TOP 09 chce ve sněmovně mluvit o Mynářové údajné snaze ovlivňovat soudce

ČTK ČTK
8. 1. 2019 14:46
TOP 09 chce zařadit jako řádný bod programu schůze Poslanecké sněmovny otázku údajné snahy prezidentova kancléře Vratislava Mynáře ovlivnit rozhodování soudců. Starostové a nezávislí ve stejné souvislosti znovu předloží s drobnými úpravami návrh novely zákona, podle které by kancléř musel mít bezpečnostní prověrku. Na schůzky Mynáře se soudci upozornil týdeník Respekt, kancléř je označil za legitimní součást své práce.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: ČTK

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek věc ve čtvrtek předloží organizačnímu výboru sněmovny. Záležitostí se bude zabývat také stranické grémium. Pokud by se bod na schůzi sněmovny, jež by měla začít 22. ledna, nepodařilo dostat, bude strana uvažovat o svolání mimořádné schůze dolní komory. K tomu by potřebovala hlasy čtyřiceti poslanců, klub TOP 09 je sedmičlenný.

Poslanci STAN jsou připraveni kvůli Mynářovi znovu předložit novelu, která by pro kancléře uzákonila povinnost nejpřísnější prověrky. Národní bezpečnostní úřad ji Mynářovi v minulosti odmítl udělit.

Novelu loni v červnu sněmovna odmítla na návrh KSČM. Podle mluvčího STAN Tomáše Pergla hnutí zákon znovu předloží s drobnými úpravami. ČTK řekl, že Starostové také podpoří návrh TOP 09 na projednání ve sněmovně.

Týdeník Respekt v pondělním vydání uvedl, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce různých soudů. S ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem tak probíral služební zákon, který prezident kritizoval, a případ Lesní správy Lány.

"Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo," řekl Šimíček týdeníku. Odmítl, že by na něj schůzky měly vliv, a odkázal se na své hlasování. V obou případech Ústavní soud rozhodl v neprospěch Pražského hradu.

Zvláštní jednání Mynáře

Týdeník uvedl, že Mynář oslovil soudce i v jiných případech. Dopis s otázkou ve věci Plzeňské teplárenské adresoval bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi. Ten skutečnost, že mu Mynář dotaz poslal, označil za zvláštní. Kancléř se údajně snažil kontaktovat také ústavního soudce Jana Filipa v záležitosti zákona o střetu zájmů, takzvaného lex Babiš.

Mynář loni volal také předsedovi Městského soudu v Praze Liboru Vávrovi, aby se ho zeptal na rozhodnutí o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.

Mynář týdeníku napsal, že pokud hovoří s představiteli justice, tak proto, aby je informoval o stanoviscích, postojích a postupu prezidenta. "To je zcela legitimní součást mé práce na pozici vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Proti jakýmkoli spekulacím se proto co nejostřeji ohrazuji," uvedl.

Podobně kancléře hájí i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan kancléř postupoval striktně v rámci svých kompetencí a povinností. Nešlo v žádném případě o ovlivňování, ale o informaci o postojích a stanoviscích prezidenta republiky," napsal na otázku, zda prezident o aktivitách Mynáře věděl.

Dodal, že "politické útoky v této věci urážejí samotné soudce, protože z nich nepravdivě činí ovlivnitelné jedince, kteří se nerozhodují autonomně".

Informace o kontaktech Mynáře se soudci odsoudili někteří opoziční politici. Například předseda Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru označil tlak kancléře na soudce za nepřípustný. "Takto to začíná a orbánizací soudnictví to končí," uvedl. Je potřeba se podle něj ohradit již v zárodku.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila by měl Mynář, pokud jsou informace pravdivé, okamžitě ve funkci skončit. Snahu o ovlivňování soudů označil za skandální a v demokratickém právním státě nepřípustnou. Mynáře kritizovali i zástupci STAN. Podle senátora a někdejšího Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše je ovlivňování ústavního soudce podobným způsobem zcela nepřijatelné.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy