Transparency International podá za dopis čínské ambasády na Mynáře trestní oznámení

ČTK ČTK
8. 4. 2020 11:57
Transparency International podá v souvislosti s dopisem čínské ambasády k cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan trestní oznámení. Organizace žádá o prověření, zda prezidentův kancléř Vratislav Mynář či jeho okolí nespáchali trestný čin. Podezírá ho ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář | Foto: ČTK

Deník N minulý týden napsal, že Mynář požádal čínskou ambasádu o vypracování dokumentu k zamýšlené cestě někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) k cestě na Tchaj-wan. Dopis, o kterém jako první informoval deník Aktuálně.cz a v němž čínská ambasáda hrozila trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se cesta uskuteční, řada českých politiků odsoudila. Mynář minulý týden obvinění odmítl. Dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny.

Transparency International uvedla, že dle její právní analýzy Mynář jednal v rozporu se svými pravomocemi a porušil zákon, protože mu jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana nepřísluší vykonávat zahraniční politiku státu. Mynář se dle organizace mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

"Prezident republiky sice může jednat navenek a dokonce sjednávat mezinárodní dohody, v čemž mu jeho kancelář asistuje, ke každému rozhodnutí v tomto směru však prezident republiky potřebuje spolupodpis premiéra nebo pověřeného ministra," uvedla Transparency International. Mynář proto dle organizace jednal bez jakéhokoliv mandátu. Odpovědnosti za zneužití pravomoci ho nezbavuje ani schválení ze strany nadřízeného, byť v jeho případě by to byl prezident republiky, který je z výkonu své funkce neodpovědný, dodala organizace.

"V tomto duchu se tedy v blízké době obrátíme na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání jeho samého a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem," uvedl právník organizace Petr Leyer.

O vlastizradu se podle TI nejedná

Transparency International zároveň uvedla, že diskusi kolem dopisu doprovází i obvinění ze spáchání vlastizrady. Té se ale podle organizace Mynář nedopustil.

Deník N uvedl s odkazem na "tři velmi dobře informované lidi z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády", že si Kancelář prezidenta republiky od čínské strany vyžádala informace, jak bude reagovat, když předseda Senátu pojede na Tchaj-wan. Mynář se kvůli tomu měl setkat se zástupcem čínského velvyslance.

Kancléř minulý týden vydal k případu své prohlášení. Kategoricky v něm odmítl, že si Kancelář prezidenta republiky jeho prostřednictvím objednala tzv. výhrůžný dopis zesnulému Kuberovi. Příslušný dokument dle něj není oficiálním dopisem, není podepsán a není adresován Kuberovi.

Podle Mynáře Čína prostřednictvím své ambasády Zemana a vládu od podzimu upozorňovala, že cestu Kubery na Tchaj-wan by považovala za porušení vzájemných smluv. "S blížícím se termínem připravované cesty velvyslanectví Čínské lidové republiky formulovalo pozici své země i písemně do tzv. non-paper (tj. stanoviska), ve kterém české straně dává na vědomí svoji reakci v případě, že cesta bude realizována," dodal. Toto stanovisko se podle něj stalo součástí dokumentů, které Kancelář prezidenta republiky připravovala pro jednání Zemana a nejvyšších ústavních činitelů. Dokument byl nalezen v pozůstalosti Kubery po jeho smrti.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy