reklama
 
 

Miliardář Janeček před Vánoci spustí celonárodní hru, ve které budou lidé vybírat prezidenta

12. 12. 2016 18:00
Podle představy miliardáře a matematika Karla Janečka by si lidé měli příštího prezidenta vybrat prostřednictvím interaktivní hry Prezident 21. Tu by Janeček chtěl spustit před Vánoci. Doufá, že hra bude celonárodní a zúčastní se jí co nejvíce lidí. Janeček v minulosti stál za projektem hlasovacího systému D2.1, který usiluje o "kvalitnější" demokracii tím, že lidé mají při volbách více než jeden hlas. Letos jeho systém otestoval New York nebo město Říčany u Prahy. Obě města dala šanci svým občanům rozhodovat o části městského rozpočtu.

Praha – Český matematik a miliardář Karel Janeček připravuje nový projekt nazvaný Prezident 21, v níž by si Češi mohli vybrat svou hlavu státu. Měla by to být interaktivní hra, jež odstartuje 21. prosince 2016. Na dotaz Aktuálně.cz Janeček řekl, že projekt zatím nechce komentovat.

O projektu však Janeček promluvil poprvé v sobotu v galerii DOX, kde jej v krátkosti představil. "Letos 21. prosince začne celonárodní hra Prezident 21, kde lidé budou svými hlasy moci hledat a volit svého prezidenta. Lidé budou moci své hlasy měnit podle toho, jak se mění i situace. Tato hra je ve skutečnosti velmi zodpovědná věc a já věřím, že se zapojí co nejvíc lidí, aby se stala hrou celonárodní," popsal Janeček.

Na jakém principu má hra fungovat, zatím není jasné. Janeček nicméně stál v roce 2014 za projektem Demokracie 2.1. Chtěl do veřejného života zavést hlasovací systém D2.1, který měl zefektivnit skupinové rozhodování tím, že umožní lidem použít více než jeden hlas. Janeček tvrdí, že jeho systém přináší kvalitnější demokracii.

Jeho hlasovací model v letošním roce otestovalo americké město New York, když dalo občanům možnost rozhodovat, kam poputují městské peníze. Město celkem rozdělovalo 25 milionů dolarů (přes 600 milionů korun). Systém D2.1 se zkouší také ve středočeském městě Říčany u Prahy. V rámci dvouletého kontraktu chtějí Říčany dát občanům také šanci rozhodovat o části městského rozpočtu.

Příští prezidentské volby se budou konat na začátku roku 2018. Svou kandidaturu na prezidenta již potvrdil textař Michal Horáček, Lékař Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek a také bývalý předseda krajně pravicové Republikánské strany Miroslav Sládek. Současný prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že případnou kandidaturu oznámí rok před ukončením svého prvního volebního období, tedy v březnu 2017.

autor: Domácí | 12. 12. 2016 18:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama