Na vlastní kůži: Jaroslav Dušek jel Prahou na vozíku

Tomáš Adamec
22. 12. 2007 11:53
Aktuálně.cz mapovalo, jaký je život mezi bariérami
Stanice metra Chodov - jediná cesta pro velké množství vozíčkářů a maminek s kočárky, pokud nemají silné asistenty, vede přes elektrickou plošinu.
Stanice metra Chodov - jediná cesta pro velké množství vozíčkářů a maminek s kočárky, pokud nemají silné asistenty, vede přes elektrickou plošinu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předvánoční Prahou popojížděly známé osobnosti na invalidním vozíku. Občanské sdružení Asistence uspořádalo pod heslem -Jedeme v tom s Vámi- projekt, kterým chce upozornit na špatné podmínky pro vozíčkáře, starší lidi a maminky s kočárky.

Oslovilo celebrity, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je dopravit se na invalidním vozíku například do zaměstnání a jaké nástrahy přináší běžná doprava.

S některými "vozíčkáři" se Aktuálně.cz vydalo na společnou cestu.

Metrem...

Ukázalo se, jak velkou komplikací je, že zdaleka ne všechny stanice metra umožňují bezbariérový výstup a nástup. A i tam, kde bariéry jakoby zbořeny jsou, to není bez problémů.

Ředitel Jedličkova ústavu Jan Pičman se o tom přesvědčil cestou do práce. Ví, že stanice Vyšehrad je Dopravním podnikem značena jako bezbariérová, ale ve skutečnosti je tomu tak pouze v jednom směru. Pokud jedete směrem do centra a vystoupíte z metra ve snaze dopravit se na Vyšehrad, jste v pasti.

Do podchodu pod tratí se nedostanete a přilehlé terasy u hotelu Corinthia jsou jen pro zdravé chodce. Jedinou možností je pokračovat o jednu stanici dál na I. P. Pavlova, přestoupit a jet zpátky na Vyšehrad.

Téměř legendární je mezi vozíčkáři stanice Chodov. Vstup do metra tu umožňuje elektrická plošina. Ovšem jen když zrovna funguje. A jízda na ní je opravdovým zážitkem.

K pohybu hrkající plošiny slouží tlačítka a po celou dobu jízdy musí (zdravotně postižení!) lidé jedno z nich držet stisknuté. Navíc se plošina sune velmi pomalu - a čekání nepohyblivých lidí v průvanu u vstupu není příjemné.

Petra Kolínská na konci cesty - v budově Magistrátu Prahy. Do třetího patra se dostala stěží: "Výtah je malý a vozík se tam vejde jen taktak. Elektrický model vozíku ani kočárek by neměly šanci...," zhodnotila.
Petra Kolínská na konci cesty - v budově Magistrátu Prahy. Do třetího patra se dostala stěží: "Výtah je malý a vozík se tam vejde jen taktak. Elektrický model vozíku ani kočárek by neměly šanci...," zhodnotila. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Cesta na úřady....

V plánech nových a rekonstruovaných budov úřadů je na bezbariérový vstup pamatováno. Jak je na tom samotný magistrát? Zastupitelka Petra Kolínská si to zkusila.

Nejprve si musela nedobrovolně prodloužit cestu na úřad přes stanici Florenc, protože ani zastávka Staroměstská nemá bezbariérový vstup. Po zážitku s chodovskou plošinou pak musela zkousnout neochotnou poznámku řidiče nízkopodlažního autobusu, aby se nakonec na Magistrát dopravila.

Ale jen se štěstím, že není na větším vozíku - do malého výtahu na Magistrátu se některé typy elektrických vozíků a větší kočárky jednoduše nevejdou.

Vlakem do Prahy? Téměř hazard ...

S nabídkou zažít cestu do práce na vozíku souhlasili i herci. Cesta Petra Čtvrtníčka do Divadla Na zábradlí byla jednodušší, i když po dlažebních kostkách ne úplně příjemná.

Jaroslav Dušek přijel na Smíchovské nádraží a přesedl z vlaku na invalidní vozík. Ale jak dál? Do podchodu se jet nedá, snazší (ale nebezpečná) je cesta přímo přes kolejovou trať.
Jaroslav Dušek přijel na Smíchovské nádraží a přesedl z vlaku na invalidní vozík. Ale jak dál? Do podchodu se jet nedá, snazší (ale nebezpečná) je cesta přímo přes kolejovou trať. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zato Jaroslav Dušek to neměl ze Smíchovského nádraží, kam přijel z Černošic, vůbec jednoduché. Z nástupišť nevede bezbariérový východ: jedinou možností, jak se vyhnout desítkám schodů do podchodu a dostat se ven, je nebezpečná cesta přímo přes koleje.

Ale tím starosti nekončí - na nádraží je problém přestoupit do městské hromadné dopravy, nízkopodlažní autobusy jsme během naší cesty neviděli. Pro dopravu do Městské knihovny proto raději zvolil herec dlouhou jízdu ulicemi Prahy.

"Každá bytost, která se rodí, se rodí přesně tak, jak se rodit má. My máme tendence to nějak posuzovat, ale ty máme jenom proto, že jsme utvořili nějaké fungování světa. Většinové, stereotypní, zautomatizované fungování - a v tom potom někteří lidé tak jakoby překážejí," řekl po svém zážitku Dušek.

"Oni se tam nevyznají, zdržují, jsou pomalí, protože jsme si vymysleli normy, které máme v hlavách. Největší bariéra, která existuje, je přímo v člověku v hlavě,  mezi pravou a levou hemisférou mozku."

 

Právě se děje

Další zprávy