Na Bílé hoře bude stát smírčí kříž. Benediktinky jím připomenou náboženské spory

ČTK ČTK
15. 8. 2020 17:57
Vedle kontroverzní napodobeniny mariánského sloupu bude v Praze brzy instalována další připomínka historických událostí z první poloviny 17. století. V den 400. výročí bitvy, která se v českých zemích stala symbolem náboženské a národnostní intolerance, vztyčí sestry kláštera benediktinek na Bílé hoře společně s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví smírčí kříž.
Bílá hora
Bílá hora | Foto: ČTK

Inspiraci benediktinky našly v Německu, kde předobraz vznikajícího uměleckého díla vytvořil benediktýn Abraham Fischer k výročí reformátora Martina Luthera. Na instalaci kříže, jehož ramena budou mít tři metry, se benediktinky domluvily s městskou částí Praha 6.

"Umístěn bude v Aleji exulantů, takže v přírodním prostředí. Domluvily jsme se, že to bude přímo v trávníku a květinové louce, mezi stromy. Jedno rameno bude ukazovat průhledem na letohrádek Hvězda, druhé k nám, ke klášteru. Myslím si, že to bude splývat s přírodou, harmonizovat, nebude to nějaká strašně provokativní, masivní nebo rušivá věc kontrastující s okolím," popsala záměr benediktinka Francesca Šimuniová.

Malý model kříže si v sobotu mohli v klášteře na poutním místě ze 17. století prohlédnout návštěvníci mariánské pouti. Na akci, jejíž součástí byly přednášky, koncert, či možnost posezení v bylinkové zahradě, přišly během prvních hodin zhruba dvě stovky lidí.

V den výročí bitvy 8. listopadu benediktinky nechystají slavnost. "Nechceme nic slavit. Ten záměr nemá ani Česká biskupská kancelář. Nejde o oslavu, ale připomínku události, kterou všichni nějak znají a nějak interpretují. Tam chceme všichni ukázat, že stojíme o to společné, o to co nás spojuje, ne rozděluje, a to je naše víra v Boha a Krista," uvedla Šimuniová.

Válečné a duchovní střety i východisko z nich bude připomínat i nový pomník. Původní kříž pro německé výročí Luthera ukazující do všech stran jeho autor rozšířil pro Bílou Horu o další tři. Z nich dvě rezavá budou symbolizovat znesvářené strany. Podle Šimuniové bude ukazovat na minulost, bolest a nesmíření.

"Na nevyjasněné věci i to, co už je pokryto rzí, co už pro současnou mladou generaci není důležité, a přesto je to bodem sváru, který se stále vrací v různých událostech. Jako teď s mariánským sloupem," odkázala na spory ohledně soch na Staroměstském náměstí. Třetí rameno sochy na Bílé hoře bude z titanu, tedy čisté a modré. Odkazovat bude na smíření.

Mariánský sloup stržený po pádu habsburské monarchie a na počátku Československé republiky se na Staroměstské náměstí na jaře vrátil po 102 letech. Kardinál Dominik Duka v sobotu zopakoval, že památník není výrazem zpupnosti katolické církve, ale vděčnosti za pomoc ve válkách. Za symbolické považuje to, že sloup stojí naproti pomníku Jana Husa. Dnešní žehnání i následné projevy doprovázely hlasité protesty odpůrců sloupu.

Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí strhl dav 3. listopadu v roce 1918 po pádu habsburské monarchie. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Pohledávky Citibank za deset miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. V úterý o tom opět rozhodl Insolvenční soud v Ostravě. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné a je možné, že stejně jako po prvním rozsudku v roce 2019 přijde odvolání.

V roce 2019 ostravský soud rozhodl, že pohledávky Citibank jsou platné. Proti tomuto rozsudku se odvolali insolvenční správce a státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci loni v říjnu v odvolacím řízení rozsudek ostravského soudu zrušil a kauzu mu vrátil. Nyní se ale soud zabýval už jen částí sporu, řešil, zda smlouvám o ručení odpovídalo plnění, které OKD dostalo.

Krajský soud nyní odpůrčí žalobu insolvenčního správce opět zamítl. Po dokazování doplněném o znalecké posudky dospěl soud k závěru, že protiplnění, které OKD dostalo za smlouvy o úvěru a emisi dluhopisů, bylo přiměřené. Většina právníků zastupujících obě strany sporu na vyhlášení rozhodnutí nepřišla, v soudní síni tak měli převahu novináři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy