Miliardář Janeček před Vánoci spustí celonárodní hru, ve které budou lidé vybírat prezidenta

Domácí Domácí
12. 12. 2016 18:00
Podle představy miliardáře a matematika Karla Janečka by si lidé měli příštího prezidenta vybrat prostřednictvím interaktivní hry Prezident 21. Tu by Janeček chtěl spustit před Vánoci. Doufá, že hra bude celonárodní a zúčastní se jí co nejvíce lidí. Janeček v minulosti stál za projektem hlasovacího systému D2.1, který usiluje o "kvalitnější" demokracii tím, že lidé mají při volbách více než jeden hlas. Letos jeho systém otestoval New York nebo město Říčany u Prahy. Obě města dala šanci svým občanům rozhodovat o části městského rozpočtu.
Karel Janeček.
Karel Janeček. | Foto: Česká televize

Praha – Český matematik a miliardář Karel Janeček připravuje nový projekt nazvaný Prezident 21, v níž by si Češi mohli vybrat svou hlavu státu. Měla by to být interaktivní hra, jež odstartuje 21. prosince 2016. Na dotaz Aktuálně.cz Janeček řekl, že projekt zatím nechce komentovat.

O projektu však Janeček promluvil poprvé v sobotu v galerii DOX, kde jej v krátkosti představil. "Letos 21. prosince začne celonárodní hra Prezident 21, kde lidé budou svými hlasy moci hledat a volit svého prezidenta. Lidé budou moci své hlasy měnit podle toho, jak se mění i situace. Tato hra je ve skutečnosti velmi zodpovědná věc a já věřím, že se zapojí co nejvíc lidí, aby se stala hrou celonárodní," popsal Janeček.

Na jakém principu má hra fungovat, zatím není jasné. Janeček nicméně stál v roce 2014 za projektem Demokracie 2.1. Chtěl do veřejného života zavést hlasovací systém D2.1, který měl zefektivnit skupinové rozhodování tím, že umožní lidem použít více než jeden hlas. Janeček tvrdí, že jeho systém přináší kvalitnější demokracii.

Jeho hlasovací model v letošním roce otestovalo americké město New York, když dalo občanům možnost rozhodovat, kam poputují městské peníze. Město celkem rozdělovalo 25 milionů dolarů (přes 600 milionů korun). Systém D2.1 se zkouší také ve středočeském městě Říčany u Prahy. V rámci dvouletého kontraktu chtějí Říčany dát občanům také šanci rozhodovat o části městského rozpočtu.

Příští prezidentské volby se budou konat na začátku roku 2018. Svou kandidaturu na prezidenta již potvrdil textař Michal Horáček, Lékař Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek a také bývalý předseda krajně pravicové Republikánské strany Miroslav Sládek. Současný prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že případnou kandidaturu oznámí rok před ukončením svého prvního volebního období, tedy v březnu 2017.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy