Mynář se sešel s čínským velvyslancem. Děkoval jsem za to, co pro nás Čína dělá, řekl

ČTK ČTK
16. 4. 2020 17:31
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se ve čtvrtek na Pražském hradě setkal s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Důvodem schůzky bylo podle Mynáře poděkování Číně za pomoc Česku v době pandemie koronaviru. Schůzky se zúčastnil také předseda Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, řekl Mynář. Schůzku potvrdil prezidentův mluvčí, upozornil na ni Deník N.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: Jakub Plíhal

"Byla to plánovaná oficiální návštěva čínského velvyslance na moje pozvání," řekl Mynář. Stejně pozval i Tvrdíka. "Abych oběma stranám poděkoval za to, co dělají pro Českou republiku v rámci dodávek humanitárních a hygienických prostředků," dodal.

Čangovi zároveň předal osobní dar. "Bylo to jenom proto, abych mu poděkoval za to, co Čína pro Českou republiku dělá," zdůvodnil setkání kancléř. Mynář poděkoval také Tvrdíkovi. "Je tím, díky jehož kontaktům došlo k navázání leteckého spojení mezi Čínou a Českou republikou a k tomu, že do dneška proudí v takovém množství do České republiky," dodal.

Deník N připomněl, že se schůzka uskutečnila v době, kdy se řeší pozadí vzniku dokumentu, ve kterém se čínské velvyslanectví vyjadřovalo k případné cestě někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Na výhrůžný dopis upozornil deník Aktuálně.cz.

Deník N již dříve uvedl, že podle jeho informací si dokument vyžádal právě kancléř. Mynář obvinění odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Transparency International chce po orgánech činných v trestním řízení, aby prověřily, zda Mynář či jeho okolí nespáchali v této souvislosti trestný čin.

Mynář ve čtvrtek řekl, že o dokumentu s čínským velvyslancem nemluvil. Dodal, že s ambasadorem Pekingu se letos setkal asi popáté.

Nový šéf Senátu si na Mynáře stěžoval Zemanovi

Otázkou dokumentu od čínské ambasády se zabývá mimo jiné sněmovní zahraniční výbor, který prezidentskou kancelář požádal o celý originál dokumentu. Chce také další písemné záznamy o komunikaci Hradu s čínským velvyslanectvím v této záležitosti. Na příští schůzi pozval Mynáře a čínského velvyslance.

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který ve funkci nahradil zesnulého Kuberu, se podle Deníku N minulý týden dopisem obrátil na prezidenta Miloše Zemana, ve kterém vyjádřil nespokojenost s postupem Mynáře. Kancléř mu jako oficiální odpověď na položené otázky poslal svou veřejnou reakci.

Mynáře v rozhovoru s Deníkem N kritizoval také vedoucí kanceláře Kubery i Vystrčila Petr Kostka, postoj jeho a Hradu označil za arogantní. Odmítl také dřívější slova Mynáře, který svůj vztah s Kuberou ve vyjádření pro média označil za přátelský. Podle Kostky přátelé nebyli a Kubera si ho nevážil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy