Muži s nášivkou wagnerovců uložil soud za schvalování válečných zločinů podmínku

ČTK ČTK
6. 12. 2023 10:30
Muži s nášivkou wagnerovců uložil soud za schvalování válečných zločinů podmínku

Za veřejné schvalování válečných zločinů ve středu Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Trestného činu se podle nepravomocného rozsudku dopustil tím, že měl na květnové protivládní demonstraci na Václavském náměstí na batohu nášivku s logem ruské Wagnerovy skupiny. Jašek se dnešního jednání nezúčastnil. Za nošení nášivky byl souzen i v minulosti, i tehdy ho soud potrestal podmínkou. Odvolací soud ale tehdejší rozsudek zrušil a případ vrátil policii k došetření.

"Pan obžalovaný si byl velmi dobře vědom významu a odkazu nášivky Wagnerovy skupiny, a právě proto si ji na shromáždění vzal, aby tak vyjádřil svůj postoj k válečným zločinům," konstatovala soudkyně Eva Švíglerová. "Pan obžalovaný si musí uvědomit, že svoboda projevu má v demokratické společnosti své meze. Ochranu svobody projevu nelze poskytovat projevům, které ospravedlňují násilí, a které šíří násilí a nenávist," dodala.

Jaškovi hrozilo za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia maximálně tříleté vězení. Švíglerová přihlédla k tomu, že dosud nebyl pravomocně odsouzen za žádný trestný čin, uložený trest označila za výchovný. Nášivka s logem skupiny by také podle verdiktu měla propadnout státu. Muž k soudu nedorazil. Soudkyně uvedla, že zaslal žádost o odročení jednání kvůli tomu, že nemá obhájce, té ale Švíglerová nevyhověla.

 

Právě se děje

Další zprávy