Muzea a galerie slaví svátek. Nabízejí vstupy zdarma

ČTK ČTK
18. 5. 2013 8:12
Na sobotu připadl Mezinárodní den muzeí a galerií
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Muzea a galerie na celém světě oslavují svůj mezinárodní den. Na většině míst bude zvýhodněný vstup, pražské Národní muzeum nebo Muzeum hlavního města Prahy chystají i vstupy zcela zdarma.

Bezplatně si mohou zájemci prohlédnout i expozice Národní galerie, pouze na výstavu Slovanské epopeje ve Veletržním paláci se bude i dnes platit. Tradičně je muzejní den spojen s Festivalem muzejních nocí, který začal v pátek v Jindřichově Hradci.

Muzea a galerie dnes pro návštěvníky připravují i doprovodné programy, například tvůrčí dílny pro děti, komentované prohlídky nebo návštěvy depozitářů.

V Praze budou zpřístupněny za poloviční vstupné například sbírky Národního technického muzea, kde jsou nyní vystaveny tři vozy Ferrari včetně závodního monopostu. Zdarma budou přístupné sbírka ve Šternberském a Schwarzenberském paláci i expozice v klášteře svaté Anežky České.

Oslavy folkloru a lidových tradic připravuje Národopisné muzeum - Musaion v Kinského zahradě v Praze. Zdarma bude vstup i do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nebo do Národního památníku na Vítkově.

Volný vstup a bohatý program připravilo i Muzeum hlavního města Prahy, které zdarma zpřístupní i Podskalskou celnici a zámecký areál Ctěnice. U hlavní budovy na Florenci se představí žongléři a chůdaři a pro děti se bude hrát divadlo.

Festival muzejních nocí se dnes večer přesune do Brna, kde budou do nočních hodin otevřeny expozice Moravského zemského muzea, Moravské galerie, Technického muzea nebo Muzea romské kultury. V pořadí devátý ročník populárního festivalu bude postupně ve všech krajích až do 8. června, kdy jej uzavře Pražská muzejní noc.

Mezinárodní den muzeí se slaví od roku 1977. Vloni se ho účastnilo na 32 000 muzeí v 129 zemích pěti kontinentů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Slavie se v prvním kole fotbalové Ligy mistryň utkají s italskou Fiorentinou, sparťanky čeká v souboji o postup mezi 16 nejlepších týmů Evropy Glasgow City. První zápasy se hrají ve dnech 8. a 9. prosince, odvety o týden později. 

před 51 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 53 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy