Náměstek zastavil výměnu eskalátorů v metru. Nepřesvědčili mě, že to bylo nutné, říká

Jakub Heller Jakub Heller
22. 1. 2019 12:28
Pražský dopravní podnik nedokázal náměstkovi primátora pro dopravu Adamu Scheinherrovi dostatečně zdůvodnit, proč se v metru zbavuje ověřených a kvalitních eskalátorů sovětské výroby. Náměstek se proto rozhodl sérii výměn pohyblivých schodů pozastavit. Ta už běží téměř rok a půl a vždy na mnoho měsíců uzavře jeden ze vstupů do stanice. Dopravní podnik čelí celou dobu kritice, že výměny trvají neúnosně dlouhou dobu.
Do stanice metra Anděl se lze od června loňského roku dostat po nových eskalátorech. Jejich výměna trvala devět měsíců.
Do stanice metra Anděl se lze od června loňského roku dostat po nových eskalátorech. Jejich výměna trvala devět měsíců. | Foto: Blahoslav Baťa

"Jako strojní inženýr jsem jednu ze svých prvních schůzek ve funkci věnoval prohlídce eskalátorů," říká Scheinherr (Praha sobě). Zavítal do stanice Anděl, kde už byly eskalátory vedoucí směrem k tramvajové zastávce vyměněny loňský rok a kde se plánuje výměna pohyblivých schodů k autobusovému terminálu Na Knížecí. 

"Jsou tam staré sovětské eskalátory Leningrad. Měl jsem možnost se s tím sám seznámit a zjistil jsem, že jsou velice kvalitní. Jejich motor je dvakrát výkonnější, než by bylo třeba, a například řetězy, které trpí tím, jak se vytahují, jsou dvakrát mohutnější," říká náměstek.

Po nástupu do funkce se proto začal zajímat nejen o to, proč výměna eskalátorů v Praze trvá až devět měsíců, ale jestli má vůbec cenu časem ověřené stroje měnit za nové.

"Byl jsem překvapen tím, že dopravní podnik nemá podrobné analýzy, proč eskalátory vyměňovat. Vyžádal jsem si proto pozastavení výměny eskalátorů na Knížecí, pokud nedojde k nějakému havarijnímu stavu. Nejdřív si to podrobně zpracujeme a zhodnotíme," říká Scheinherr.

Uzavření výstupu směrem k autobusovému terminálu Na Knížecí by podle něj značně zkomplikovalo přístup lidí na příměstskou a dálkovou dopravu. Podle náměstka se však také ukazuje, že nové eskalátory nutně nemusí být lepší. "Například ty, které byly montovány v 90. letech českou firmou Transporta Chrudim, jsou mnohem poruchovější než tyhle staré sovětské," říká náměstek.

Schody za čtvrt miliardy

Je potřeba také dodat, že instalace nových schodů není levná záležitost. Za nahrazení těch na Andělu zaplatil dopravní podnik přibližně 225 milionů korun. A ani jejich spuštění se neobešlo bez problémů. Po měsíci provozu byly asi na dvě hodiny zcela nepojízdné. Jeden z eskalátorů závada dokonce vyřadila na několik dní. 

K případné výměně dalších pohyblivých schodů tak podle něj Praha přistoupí až a jedině ve chvíli, kdy bude mít hotovou podrobnou technicko-ekonomickou analýzu toho, jestli se to vyplatí.

Náměstek se vyjádřil i k délce výměny schodů, kterou mnoho Pražanů kritizovalo. Vadilo jim, že první eskalátory ve stanici Anděl trvalo nahradit devět měsíců. A těžko se jim divit, když třeba výstavba takové Empire State Building zabrala americkým dělníkům jen něco málo přes rok. Ale to je kritika, která v Česku zdaleka nesměřuje jen na pražský dopravní podnik.

Nicméně Scheinherr si myslí, že samotná délka opravy je do jisté míry pochopitelná. "S výměnou eskalátorů přichází i rekonstrukce celého tubusu, ve kterém se schody nacházejí. Není možné k němu získat přístup jindy, než když se vyměňuje eskalátor. Jsou tam složité stavební práce a tubus se zároveň izoluje, aby do něj nezatékalo. Eskalátory se tam navíc nemohou většinou přivézt a jednoduše namontovat, ale musí se na místě svařovat. Což je velice složité," uzavírá náměstek. 

Kromě stanice Anděl a Náměstí Republiky, kde dopravní podnik nechal polovinu eskalátorů vyměnit v loňském roce, se aktuálně vyměňují pojízdné schody i ve stanici Karlovo náměstí. Do stanice je tak vstup jen z Palackého náměstí. Oprava by měla skončit v srpnu či září letošního roku. 

Na letošek pak byla plánována ještě výměna zbylých eskalátorů na Andělu, tu teď ale Scheinherr zastavil.

Nové eskalátory ve stanici metra Anděl:

Po několika měsících oprav se otevřel výstup ze stanice metra Anděl na trase B na pražském Smíchově. Výstup zavřeli loni v září. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy