Česká republika - Díky předvánočnímu oteplení budou teploty na Štědrý den připomínat spíše Velikonoce než Vánoce.
Odpolední maxima, která přinese západní až jihozápadní proudění, dosáhnou až 8 °C.
Rozhodně se ale nejedná v posledních letech o výjimku. V 21. století totiž převládají na Štědrý den nadprůměrné teploty, ledové Vánoce jsme si užívali hlavně v jeho počátku.
Poslední Vánoce s celodenními mrazy i v nížinách jsme slavili v roce 2007. Vloni panovaly v Česku na Štědrý den velké teplotní rozdíly mezi západní částí území s teplotami vzduchu +1 °C a teplou východní částí republiky s 12 °C.
V roce 2009 se odpolední teploty zastavovaly v nížinách okolo +3 °C, v roce 2008 kolem +6 °C, v roce 2007 se nejvyšší odpolední teploty zpravidla nevyšplhaly přes -2 °C, v roce 2006 se teploty pohybovaly kolem normálu s odpoledními teplotami kolem +1 °C, v roce 2005 bylo opět teplo s odpoledními teplotami okolo +4 °C, v roce 2004 dokonce s +7 °C.
Předpověď počasí
Naopak v roce 2003 na Štědrý den klesaly nejnižší ranní teploty až k -25 °C a také odpolední teplota zůstala kolem -5 °C pod bodem mrazu. Také v letech 2002 a 2001 panovaly na Štědrý den celodenní mrazy s teplotami v maximech kolem -3 °C.
Pozor na náledí
Řidiče v první polovině vánočního týdne opět potrápí ledovka a náledí. Během úterního večera začne počasí v Česku ovlivňovat okluzní fronta postupující od západu, ojediněle se tak mohou vyskytnout mrznoucí srážky, od středních poloh se bude jednat převážně o sněžení.
V Čechách se tak může během úterního večera a noci na středu ojediněle tvořit náledí. Během středy se budou v nížinách vyskytovat srážky smíšené, tj. déšt se sněhem, zejména ve večerních a nočních hodinách se tak může tvořit náledí.