Zajíci uhynuli po požití jedu, říkají veterináři. Firma přiznala jeho plošné použití

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2019 13:12
Myslivci našli v Žatčanech na Brněnsku 15 uhynulých zajíců. Podle předsedy tamního mysliveckého sdružení Zdeňka Vágnera mají myslivci podezření, že se zajíci otrávili látkou na hubení hrabošů. Podle veterinářů u uhynulých zvířat byla prokázána přítomnost rezidua fosfidu - fosfanu, což může svědčit o požití jedu na hlodavce. Jed na hraboše rozházel minulý týden na některých polích u Brna zemědělský podnik Bonagro. Podle ředitele však podnik splnil oznamovací povinnost. Podle Zemědělského svazu ČR by neměla být do prošetření úhynu obnovena výjimka pro plošnou aplikaci jedu, o kterou svaz dříve usiloval.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V Žatčanech se objevilo 15 mrtvých zajíců. "Dali jsme to na rozbor a čekáme na výsledky, které jsme ještě nedostali," uvedl Vágner. Podle něj existuje podezření, že se zajíci otrávili látkou na hubení hrabošů, stejně jako ve Šlapanicích nebo v Tuřanech.

"Jakmile se nám to potvrdí, budeme to řešit," dodal Vágner. Podle něj použití látky nikdo neoznámil, což je ze zákona nutné. Látka by mohla být rozházena plošně odhadem na 30 hektarech.

Veterináři potvrdili, že u uhynulých zajíců v Žatčanech byly nalezeny zbytky fosfanu. "V obou vzorcích byla prokázána přítomnost rezidua fosfidu - fosfanu, což může svědčit o tom, že příčinou úhynu zvířete bylo požití jedu na hlodavce," informoval Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Veterináři svá zjištění předávají Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ), který by měl případ došetřit.

"Dle našich informací zaslala k vyšetření své vlastní vzorky uhynulé zvěře některá místní myslivecká sdružení. SVS na rozdíl od zadavatele vyšetření v těchto případech nepřísluší výsledky nikterak komentovat," dodal Majer. Českomoravská myslivecká jednota zatím výsledky rozborů nekomentovala.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého je možné, že někdo přípravek Stutox použil nelegálně.

"S ohledem na to, že k uhynutí zajíce je nutné požití minimálně 30 granulí přípravku Stutox II, je pravděpodobné, že přípravek byl použit nelegálně a v rozporu s návodem k použití. I při cílené povrchové aplikaci je dávka zhruba šest granulí na jeden metr čtvereční. V případě, že se prokáže nelegální aplikace, jsme připraveni neprodleně podat trestní oznámení," řekl mluvčí ministerstva.

Zemědělský svaz v tiskové zprávě uvedl, že si přeje co nejrychlejší prošetření případu. "Je třeba určit, zda aplikace byla legální, zda byly doloženy všechny technologické postupy a nakládání s tímto přípravkem, ale i možnost cizího zavinění," uvedla organizace. Zemědělci se zatím budou snažit snížit počty přemnožených hrabošů mechanicky.

Ohlašovací povinnost jsme splnili

V jiném případu se dnes přiznal k rozházení jedu na polích u Brna zemědělský podnik Bonagro.  Jeho ředitel Roman Zvěřina řekl, že minulý týden nebylo nutné žádat kvůli plošné aplikaci jedu o výjimku a ohlašovací povinnost podle něj firma splnila.

Zvěřina se k úhynům nechtěl do oficiálního potvrzení vyjadřovat. "Zatím se ke mně dostávají rozporuplné informace," řekl ředitel podniku Bonagro.

V Tuřanech našli myslivci 37 otrávených zajíců a ve Šlapanicích 25 zajíců a tři bažanty. Podle myslivců v obou lokalitách někdo rozesel po poli látku na hubení hrabošů, aniž to oznámil, což ze zákona musí. Stutox II se tak může nacházet odhadem na více než 130 hektarech.

Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Brno-město Zdeňka Živěly dali veterináři myslivcům zatím telefonickou informaci, že zajíci uhynuli po jedu na hraboše.

Plošné použití Stutoxu II proti přemnoženým hrabošům povolil minulý týden v pondělí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení v pátek pozastavilo. Nyní lze aplikovat přípravek jen do nor hlodavců. Vyjádření ÚKZÚZ zjišťujeme.

Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozorňovaly, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Zemědělci namítají, že jen plošná aplikace jedu může zamezit kalamitě, kterou přemnožení hraboši způsobují.

 

Právě se děje

Další zprávy