reklama
 
 

Na prezidentskou petici asi budou lidé uvádět i číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu

13. 1. 2017
Sněmovna schválila návrh volebních novel, podle kterých by podporovatelé prezidentských kandidátů museli na nominační arch uvést nejen svůj podpis, ale i číslo dokladu. Úprava pravidel prezidentské volby má zabránit sporům o platnosti podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě prezidenta v roce 2013.

Praha – Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta zřejmě budou muset na nominační petici připsat ke svému jménu i číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Nadále jich bude muset být nejméně 50 tisíc. Změnu přináší návrh volebních novel, které schválila sněmovna. Úpravy nyní posoudí Senát.

Z vládní předlohy ale odstranila ustanovení, podle kterého by mohli v obecních volbách hlasovat také občané ostatních zemí unie, kteří mají v Česku jen přechodný pobyt. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s tím nakonec souhlasil. Nevyloučil ale to, že toto právo se znovu stane předmětem soudního jednání tak jako po minulých komunálních volbách.

Úprava pravidel prezidentské volby má zabránit opakování sporů o platnost podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě před více než třemi lety. Ministerstvo vnitra kvůli zpochybněným podpisům odmítlo připustit některé z přihlášených adeptů do volebního klání.

Novela je podle ministerstva vedena snahou vyhovět požadavku Ústavního soudu, který doporučil minimalizovat riziko falšování podpisů na petici a zároveň upravit ověřování jejich pravosti.

Novela má také umožnit voličům žádat o voličský průkaz elektronickou cestou a stranám elektronicky nominovat zástupce do okrskových volebních komisí. Místo rodného čísla na nominačních peticích pro kandidáta na senátora bude podle úprav stačit datum narození.

Novela také nově upravuje pokrytí časových pásem pro hlasování v zahraničí. Při volbě prezidenta v roce 2013 vyvstal problém kvůli přechodu na zimní čas u zastupitelských úřadů v Jižní Americe, kdy zákon nepočítal s tamním časovým posunem. Hlasy by se tam při dodržení doslovného znění zákona začaly sčítat v době, kdy mohli lidé ještě hlasovat. Situaci musela řešit Státní volební komise.

autor: ČTK | 13. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama