Urbánek postavil před soudem argumentaci svého klienta na zmírnění významu jeho nařčení. Babiš tím prý nemyslel, že Transparency bere úplatky a páchá trestnou činnost. Údajně chtěl jen upozornit na to, jakým způsobem získává peníze na svou činnost. Organizace je čerpá z grantů vypsaných českými ministerstvy či institucemi Evropské unie, nabízením svých služeb ve veřejných zakázkách či od drobných dárců.

Podle Babiše tento způsob financování zbavuje Transparency její nestrannosti. Má proto za to, že o ní lze mluvit jako o zkorumpované. "Žalobkyně se prezentuje jako nezávislá protikorupční organizace, přesto je závislá na prostředcích z některých ministerstev, z Evropské komise či úřadu OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům, pozn. red.), jakož i z některých společností, které by měla žalobkyně z povahy své činnosti kontrolovat a kriticky se k nim vyjadřovat," psal soudu advokát Urbánek. 

Premiér je přesvědčený, že Transparency musí ostřejší výrazy vystát. Poukázal na opakovaná veřejná vystoupení jejího ředitele Ondráčky, který Babiše kvůli jeho střetu zájmů kritizoval a vyzýval k rezignaci. "Její (Transparency) aktivity ve vztahu k žalovanému, tak i kritika žalovaného na adresu žalobkyně se týkají věcí, které jsou součástí debaty o věcech veřejných," psal soudu Babišův advokát, který obdobné stanovisko zopakoval i v soudní síni.

Nařčení Transparency jako přijatelná kritika

Soud se nakonec v podstatě ve všech ohledech přiklonil na stranu premiérovy argumentace. Babiš se proto nemusí Transparency International omluvit, do jejího dobrého jména podle verdiktu nezasáhl. Premiér podle soudce Sommera dostatečně a přijatelně vysvětlil, odkud jeho nařčení vůči neziskovce pramení.

"Otázka financování žalobkyně a otázka její nezávislosti jsou záležitostmi veřejného zájmu. To platí tím spíše, kdy se žalobkyně z povahy své činnosti vyjadřuje k veřejným věcem a jak bylo prokázáno, i k otázkám politickým. Záležitosti veřejného zájmu připouští silnou míru kritiky, kterou lze zásahem státu omezit naprosto výjimečně," podotkl soudce. 

Transparency International vs. Andrej Babiš

Transparency International (TI) je mezinárodní nevládní organizace, která upozorňuje na selhání veřejné správy, ukazuje na systémová rizika spjatá s péčí o veřejné rozpočty a mapuje možné případy korupce. V České republice působí od roku 1998. Organizace své financování zveřejňuje ve výročních zprávách, její hospodaření vedle nezávislých auditorů kontroluje i její mateřská centrála v Berlíně.

V případě Andreje Babiše poslala TI vedle podání Evropské komisi i podnět místně příslušnému Městskému úřadu v Černošicích, že premiér dál ovládá i svá média, primárně Mladou frontu DNES a Lidové noviny. Úřad Babišovi vyměřil pokutu ve výši 200 tisíc, ale Krajský úřad Středočeského kraje napodruhé řízení zastavil s tím, že se nic nestalo.

Premiér ale zatím nemá úplně vyhráno. Jak upozornil právník Leyer z neziskovky, Transparency si ponechá lhůtu na možné podání odvolání. Pokud by tak učinila, kauzou by se zabýval Vrchní soud v Praze.

Transparency dlouhodobě zdůrazňuje, že její financování je legitimní. Původ svých peněz rozkrývá ve výročních zprávách. Veřejné soutěže, jichž se účastní, se kontrolují podle zákona. Vedle mateřské centrály v Berlíně na Transparency dohlíží i nezávislý auditor. "Máme záměrně široký počet dárců a partnerů, nejsme závislí na jednom zdroji. Právě v tom vidím zdroj nezávislosti," řekl před časem Aktuálně.cz ředitel David Ondráčka.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy