Na střechách leží miliardy, stát solární poklad blokuje

Pavel Baroch
5. 3. 2011 15:35
Úřady nechtějí umožnit instalace malých slunečních elektráren, firmy se bouří
Foto: CZEHPO

Praha - Tisíce českých domácností mohou ušetřit stovky milionů korun - když by si na střechy svých rodinných domů nechaly namontovat solární elektrárny.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace vypočítala, že solární panely mohou průměrné rodině vyrobit bez potíží třetinu proudu. Pokud by malé elektrárny na střechách mělo na 300 tisíc domácnosti, představuje to úsporu 2,3 miliard korun.

Mám to ovšem jednu zásadní překážku. Státní úřady poté, co nezvládly rozvoj fotovoltaiky, zatím nechtějí další solární elektrárny povolovat, byť by šlo jen o několik panelů na střechách.

Fotovoltaika je tak po několika letech hojnosti v totálním útlumu, firmy nemají zakázky, o práci mohou přijít tisíce lidí. Česká průmyslová asociace tlačí na ministra průmyslu Martina Kocourka a další úřady, aby povolili střešní instalace, jejichž podporu vláda deklarovala.

"U nás už nikdy nebudou žádné velké fotovoltaické parky na polích. Nepřijde žádná politická garnitura, která je tam pustí. To, co je budoucnost, jsou právě střechy," řekl Aktuálně.cz Aleš Spáčil z představenstva asociace.

Investice za 400 tisíc se vrátí za 12 let

I kdyby stát v nejbližších době zrušil stop-stav na připojování nových mini-elektráren na střechách, pro mnohé rodiny budou pořizovací náklady na panely stále vysoké, i když jejich cena neustále klesá. Pro jeden rodinný dům jde nyní o 425 tisíc korun.

Foto: SOLEG

Podle fotovoltaické asociace se ale investice i s bankovním úvěrem vrátí za zhruba 12 let. Životnost elektrárny přitom přesahuje třicet let.

"Za cenu rodinného vozu si může domácnost zajistit levnou elektřinu na příštích třicet a více let. Nemusí být odkázána na diktát cen energetických firem a obtížně odhadnutelný vývoj na trhu s fosilními palivy," konstatoval Spáčil.

Dodal, že už za pět let by ceny panelů mohly být tak nízké, že se panely na střechách obejdou bez zvýhodněných výkupních cen, jak je tomu v současnosti.

Asociace tvrdí, že Česko má podobné sluneční podmínky jako Belgie, střední Německo nebo jižní Anglie, které vsadily na fotovoltaiku a obnovitelné zdroje energie podporují. Na konci roku byly v síti připojeny solární elektrárny o celkovém výkonu 1820 megawattů.

"Domácnosti přitom nemají z loňského boomu solárních elektráren žádný přímý užitek. Její podíl je totiž jen tři procenta," poznamenal Spáčil.

Slunce může pokrýt polovinu spotřeby

Česko má podle fotovoltaické asociace tu výhodu, že patří k zemím s nejnižšími klimatickými rozdíly v Evropě.

Solární panely lze instalovat na střechách po celém území včetně velkoměst, protože prašnost snižuje výkon minimálně, jen o jedno až tři procenta," řekl Aleš Spáčil z představenstva asociace.

"Čistě hypoteticky: pokud pokryjeme všechny střech solárními panely, pokryjeme více než 50 procent okamžité celkové energetické spotřeby republiky," dodal Spáčil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy