Muzea a galerie slaví svátek. Nabízejí vstupy zdarma

ČTK ČTK
18. 5. 2013 8:12
Na sobotu připadl Mezinárodní den muzeí a galerií
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Muzea a galerie na celém světě oslavují svůj mezinárodní den. Na většině míst bude zvýhodněný vstup, pražské Národní muzeum nebo Muzeum hlavního města Prahy chystají i vstupy zcela zdarma.

Bezplatně si mohou zájemci prohlédnout i expozice Národní galerie, pouze na výstavu Slovanské epopeje ve Veletržním paláci se bude i dnes platit. Tradičně je muzejní den spojen s Festivalem muzejních nocí, který začal v pátek v Jindřichově Hradci.

Muzea a galerie dnes pro návštěvníky připravují i doprovodné programy, například tvůrčí dílny pro děti, komentované prohlídky nebo návštěvy depozitářů.

V Praze budou zpřístupněny za poloviční vstupné například sbírky Národního technického muzea, kde jsou nyní vystaveny tři vozy Ferrari včetně závodního monopostu. Zdarma budou přístupné sbírka ve Šternberském a Schwarzenberském paláci i expozice v klášteře svaté Anežky České.

Oslavy folkloru a lidových tradic připravuje Národopisné muzeum - Musaion v Kinského zahradě v Praze. Zdarma bude vstup i do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nebo do Národního památníku na Vítkově.

Volný vstup a bohatý program připravilo i Muzeum hlavního města Prahy, které zdarma zpřístupní i Podskalskou celnici a zámecký areál Ctěnice. U hlavní budovy na Florenci se představí žongléři a chůdaři a pro děti se bude hrát divadlo.

Festival muzejních nocí se dnes večer přesune do Brna, kde budou do nočních hodin otevřeny expozice Moravského zemského muzea, Moravské galerie, Technického muzea nebo Muzea romské kultury. V pořadí devátý ročník populárního festivalu bude postupně ve všech krajích až do 8. června, kdy jej uzavře Pražská muzejní noc.

Mezinárodní den muzeí se slaví od roku 1977. Vloni se ho účastnilo na 32 000 muzeí v 129 zemích pěti kontinentů.

 

Právě se děje

Další zprávy