Náměstek poslal peníze divadlu. Svému

16. 1. 2007 0:00
Praha - Ministerstvo kultury vyplatilo v prosinci 2006 stovky tisíc korun na projekty, které neprošly grantovým řízením.
Ministr kultury Martin Štěpánek kritizoval neprůhledné udělování grantů z doby svého předchůdce Vítězslava Jandáka. Ani za jeho působení na ministerstvu se tomu však úřad nedokázal vyhnout.
Ministr kultury Martin Štěpánek kritizoval neprůhledné udělování grantů z doby svého předchůdce Vítězslava Jandáka. Ani za jeho působení na ministerstvu se tomu však úřad nedokázal vyhnout. | Foto: Ondřej Besperát

Kromě jiného získalo 280 tisíc také Hálkovo městské divadlo v Nymburce, jehož ředitelem byl až do loňského září náměstek ministra kultury Adolf Toman.

Peníze rozdělovalo ministerstvo ze zbytku rozpočtu, který nejde převést do dalšího roku. Návrhy, komu přebytečné peníze dát, předkládali ministrovi jeho náměstci.

Toman, který má na starosti odbor umění, tak předkládal i návrh na podporu svého bývalého divadla. Grémium ministra, ve kterém Toman také sedí, pak peníze pro nymburské divadlo schválilo.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková.

Nymburské divadlo požádalo o peníze v polovině prosince a před koncem roku už je mělo na účtě.

Nymburk má problém...

"Nestihli jsme kvůli změnám ve vedení po odchodu pana Tomana podat grantovou žádost na kraj, který naše divadlo podporoval dříve. Proto jsme se obrátili o pomoc na ministerstvo kultury," říká Miroslav Fišer, nový ředitel nymburského divadla.

Peníze podle něj poputují hlavně na honoráře hercům za loňský rok. Hálkovo městské divadlo založil v roce 2000 právě současný náměstek ministra Adolf Toman.

Nejdříve v jeho divadle pouze hostovaly soubory z jiných měst a občas vystupovali místní ochotníci. Vloni divadlo založilo vlastní profesionální soubor.

... ministerstvo ho vyřeší!

Ministestvo kultury jej i proto považuje za soubor, který si státní podporu zaslouží. 

"Nymburské divadlo je příkladem pro rozvoj kulturní diverzity konvenujícím ratifikačnímu procesu Úmluvy UNESCO o rozmanitosti kulturních projevů, který bourá hranice mezi uměním profesionálním a tzv. neprofesionálním," uvedlo ve svém stanovisku pro Aktuálně.cz.

Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák sám se svými kolegy z vedení rozhodoval o tom, kdo od ministerstva dostane podporu a kdo ne.
Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák sám se svými kolegy z vedení rozhodoval o tom, kdo od ministerstva dostane podporu a kdo ne. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Náměstek Toman v podpoře pro své bývalé divadlo rovněž problém nevidí. "Grantové řízení je asi lepší cesta, ale toto je také transparentní. Sedneme si na to v kolečku s panem ministrem a dalšími kolegy a rozhodneme, jaké projekty je dobré podpořit. Nevím, co na tom vadí," řekl Aktuálně.cz náměstek Toman.

Tento případ však není na ministerstvu kultury výjimkou. Podobných výplat byly během roku 2006 desítky.

Jandákovy miliony...

"Peníze mimo grantová řízení rozděloval už ministr Dostál, jeho nástupce Jandák v tom ale pokračoval. Sám se svými kolegy z vedení rozhodoval o tom, kdo od ministerstva dostane podporu a kdo ne. Expertní komise neměly šanci se k tomu vyjádřit," říká Yvona Kreuzmannová z Iniciativy pro kulturu, která lobbuje za více peněz do kulturního rozpočtu.

Vloni podle ní Jandák dokonce svévolně přesunul peníze určené na granty právě na toto neprůhledné rozhodování.

"Ve sněmovně se v roce 2005 povedlo navýšit rozpočet na grantové projekty o 80 milionů. Ministerstvo poslancům slíbilo, že je na granty skutečně dá. Pak ale většina té částky skončila úplně jinde. Kromě jiného z nich ministr Jandák vyplácel právě ty projekty, o kterých rozhodoval sám se svým vedením," vysvětluje Kreuzmannová.

Její slova potvrzuje i samotné ministerstvo. "Grantová řízení na rok 2006 nebyla v rozporu s rozhodnutím Poslanecké sněmovny posílena o částku 80 milionů korun, nýbrž pouze o zhruba 20 milionů, což je při množství grantových žádostí v oblasti umění zcela nedostačující," sdělilo Aktuálně.cz tiskové oddělení ministerstva.

Uvedlo také, kolik peněz bylo vyplaceno mimo řádná grantová řízení: přes 16 milionů.

Z nich dostal třímilionovou podporu například Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Jandákově volebním kraji. Ostatní festivaly vážné hudby přitom musely bojovat v řádných grantových soutežích o necelé čtyři miliony. I proto se  na osmnáct festivalů nedostalo.

... a Štěpánkovy sliby

Ministr Štěpánek sliboval, že s podobnou praxí skončí. V rozhovoru pro Lidové noviny minulou sobotu uvedl, že za jeho působení byly veškeré granty na rozdíl od Jandáka zcela otevřené. 

"Jandák se tím zabýval tak, že vlastně on byl tou rozhodčí osobností. To grantové řízení bylo naprosto neprůhledné. My to teď udělali naprosto otevřené," uvedl v rozhovoru Štěpánek.

Případ nymburského divadla však dokazuje opak. Exministr Štěpánek se k případu nevyjádřil. "Předávám ministerstvo. Na tohle opravdu nemám čas..., řekl a zavěsil.

Případ nymburského divadla přitom není jediný.

Kromě něj dostalo před koncem roku 350 tisíc také kulturní centrum Bazilika z Českých Budějovic. To získalo dotaci i v řádném grantovém řízení ministerstva. Na provoz mu však nestačila,a proto požádalo o další mimořádnou pomoc. Ministerstvo ji ze zbytku rozpočtu poskytlo.

Ředitelka centra Kateřina Melenová uznává, že tato forma podpory není zcela systémová. "Ovšem tady chybí vůbec celý systém financování kultury. Desetimilioové dotace dostávají velká divadla a nikdo se přitom neptá, jestli nabízejí kvalitní produkci a jestli na ni chodí diváci. Do našeho centra přijde ročně 100 tisíc lidí a přitom musíme bojovat o každou korunu," dodává Melenová.

 

Právě se děje

Další zprávy