Na silnicích umíráme nejmíň od roku 1990. Ale ne v létě

Michal Štůsek Michal Štůsek
19. 7. 2010 14:55
Prázdninová statistika naopak patří k nejtragičtějším
Foto: HZS Zlínského kraje

Praha - V první polovině letošního roku zemřelo při dopravních nehodách 294 lidí. Jedná se o nejméně obětí od roku 1990.

Podle Petra Sobotky z policejního prezidia je to vůbec poprvé, kdy počet nepřesáhl hranici tří set.

V období za posledních jednačtyřicet let je na tom, co do počtu úmrtí na silnicích, lépe pouze rok 1987, kdy zemřelo 287 lidí.

Smutné prvenství posledních dvaceti let naopak drží statistika z roku 1994 s 640 mrtvými. Nejtragičtějším dnem prvních šesti měsíců byl 29. červen, kdy při nehodách zahynulo osm lidí.

Naopak během jednačtyřiceti dnů k žádnému úmrtí na silnici nedošlo. Více než polovinu nehod zaviní nesprávný způsob jízdy, výrazný zbytek má na svědomí nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.

Ve srovnání s loňským rokem zemřelo na silnicích více cyklistů, spolujezdců na motorce a řidičů nákladních vozů. Počet obětí mezi cyklisty je již 26, tedy o sedm více oproti stejnému intervalu o rok dříve.

O 57 lidí méně zemřelo při řízení auta, obětí je za první půlrok 116.

Statistika v prvním pololetí

  • Nehod: 35 898
  • Mrtví: 294
  • Těžce zranění: 1 252
  • Lehce zranění: 9 649
  • Hmotná škoda: 2 337,11 mil Kč

Tragický začátek prázdnin

Statistiku výrazně zhoršil příchod prázdnin. Od 25. června na silnicích zemřelo již 97 lidí, což je průměrně 4,04 obětí denně.

Podle Leoše Tržila z dopravní policie, není zatím zřetelně jasné, co takový nárůst zavinilo.

"Řada nehod je těžko vysvětlitelná, vliv má určitě teplé počasí," uvádí a zároveň varuje řidiče před častým nedodržováním předepsané vzdálenosti a zbytečnou nepozorností.

Zajímavé také je, že klesá počet smrtelných nehod v noci, ty se naopak přesouvají do denních hodin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy