Horáček: Jsem mnohem lepší než Schwarzenberg, umím jazyky. On nepochopil, co udělal špatně

Domácí Domácí
17. 12. 2016 20:45
Michal Horáček, který chce kandidovat na prezidenta v příštích volbách, tvrdí, že je ve všem naprosto odlišný od Karla Schwarzenberga. I proto by prý mohl mít šanci vyhrát. Podle něj Schwarzenberg a jeho lidé dodnes neví, v čem udělali chybu - nevyrazil na dlouhodobější kampaň po republice a prezentoval se příliš elitářsky. Sám by chtěl společnost spojovat a ne rozdělovat na tzv. elity a "vidláky".
Michal Horáček.
Michal Horáček. | Foto: ČTK

Praha - Kandidát na prezidenta Michal Horáček řekl v rozhovoru pro Deník, že má ambice vyhrát volby 2018 již v prvním kole. Podle něj také není jisté, že se do případného druhého kola probojuje zrovna Miloš Zeman. Pokud by se tak stalo, bude Zemanův protikandidát jiný, než byl Karel Schwarzenberg.

Horáček je podle svých slov od Schwarzenberga velmi odlišný. "Jsem jiný naprosto ve všem. Naprosto. Umím jazyky, mám vzdělání a mám za sebou nějaké v Česku dobře známé dílo. Nic z toho Karel Schwarzenberg za sebou nemá," řekl Deníku.

"Kandidaturu jsem mu nerozmlouvala," říká Michaela Horáčková o své podpoře manžela Michaela Horáčka, který se chce stát českým prezidentem.
5:25
"Kandidaturu jsem mu nerozmlouvala," říká Michaela Horáčková o své podpoře manžela Michaela Horáčka, který se chce stát českým prezidentem. | Video: Radek Bartoníček

Myslí si také, že Schwarzenberg dodnes nepochopil, v čem on a jeho lidé udělali chybu. "Snažili se obstarat, jak se z jejich kruhu doslova ozývalo, „plebsappeal". Už jen použitím slova plebs naznačili svoji domýšlivost a naprosté nepochopení situace, totiž že lidé starší 18 let v celé naší zemi mají naprosto stejné volební právo. Havíř z Karviné, pokladní z Hodonína nebo univerzitní profesor z Prahy mají jeden hlas totožné hodnoty. Karel Schwarzenberg nevyjel na důraznou, energickou, dlouhodobou tour za voliči v naší vlasti. Dodnes ho nenapadlo, že to udělat měl," řekl.

Jeho kampaň prý bude postavená na respektu ke všem lidem a jejich názorům. Jako kulturní antropolog prý chce hledat, co lidi spojuje. Miloš Zeman podle něj vnáší do politického diskursu zjednodušující názor vlastní populistům.

To, že je bohatý, mu podle něj v kampani neuškodí, cítí se být obyčejným člověkem, který rozumí lidem. Na rozdíl od Miloše Zemana. "Co paměť sahá, Miloš Zeman nikdy skutečně nepracoval. On nemá s normálním člověkem vůbec nic společného. To je kariérní politik, který si nechal všechno platit a jehož ekonomická doktrína se dá shrnout do jediné věty: Však on to někdo zaplatí!" uvedl.

Chci, aby v nás povstalo to lepší. Potřebujeme začít bojovat o to, co jsme měli už za dávno vybojované, říká kandidát na prezidenta Michal Horáček.
24:19
Chci, aby v nás povstalo to lepší. Potřebujeme začít bojovat o to, co jsme měli už za dávno vybojované, říká kandidát na prezidenta Michal Horáček. | Video: Daniela Drtinová

"Miloš Zeman v žádném případě nemá k obyčejným lidem blízko, naopak k nim má nekonečně daleko. Vůbec neví, jak žijí, protože trávil veškerý svůj čas na sekretariátech, byl poslanec, předseda sněmovny, premiér a teď je prezident, to je celé. S lidmi se vůbec neprotnul. Naopak já jejich příběhy musím slyšet, abych je mohl přenést do písní. A ty píšu 33 let," obhajuje se.

"Veškeré vyčleňování kohokoliv z naší pospolitosti je krajně nebezpečné a nezodpovědné o to víc, že bohužel funguje. Než plakat na Facebooku nebo si o tom vyprávět v kavárně, mi ale přijde zajímavější učinit pokus tento trend zvrátit," uvedl Horáček v Deníku.

 

Právě se děje

Další zprávy