Máme statistiku, Praha může o Vánocích bílých jen snít

Dagmar Honsová, Meteopress
12. 12. 2011 11:01
Vloni v Praze na Štědrý den nasněžilo přes 20 cm sněhu, to se letos opakovat nebude
Bílých Vánoc se letos v Praze nedočkáme.
Bílých Vánoc se letos v Praze nedočkáme. | Foto: Reuters

Praha - Obyvatelé hlavního města si to možná ani neuvědomují, ale bílé Vánoce jsou pro ně spíše vzácností. Za posledních 40 let byl v Praze na Štědrý den sníh jen devětkrát.

A letošní rok se podle aktuální předpovědi zařadí mezi ty, kdy jsou Vánoce na "suchu". Bílo bude pouze v horských oblastech. 

Sníh by se v nížinách do Vánoc vyskytnout neměl, proto ani nemůžeme očekávat oblevu, která se ve střední Evropě vyskytuje se 70% pravděpodobností.

Za posledních 40 let byly v Praze Vánoce na sněhu v letech 1981, 1986, 1994, 1996, 1999, 2000, 2001, 2003 a 2010.

Průměrná denní teplota pro 24. prosinec se v Praze-Libuši pohybuje kolem 1,0 °C podle dlouhodobého teplotního normálu.

Nejvyšší průměrná denní teplota na Štědrý den byla v posledních letech naměřena v roce 1977. Tehdy přesáhla 9 °C. Naopak nejnižší průměrná denní teplota, -6,6 °C, je z roku 1972.

Vloni se v Praze na Štědrý den nejvyšší teplota vzduchu zastavila na +1 °C a nasněžilo přes 20 cm sněhu.

Prohlédněte si pražský vánoční strom:


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy