Na Bílé hoře bude stát smírčí kříž. Benediktinky jím připomenou náboženské spory

ČTK ČTK
15. 8. 2020 17:57
Vedle kontroverzní napodobeniny mariánského sloupu bude v Praze brzy instalována další připomínka historických událostí z první poloviny 17. století. V den 400. výročí bitvy, která se v českých zemích stala symbolem náboženské a národnostní intolerance, vztyčí sestry kláštera benediktinek na Bílé hoře společně s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví smírčí kříž.
Bílá hora
Bílá hora | Foto: ČTK

Inspiraci benediktinky našly v Německu, kde předobraz vznikajícího uměleckého díla vytvořil benediktýn Abraham Fischer k výročí reformátora Martina Luthera. Na instalaci kříže, jehož ramena budou mít tři metry, se benediktinky domluvily s městskou částí Praha 6.

"Umístěn bude v Aleji exulantů, takže v přírodním prostředí. Domluvily jsme se, že to bude přímo v trávníku a květinové louce, mezi stromy. Jedno rameno bude ukazovat průhledem na letohrádek Hvězda, druhé k nám, ke klášteru. Myslím si, že to bude splývat s přírodou, harmonizovat, nebude to nějaká strašně provokativní, masivní nebo rušivá věc kontrastující s okolím," popsala záměr benediktinka Francesca Šimuniová.

Malý model kříže si v sobotu mohli v klášteře na poutním místě ze 17. století prohlédnout návštěvníci mariánské pouti. Na akci, jejíž součástí byly přednášky, koncert, či možnost posezení v bylinkové zahradě, přišly během prvních hodin zhruba dvě stovky lidí.

V den výročí bitvy 8. listopadu benediktinky nechystají slavnost. "Nechceme nic slavit. Ten záměr nemá ani Česká biskupská kancelář. Nejde o oslavu, ale připomínku události, kterou všichni nějak znají a nějak interpretují. Tam chceme všichni ukázat, že stojíme o to společné, o to co nás spojuje, ne rozděluje, a to je naše víra v Boha a Krista," uvedla Šimuniová.

Válečné a duchovní střety i východisko z nich bude připomínat i nový pomník. Původní kříž pro německé výročí Luthera ukazující do všech stran jeho autor rozšířil pro Bílou Horu o další tři. Z nich dvě rezavá budou symbolizovat znesvářené strany. Podle Šimuniové bude ukazovat na minulost, bolest a nesmíření.

"Na nevyjasněné věci i to, co už je pokryto rzí, co už pro současnou mladou generaci není důležité, a přesto je to bodem sváru, který se stále vrací v různých událostech. Jako teď s mariánským sloupem," odkázala na spory ohledně soch na Staroměstském náměstí. Třetí rameno sochy na Bílé hoře bude z titanu, tedy čisté a modré. Odkazovat bude na smíření.

Mariánský sloup stržený po pádu habsburské monarchie a na počátku Československé republiky se na Staroměstské náměstí na jaře vrátil po 102 letech. Kardinál Dominik Duka v sobotu zopakoval, že památník není výrazem zpupnosti katolické církve, ale vděčnosti za pomoc ve válkách. Za symbolické považuje to, že sloup stojí naproti pomníku Jana Husa. Dnešní žehnání i následné projevy doprovázely hlasité protesty odpůrců sloupu.

Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí strhl dav 3. listopadu v roce 1918 po pádu habsburské monarchie. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

Cyklista Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska

Cyklista Vojtěch Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska. Bronzový medailista z mistrovství Evropy jezdců do 23 let skončil druhý v závěrečné královské etapě o jedenáct sekund za Norem Torsteinem Träenem. V konečné klasifikaci závodu druhé kategorie kalendáře UCI bylo pořadí opačné, Řepa zvítězil s náskokem tří sekund.

Člen stáje Topforex Lapierre se stal druhým českým vítězem během 58 ročníků závodu. V roce 2004 Kolem Malopolska vyhrál Ondřej Fadrný.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Ve Varšavě mají nový kostel, nese jméno istanbulského chrámu

Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech. Nazván byl chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia, tedy stejně jako istanbulský chrám, který novostavbě posloužil jako předloha. Představený polské pravoslavné církve, varšavský metropolita Sawa při obřadu připomněl, že istanbulský chrám, který po staletí býval nejvýznamnější křesťanskou svatyní na světě, byl letos v létě přeměněn z muzea v mešitu. Píše o tom list Gazeta Wyborcza na svém webu. 

Varšavský chrám se vypíná jen do výše dvou desítek metrů, protože leží na trase příletů letadel na varšavské letiště, ale i tak podle deníku dělá dojem. Vlastní stavba začala před pěti lety. Farnost odhaduje, že se chrám podaří zcela dokončit na jaře příštího roku a zhotovení fresek v interiéru může zabrat další dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy